Klasa szkolna < 26 uczniów: najnowsze zapowiedzi minister edukacji

Prezentujemy nowe plany minister edukacji, Joanny Kluzik-Rostkowskiej
Prezentujemy nowe plany minister edukacji, Joanny Kluzik-Rostkowskiej fot. Wikimedia Commons / http://pl.wikipedia.org/wiki/Joanna_Kluzik-Rostkowska#mediaviewer/File:J_Kluzik-Rostkowska2.jpg
Więcej niż 25 uczniów będzie mogło być zapisanych do klasy tylko wtedy, gdy dołączy do niej jedno dziecko w trakcie roku szkolnego. To najnowsza zapowiedź minister edukacji, Joanny Kluzik-Rostkowskiej. Sprawdzamy, co wydarzy się, jeśli do klasy dołączy dwójka uczniów.

Nie będzie przepełnionych klas
Swoje najnowsze propozycje przedstawiła Joanna Kluzik-Rostkowska.
Joanna Kluzik-Rostkowska, minister edukacji

"Chcemy wpisać w projekt ustawy, który za chwilę trafi na posiedzenie rządu a później do Sejmu, taką możliwość, że jeżeli zdarzy się sytuacja, w której w ciągu roku szkolnego do klasy trafi 26. dziecko, to wtedy do końca etapu edukacyjnego to dziecko może być w tej klasie"


Przepisy, które obowiązują w tej chwili mówią, że w pierwszej klasie szkoły podstawowej nie może być więcej niż 25 uczniów. Wyobraźmy sobie taką sytaucję: w styczniu do klasy dołącza uczeń numer 26, a szkoła jest zobowiązana go przyjąć. W takiej sytuacji dyrektor szkoły powinien podzielić tę istniejącą klasę na dwie.

Zasada 25 uczniów
Joanna Kluzik-Rostowska podkreśla, że zasada, zgodnie z którą klasa nie może liczyć więcej niż 25 uczniów, jest dla niej bardzo ważna.
Joanna Kluzik-Rostkowska, minister edukacji

"Nie wyobrażam sobie absolutnie sytuacji, że 1 września dyrektor czy samorząd uzna, że jak może być tam kiedyś 26 osób, to dlaczego nie w tej chwili. Nie. To jest mechanizm zarezerwowany na sytuacje wyjątkowe.

Jaka liczba jest odpowiednia?
Dyskusje na temat sprzyjającej efektywnej nauce liczbie uczniów w klasie trwają od dawna. Dwa lata temu głośna była historia z Opola Lubelskiego, gdzie w Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza do jednej z klas należało 40 uczniów. Rodzice uczniów wystosowali wtedy list do lokalnej gazety, w którym opisali, jak władze powiatu nie zgodziły się na podzielenie klasy na pół. W tej chwili zrobienie tego nakazywałyby przepisy prawne. O czym jeszcze mówią przepisy? Znajdziemy w nich zapis, według którego odległość pierwszej ławki od tablicy powinna wynosić 2 metry.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE