Dzieci pokochały siatkówkę

Na treningi siatkówki chodzą dziś w Polsce już dzieci pięcioletnie
Na treningi siatkówki chodzą dziś w Polsce już dzieci pięcioletnie Fot.USAG- Humphreys/http://bit.ly/1ylSpzj CC BY 2.0 http://bit.ly/1mhaR6e
Sukcesy polskich drużyn siatkarskich spowodowały, że coraz więcej młodych dziewcząt i chłopców chce ten sport uprawiać.

Zainteresowaniu dzieci wychodzą naprzeciw szkoły, kluby sportowe i związki siatkarskie przygotowując organizując zajęcia już dla bardzo małych dzieci.
Marcin Ściślak
trener współpracujący z Reprezentacją Polski Kadetek i Juniorek

Siatkówka jest sportem dla wszystkich. Na początkowych etapach treningu wystarczy tylko piłka, chęci i przygotowanie sportowe wyniesione z lekcji wf w szkole. Nie trzeba kupować specjalnych strojów i drogiego sprzętu, który jest konieczny np. w narciarstwie.


Czy warto zainteresować tym sportem swoje dziecko? Trenerzy uważają, że to bardzo dobry pomysł, bo w zasadzie nie ma większych przeciwwskazań do jego uprawiania przez najmłodszych. Bardziej uważać muszą jedynie te, które uczą się grać na instrumentach, bo kontuzja palców, o którą przy siatkówce nietrudno, wyklucza niekiedy muzyczną karierę.

Zalety ze sportu są jednak spore, bo gra w siatkówkę stymuluje prawidłowy rozwój ciała, a ci, którzy w dzieciństwie sporo grali, mają szansę na zbudowanie proporcjonalnej sylwetki.

Boom na siatkę
Zainteresowanie grą w piłkę siatkową wśród dzieci rozpoczęło się już dobrych kilka lat temu. Obecnie szacuje się, że tę dyscyplinę sportu uprawia już kilka tysięcy dzieci. To przede wszystkim zasługa uruchomionych jesienią 2012 r. Szkolnych Ośrodków Siatkarskich, specjalnego programu trenerskiego finansowanego przez Ministerstwo Sportu.
Należy do nich 128 szkół: po trzy gimnazja i jedna szkoła ponadgimnazjalna w każdym województwie. W każdej z placówek znajdzie po jednym zespole męskim i żeńskim. Ośrodki te mają kształcić przyszłe mistrzynie i mistrzów. Uruchomienie programu kosztowało 30 mln zł.

- Bardzo dobrze, że zaczynamy kształcić na etapie gimnazjum- mówił podczas konferencji inaugurującej program były siatkarz Tomasz Wójtowicz, złoty medalista mistrzostw świata 1974 i igrzysk olimpijskich w 1976 roku. Im więcej dzieci będzie trenować, tym będzie większy wybór w przyszłości, większa konkurencja. Większość pewnie zostanie na poziomie ligowym, kilku na tysiąc osiągnie poziom reprezentacyjny- uważa Wójtowicz. czytaj więcej


Ale SOS-y to tylko jedna z możliwości uprawiania tego sportu. - Zainteresowanie siatkówką jest w szkołach tak duże, że nawet w tych, gdzie dotąd się nie grało, nauczyciele częściej na prośbę uczniów uczą w nią grać na lekcjach wf- u. Jest to dziś proste, bo nawet jeśli ktoś nie jest kiepskim trenerem, to bez problemu znajdzie dla siebie zajęcia doszkalające - mówi Ściślak. A kiedy już nauczyciel zdobędzie potrzebną wiedzę, uruchamia sekcję siatkarską w ramach dodatkowych zajęć sportowych w szkołach. Co ważne - takie koła zainteresowań działają już nawet w bardzo małych miejscowościach.

Dzieci mają łatwiej
Na treningi siatkarskie zgłaszają się już dzieci pięcio i sześcioletnie. - Takie maluchy oczywiście nie grają jeszcze w piłkę siatkową tak jak dorośli. Boiska dla nich są mniejsze, piłki lżejsze, siatki wiszą niżej a dzieci aż do czwartek klasy szkoły podstawowej nie muszą zagrywać, a jedynie rzucają piłką. Najmniejsze dzieci zamiast piłką podbijają baloniki.

- Chodzi o to, miały z tego jak najwięcej zabawy. Jeśli jest nudno, szybko się zniechęcą i nic z tego nie będzie - mówi Ściślak. Dodaje, że choć początkowo wszystko wydaje się proste, siatkówka nie jest prostym sportem. - Potrzeba naprawdę sporo trenować, by grać na dobrym poziomie - tłumaczy trener.

Czy potrzeba do tego szczególnej siły? Eksperci tłumaczą, że nie, bo najważniejsza jest technika. Ale wszyscy zgodnie powtarzają, że jak już ktoś zacznie trenować na poważnie, to od razu powinien ćwiczyć ręce.
A siła, podobnie jak szybkość potrzebna jest dopiero wtedy, gdy zaczyna się grać na wyższych poziomach.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE