Dzieci otwierają skarbiec w Malborku

Zamek w Malborku to przykład średniowiecznej architektury obronnej
Zamek w Malborku to przykład średniowiecznej architektury obronnej fot. Wikimedia Commons / DerHexer / http://wikipedia.org/wiki/Zamek_w_Malborku
W Muzeum Zamkowym w Malborku powstała pierwsza trasa zwiedzania dla rodzin z dziećmi. Pracownicy Muzeum doszli do wniosku, że trzygodzinne zwiedzanie Zamku zwykle jest zbyt męczące dla dzieci. Zamiast tego rodzice mogą wybrać trochę krótszą trasę, na której dzieci poszukają między innymi klucza do krzyżackiego zamku.

Dzieciaki tłumaczą łacińskie hasła
Wycieczka dziecięcą trasą trwa krócej niż wycieczka dorosłych: zajmuje 2 godziny. Dzieci rozwiązując zagadki i układają hasło, które ma im pomóc w otwarciu krzyżackiego skarbca. Po drodze spotykają ich zamkowy błazen, dama z harfą, lutnistka, mincerz i bursztynniczka. W trakcie spaceru zamkowymi korytarzami dowiadują się, jak wyglądało codzienne życie Krzyżaków: co jedni, jak ogrzewali olbrzymi Zamek i w jaki sposób go bronili. Finał wycieczki odbywa się w sali, w której dzieci tłumaczą łacińskie hasła zapisany na woskowych tabliczkach.

Rodzice jako rycerze, dzieci wchodzą do celi
Są takie miejsca, do których Wchodzą do miejsc, które zwykle nie są dostępne dla wszystkich zwiedzających, np. do celi Witold.
Dziecięca trasa obejmuje nie tylko sam Zamek, ale też podzamcze. Właśnie tam dzieci, razem z rodzicami, biorą udział w rycerskich zabawach, strzelaniu z łuku i z kuszy. Z wycieczki nie wraca się z pustymi rękami: dzieci zabierają ze sobą pamiątki. Wśród nich są wybijane na weekend monety, certyfikaty podpisane gęsim piórem (certyfikaty odkrywców tajemnic zamkowych) i białe kaptury.Trasa dostępna jest codziennie, poza poniedziałkami, w dwóch porach: o 10.00 i o 11.30. W czasie jednej wycieczki obowiązuje limit 40 osób. Przed rozpoczęciem zwiedzania dzieci wyposażane są w specjalne akcesoria: są wśród nich rycerskie kaptury i tabliczki woskowe.
Zwiedzanie tylko z dorosłym
Po jesiennej przerwie z dziecięcych wycieczek będzie można znów skorzystać w maju. Dorośli za bilet płacą 39,5 zł, bilet ulgowy (dla dzieci w wieku od 7 do 14 lat) kosztuje 19,5 zł, a dzieci do lat 7 na Zamek wchodzą bezpłatnie. Jest tylko jedna uwaga: dzieci zwiedzają Zamek tylko w towarzystwie osoby dorosłej. Bilety można rezerwować i kupować na podstronie Zamku.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE