Zbyt kosztowne książki dzielą zamiast łączyć. Jak czytać ponad podziałami

Fot. David D / http://bit.ly/1vaAdny / CC BY / http://bit.ly/mamadu
Małe dzieci kochają książki, stosunek do czytania starszych nie jest już tak oczywisty. Czy zamiłowanie do literatury wchodzi w krew młodych Polaków? Niewątpliwie kładzie się duży nacisk na oswajanie dzieci i młodzieży ze słowem pisanym i nie jest to tylko uwarunkowane modą czy polityką edukacyjną.

Czytanie książek nadal nie jest zjawiskiem powszechnym. Analizując wyniki badań społecznych dotyczących czytelnictwa można odnieść wrażenie, że książka mająca znosić bariery i wyrównywać szanse na dobry start w życie, staje się towarem ekskluzywnym. Dobra książka jest zwykle kosztowna, a to oznacza, że nie jest dla każdego. Czy warto inwestować publiczne środki na wspieranie i rozwój czytelnictwa, a może lepiej dać dzieciom spokój?
Prof. Grzegorz Leszczyński
Prodziekan Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, znawca literatury dla dzieci i młodzieży

Czytanie pozwala na bardzo silne utożsamienie się z bohaterem. Zwłaszcza w przypadku dziecka, które przeżywa lekturę znacznie silniej niż dorosły. Lektura jest niesłychanie silnym doświadczeniem. Żadne inne powroty do lektur nie są tak intensywne, jak do tych z dzieciństwa, bo tam zostawiliśmy siebie. To myśmy zbudowali tę przestrzeń, w której porusza się doktor Dolittle. To myśmy stworzyli te chatki, przestrzenie, łąki i pokoje pełne zabawek w „Dzieciach z Bullerbyn”. To myśmy wypełnili akademię pana Kleksa. Czytaj więcej

Polskie czytelnictwo miarą statusu społecznego
Badania czytelnictwa w Polsce przeprowadzone przez Bibliotekę Narodową potwierdzają, że starsi dają dzieciom zły przykład. Jednak największą grupę czytelniczą w bibliotekach stanowią dzieci i młodzież - to aż pięćdziesiąt osiem procent użytkowników bibliotek. Wynika to poniekąd z faktu, że książki okazują się niezbędne w procesie kształcenia. Młodzi czytają więcej od swoich dziadków, jednak częstotliwość sięgania po książki wcale nie jest zachwycająca. W dalszym ciągu kluczowym czynnikiem, warunkującym apetyt na czytanie pozostaje wykształcenie rodziców oraz miejsce zamieszkania. Wysoka cena książek popycha młodych do bibliotek, a te dostępne są głównie w miastach.

Czytanie w Przedszkolach
W ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom organizowane są w przedszkolach spotkania z rodzicami. Aby zachęcić ich do czynnego udziału w akcji, to właśnie rodzice czytają przedszkolakom bajki i opowiadania. Wbrew pozorom nauczycielki nie narzekają na brak chętnych lektorów. Rodzice sami zgłaszają swoją kandydaturę i wraz z nauczycielami ustalają grafik. Przedszkole Bajkowy Parasol w Warszawie od dawna organizuje co tygodniowe czytanie.
Dzieci są zadowolone, a rodzice aktywnie angażują się w życie przedszkolaków. Zazwyczaj opiekunowie korzystają z własnych książek, ale jeśli zajdzie taka potrzeba można wypożyczyć bajkę z przedszkolnej biblioteki. To doskonały przykład na to, że książka może edukować, bawić i łączyć - za darmo.

Akcja Cała Polska czyta dzieciom

Zaszczepiona w dzieciństwie pasja do książek i czytania jest witaminą dla psychiki i umysłu dziecka, a jednocześnie chroni je przed uzależnieniem od mediów elektronicznych i fałszywych wartości masowej kultury. Czytaj więcej

Biblioteki przyciągają młodych
Dobre i rozważne inwestycje w rozwój bibliotek przynoszą pozytywne efekty. Skoro czytanie jest kosztowne i dzieli dzieci ze względu na status ich rodzin, rozwój bibliotek wydaje się być priorytetowym. Dobrze wyposażona biblioteka staje się miejscem chętnie odwiedzanym przez dzieci. Można by rzec, że zakup komputerów do pracowni czy czytelni to mały trik marketingowy. Jednak dzięki temu zabiegowi, dzieci nie postrzegają już biblioteki, jako instytucji zła koniecznego, gdzie idzie się wypożyczyć lekturę na język polski. Stereotypowa biblioteka, w której groźna bibliotekarka karci wszystkich za najdrobniejszy szelest (ponieważ ordnung musi być), powoli przechodzi do lamusa. Współczesne czytelnie są otwarte na świat i ludzi, coraz częściej tętnią życiem za sprawą dodatkowej oferty w postaci zajęć dodatkowych, animacji oraz organizowanych spotkań kulturalnych. Głośne czytanie nie wszędzie jest popularne, jednak nadal organizuje się tego typu spotkania.
W ramach Programu Rozwoju Bibliotek co roku organizuje się około 400 tysięcy wydarzeń kulturalnych, szkoleń i konsultacji społecznych.
Tydzień Zakazanych Książek
Właśnie trwa Tydzień Książek Zakazanych - bardzo ciekawa inicjatywa mająca skusić młodzież i dorosłych do odwiedzenia biblioteki. Podobno owoc zakazany smakuje lepiej, a świat literatury pełen jest pozycji, które ma na oku szeroko pojęta cenzura. Akcja potrwa do 27-go września i jest zapożyczona zza oceanu. Cała idea opiera się na uczczeniu wolności słowa. Biblioteki biorące udział w przedsięwzięciu, będą w tym czasie promować i podsuwać swoim czytelnikom tytuły zakazywane w dawnych czasach oraz te książki, które współcześnie bywają z różnych przyczyn cenzurowane i ukrywane przez szeroką publicznością.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE