UOKiK: Niektóre gumki do wyplatania bransoletek mogą zawierać szkodliwe substancje

Badania wykazały, że większość kolorowych gumek w popularnych zabawkach, które są dostępne na rynku, nie zawiera szkodliwych substancji
Badania wykazały, że większość kolorowych gumek w popularnych zabawkach, które są dostępne na rynku, nie zawiera szkodliwych substancji Fot. missresincup /http://bit.ly/1qkTkXO CC BY -NC 2.0 /http://bit.ly/1jNlqZo
Kolorowe gumki do wyplatania bransoletek nie zawierają substancji szkodliwych dla zdrowia i nie stwarzają zagrożenia dla dzieci.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ogłosił właśnie powołując się na wyniki analizy laboratorium, że przebadane przez nich pobierane od połowy września w sklepach próbki, nie zawierały szkodliwych ftalanów.

Nie oznacza to jednak, że zestawy do wyplatania modnych wśród dziewczynek ozdób, można kupować w ciemno. UOKiK potwierdził, że zatrzymane w ubiegłym miesiącu na granicy kolorowe zawieszki do bransoletek zawierały szkodliwe substancje.

– Jak wynika z analizy laboratorium, w badanych zabawkach zostały przekroczone normy ftalanu di (2-etyloheksylu) o co najmniej 28 proc. w jednym zestawie oraz o co najmniej 4,5 proc. w drugim. Zakwestionowane akcesoria to komplety zawierające odpowiednio 12 i 14 różnego rodzaju zawieszek. W związku z otrzymanymi wynikami towar nie zostanie dopuszczony do swobodnego obrotu na terenie Unii Europejskiej – informuje UOKiK.

Dlatego kupując takie zabawki, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na to, czy dostały się do Polski w legalny sposób.

Źródło: TVN 24 BiS
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE