Za trzy lata dla wszystkich miejsca na studiach dziennych

Już za trzy lata wyższe uczelnie będą były się o studentów
Już za trzy lata wyższe uczelnie będą były się o studentów Fot. Jack Brodus /http://bit.ly/1sW8p8a CC BY 2.0 /http://bit.ly/1mhaR6e
Kłopoty z dostaniem się na wyższą uczelnię powoli stają się przeszłością. Najpóźniej w 2017 r. liczba maturzystów zrówna się z liczbą miejsc na pierwszym roku studiów dziennych.

Jak to możliwe? Jak wyliczyła gazeta, za 3 lata do matury przystąpi 268 tys. uczniów. A w tym czasie szkoły publiczne mają dysponować dokładnie taką samą liczbą wolnych miejsc na pierwszym roku studiów dziennych. Nie będzie więc potrzeby uruchamiania płatnych kierunków.

Kłopoty będą miały zwłaszcza uczelnie niepubliczne. Zapewne ocaleją tylko te, które w zasadzie gwarantują uzyskanie dyplomu w zamian za czesne.

Zdaniem ekspertów, jeśli uczelnie będą chciały przetrwać kryzys demograficzny, muszą postawić na jakość. – Szkoły prywatne będą musiały zaoferować więcej niż publiczne. To będzie wymagało udowodnienia, że absolwenci lepiej sobie radzą na rynku, np. łatwiej znajdują pracę – mówi DGP Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE