Ewa Kopacz obiecuje rodzinom kokosy. W Sejmie wygłosiła właśnie swoje expose

Premier Ewa Kopacz podczas wygłaszania swojego expose w Sejmie
Premier Ewa Kopacz podczas wygłaszania swojego expose w Sejmie Fot. Sławomir Kamiński/ Agencja Gazeta
– Szeroko pojęte bezpieczeństwo polskich rodzin jest dla mnie priorytetem – to jedne z pierwszych słów, które padły podczas wygłoszonego właśnie przez premier Ewę Kopacz expose. Szefowa rządu zapewniła, że zrobi wszystko, aby opanować kryzys demograficzny w Polsce.

Przypomnijmy, dziś przeciętna kobieta w Polsce ma średnio 1,3 dziecka. Aby kraj się nie wyludniał, powinna urodzić co najmniej dwoje.

Co proponuje Ewa Kopacz? To przede wszystkim zwiększenie kwoty na finansowanie żłobków i przedszkoli z 50 mln zł do 100 mln.

Dodatkowo, w latach 2015 – 2020 ma zostać wprowadzona w podatku CIT specjalna ulga dla przedsiębiorców, którzy przy swoich firmach uruchomią żłobki i przedszkola. Ulga, razem z dofinansowaniem z Europejskiego Funduszu Społecznego, pozwoliłaby przeznaczyć na ten cel 2 mld zł.

Premier Kopacz zapowiedziała zwiększenie grupy osób, które nabędą prawo do rocznego urlopu rodzicielskiego. Od 2016 r. ma on przysługiwać także bezrobotnym, pracującym na umowę o dzieło, studentom i rolnikom. Świadczenie wypłacane w tym okresie przez ZUS wyniesie, jak zapewniała pani premier, około tysiąca złotych.

Podczas expose padła także propozycja rozwiązania sprawy progu dochodowego uprawniającego do zasiłku rodzinnego. Dziś jest tak, że przekroczenie go chociaż o złotówkę, powoduje utratę świadczenia. – My proponujemy: złotówka za złotówkę. Czyli o tyle, o ile dochód z pracy przekroczy ten próg, o tyle to świadczenie zostanie pomniejszone – mówiła w Sejmie Ewa Kopacz. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2016 r.


Zmiany dotknęłyby także szkoły. Pierwsza z nich to zakaz sprzedawania tzw. śmieciowego jedzenia w placówkach oświatowych. – Trzeba przeciwstawić się epidemii otyłości – tłumaczyła pani premier. Chipsów, słodyczy i kolorowych napojów gazowanych nie mogłoby być w szkolnych sklepikach już od przyszłego roku szkolnego.

Według zapowiedzi nowej premier, rozszerzona zostanie także grupa uczniów, którzy dostaną darmowy podręcznik. Od stycznia 2016 r. będzie on opracowany dla klas drugich i trzecich szkoły podstawowej. A od 2017 r. darmowy podręcznik będzie także w gimnazjum.

W trosce o bezpieczeństwo uczniów, jak obiecała premier Kopacz, z budżetu państwa samorządy dostaną specjalne dotacje na uruchomienie systemu monitoringu w szkołach.

Ekstra ofertę dostaną także studenci. Państwo polskie będzie finansowało ich edukację na prestiżowych, zagranicznych uniwersytetach. Warunek jest taki, że po ich ukończeniu będą musieli pięć lat przepracować w Polsce.

Nowy rząd planuje także rozpoczęcie walki z bezrobociem młodych. Zostanie uruchomiony specjalny program stażów dla absolwentów w urzędach administracji państwowej. Rozwiązaniem problemów z brakiem pracy młodych ma być także wsparcie szkolnictwa zawodowego i stworzenie na wzór niemiecki dualnego systemu kształcenia. Tak, by uczniowie już w czasie nauki mieli kontakt z przedsiębiorcami, a po ukończeniu szkoły mogli liczyć na pracę tam, gdzie odbywali praktyki.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE