Centralna Komisja Egzaminacyjna przeciw ściągającym. Nowe pomysły jak zagwarantować na egzaminach uczciwość uczniów

Nauczyciele będą czujnie notować swoje obserwacje, pozostaje zastanowić się, czy nie będą musieli bardziej skupić się na arkuszach obserwacji, niż na uczniach.
Nauczyciele będą czujnie notować swoje obserwacje, pozostaje zastanowić się, czy nie będą musieli bardziej skupić się na arkuszach obserwacji, niż na uczniach. Fot. boon chuan low / http://bit.ly/1nlVXNj / CC BY / http://bit.ly/mamadu
Po co rozwiązywać problem u źródła - lepiej dołożyć komuś pracy. Prawdopodobnie z takiego założenia wyszła Centralna Komisja Egzaminacyjna, gdy zaplanowała wprowadzenie nowego systemu utrudniającego ściąganie podczas egzaminów.

Polskie szkoły otrzymały szczegółowe wytyczne dotyczące przeprowadzania egzaminów zewnętrznych, czyli sprawdzianu szóstoklasisty, egzaminu gimnazjalnego i maturalnego. Dotychczas zasady organizacji tych egzaminów były dość proste. Na trzydziestu uczniów, przypadało trzech nauczycieli obserwujących. Obserwacja jednak okazała się nie zadowalać CKE, ponieważ, jak donosi RMF24 na 300 tysięcy maturzystów, tylko 450 udało się udowodnić oszustwo.

Pojawiła się więc potrzeba wyższej skuteczności ścigania uczniów, którzy chętnie korzystają z pomocy koleżeńskiej. Teraz szkoła powinna zastosować się do nowych wskazówek, czyli podzielić salę na kolorowe sektory i ponumerować ławki. W tym, że uczniowie przed wejściem na salę będą losować numer stolika, nie ma nic odkrywczego, natomiast przełomową zmianą będą nowe zadania nauczycieli obserwatorów.

Nauczyciel obserwator nie będzie mógł rozmawiać, odpowiadać na pytania i komentować. Jego zadaniem będzie uważne notowanie wyników swoich obserwacji na specjalnym arkuszu.

Pojawia się pytanie, czy aby skuteczność nauczyciela w demaskowaniu ściągających nie spadnie, gdy ten będzie musiał wypełniać kolejny "papier"? Każdy będzie odpowiadał za jeden sektor (co zawsze nauczyciele robili w sposób dość oczywisty i naturalny), być może chociaż nowe kolorowe oznaczenia będą uprzyjemniały im pracę i dodatkowy obowiązek.


Źródło: RMF24
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE