Dzieci nauczyły europosłów programowania

Reprezentant Fundacji CodejDojo razem z eurodeputowanym, Michałem Bonim. fot. FB Fundacja CoderDojo
Dzieci z kilku europejskich krajów, w tym z Polski, udzieliły eurodeputowanym lekcji programowania komputerowego. Korzystały przy tym między innymi z aplikacji "Polish your English", którą stworzyła 10-latka z Białegostoku. Wszystko to odbyło się w ramach II Europejskiego Tygodnia Kodowania.

Dzieci odwiedzają Europarlament
Parlament Europejski odwiedziły ostatnio dzieci między innymi z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Belgii i Polski. Idea była prosta: chodziło o udzielenie europosłom symbolicznej lekcji programowania komputerowego. Nasz kraj reprezentowały dzieci z polskiego programu edukacyjnego "Mistrzowie Kodowania", w ramach którego uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjalnych uczą się programowania, a także dzieci należące do klubów CoderDojo, w których wolontariusze uczą, jak wykorzystywać komputery nie tylko do gier czy oglądania filmów.

Donald Tusk inspiracją dla 10-latki
Prawdziwą fuforę w Europarlamencie wywołała 10-letnia Zuzia z Białegostoku, która też należy do klubu CoderDojo. Stworzyła ona aplikację "Polish your English" ("Szlifuj swój angielski").
10-letnia Zuzia z Białegostoku

"Inspirowałam się tym, co powiedział Donald Tusk, że musi doszlifować swój angielski. Pomyślałam, że tak będzie śmiesznie, będzie fajnie i może więcej osób dołączy do CoderDojo". Czytaj więcej

Dzięki niej chętni mogą nauczyć się pisowni angielskich słówek. Dodatkowo, aplikacja literuje angielskie słowa.

Wirtualny kot i gra "Tour de France"
Do Europarlamentu pojechał też między innymi 8-latek, który w specjalnym programie potrafi stworzyć animacje i prezentacje. Politycy mieli okazję zobaczyć, jak dzięki niej można wirtualnie pokolorować postać rysunkowego kota a nawet, jak sprawić, żeby kot poruszał się tak jak chcemy. Inny 10-letni Polak w Europarlamencie stworzył swoją własną grę pod hasłem "Tour de France".
Mali programiści
Do tegorocznej edycji programu zgłosiło się ponad 600 polskich szkół. W czasie zajęć dzieci uczą się myślenia algorytmicznego i współpracy. Młodzi programiści swoje aplikacje przygotowali w języku scratch - wirtualnym języku programowania. W Polsce kluby działają w trzech miastach: Białymstoku, Zambrowie i Gliwicach. W planie jest już otwarcie kolejnych.


II Europejski Tydzień Kodowania trwa od 11 do 17 października. Towarzyszy mu ponad 1800 wydarzeń w 38 krajach. Inicjatywie patronuje Komisja Europejska.

Jak działa CoderDojo?
Ideę i najważniejsze zasady działania programu CoderDojo przedstawia ten film opowiadający o programistycznych działaniach.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE