Za darmo do muzeum. Ale na razie tylko w Szwecji

Największe szwedzkie muzea można będzie od przyszłego roku zwiedzać za darmo
Największe szwedzkie muzea można będzie od przyszłego roku zwiedzać za darmo Fot. Arjan Richter http://bit.ly/1COt8e5 / CC BY 2.0 http://bit.ly/1mhaR6e
Nowy pomysł na weekendowy wyjazd z dzieckiem. Od początku 2015 r. wstęp do 17 państwowych muzeów będzie w Szwecji bezpłatny. Wśród nich znajdzie się m.in. Szwedzkie Muzeum Narodowe, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Zbrojownia Zamku Królewskiego w Sztokholmie.

- Chcemy umożliwić dostęp do kultury tym, których nie stać na bilet - mówi szwedzka minister kultury Alice Bah Kuhnke.

Co ważne, za darmo do muzeów wejdą także turyści zagraniczni, nie tylko obywatele Szwecji.

Niestety, na liście państwowych placówek dostępnych bez biletu nie znajdzie się m.in. chętnie odwiedzane przez Polaków Muzeum Marynarki Wojennej w Karlskronie - mieście, do którego kursują promy z Gdyni. Inne ważne dla polskich turystów miejsce to Zbrojownia Zamku Królewskiego w Sztokholmie mająca w zbiorach łupy wywiezione z Polski podczas potopu szwedzkiego.

Wśród wyznaczonych do tego programu muzeów nie ma także innych popularnych sztokholmskich atrakcji - Muzeum Okrętu Waza (jedynego na świecie XVII-wiecznego statku, który po ponad trzystu latach od zatonięcia został wydobyty z dna morza) oraz założonego jeszcze w XIX wieku skansenu na wyspie Djurgarden.

Szwedzki resort finansów w budżecie na 2015 r. przeznaczył na ten cel 80 mln koron (ok. 9 mln euro). Kwota ma wystarczyć na pokrycie strat placówek spowodowanych rezygnacją z opłat.

Źródło: Wyborcza.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE