W sobotę do szkoły?

Scamerzy wmawiają uczniom, że będą musieli chodzić do szkoły w sobotę
Scamerzy wmawiają uczniom, że będą musieli chodzić do szkoły w sobotę fot: Poznyakov/Shutterstock
Uwaga - nowy scam na Facebooku. Wyłudzają lajki oszukując, że resort edukacji chce zabrać uczniom wolne soboty.

Czy rzeczywiście tydzień nauki będzie trwał sześć dni? Na Facebooku pojawiła się informacja o tym, że “Minister Edukacji wystąpiła w sejmie z nowelizacją ustawy o dniach wolnych od szkoły, ponieważ…” Do informacji dołączone jest adres strony źródłowej wiadomosci-net.pl, które intrenautom kojarzą się z popularnym portalem informacyjnym.

Ta informacja to jednak wierutna bzdura, a chwytliwy tytuł służy ma wyłącznie przyciągnąć uwagę. Jest to oszustwo z rodzaju "scam". W uproszczeniu polega na zdobyciu zaufania internauty i wyłudzenia od niego pieniędzy, danych, haseł.

W tym konkretnym przypadku, chodzi o przychody z reklam. Co prawda jedno kliknięcie, to znikomy zysk, ale powoduje ono rozprzestrzenienie się linka. Po zamknięciu reklamy strona żąda, by internauta zalogował się na Facebooku. Jeśli to zrobi, link rozprzestrzeni się na jego tablicy. Jeśli ktoś przeglądając sieć jest zalogowany link zostanie udostępniony automatycznie. A udostępnienie na stronie znajomego powoduje, że dla innych informacja staja się wiarygodna, klika i podaje dalej.

Źródło: Gazeta.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE