Samotny ojciec na urlopie rodzicielskim. Do Sejmu trafiła nowelizacja obecnych przepisów

Samotny ojciec dostanie prawo do urlopu rodzicielskiego
Samotny ojciec dostanie prawo do urlopu rodzicielskiego Fot. Lars Plougmann / http://bit.ly/1oEaSO2 /CC BY-SA 2.0 http://bit.ly/1dsePQq
Samotni ojcowie będą mieli prawo do urlopu rodzicielskiego. Do Sejmu trafił właśnie projekt regulujący tę sprawę.

Obecnie ojciec może skorzystać z urlopu rodzicielskiego tylko wtedy, gdy matka pracuje i wykorzysta pierwsze 14 tygodni zarezerwowanego wyłącznie dla niej urlopu. Ojciec, nawet jeśli pracował i opłacał składki, nie może z niego skorzystać.

Przygotowany w ministerstwie pracy projekt zmian zakłada, że w razie śmierci matki, porzucenia przez nią dziecka lub gdy jej stan nie pozwala na opiekę nad dzieckiem, z urlopu rodzicielskiego będzie mógł skorzystać ojciec dziecka lub inny ubezpieczony członek najbliższej rodziny. Takie rozwiązanie będzie zabezpieczać rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.

Ta nowelizacja to odpowiedź na głośną kilka miesięcy temu sprawę Daniela Andrzejaka, któremu ZUS odmówił prawa do urlopu rodzicielskiego. Mężczyzna opiekuje się samotnie piątką dzieci, po tym jak podczas porodu zmarła jego żona.

Dlaczego nie mógł skorzystać z urlopu rodzicielskiego? Urzędnicy tłumaczyli, że nie może skorzystać z tego uprawnienia, bo jego żona nie pracowała. W tej sytuacji – zgodnie z przepisami, samotny ojciec powinien wrócić do pracy. Ale wrócić nie mógł, bo musiał opiekować się dziećmi.

W odpowiedzi na liczne, ówczesny premier Donald Tusk zapewnił, że resort pracy przygotuje w tej sprawie nowelizację.
Władysław Kosiniak – Kamysz
minister pracy i polityki społecznej

Uznaliśmy, że taka sytuacja już nigdy nie może się powtórzyć


Obecna nowelizacja to pierwsza zmiana mająca na celu usunięcie lub w obecnych przepisach o stosowaniu urlopów rodzicielskich. Podczas expose nowa premier Ewy Kopacz zapowiedziała, że wkrótce prawo do urlopów rodzicielskich będą mieli bezrobotni, pracujący na umowę o dzieło, studenci i rolnicy.


– Trzeba jak najszybciej zasypywać te luki prawne. Na szczęście zaczyna być ich coraz mniej – mówi Jacek Kowalczyk, szef Instytutu Spraw Publicznych.

Jego zdaniem kolejną zmianą, która powinna by wprowadzona w przepisach jest wydzielenie obowiązkowej części urlopu tylko dla ojców. Gdyby go nie wykorzystali, urlop by przepadał. – Takie rozwiązanie zachęciło by ich do większego angażowania się w opiekę nad dziećmi. Ostatnie dane pokazują, że z urlopów rodzicielskich korzysta zaledwie 2 proc. ojców. To stanowczo za mało – podsumowuje Kucharczyk.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE