Studia ekonomiczne psują charakter

Studenci ekonomii częściej niż inni myślą o osiąganiu własnych celów.
Studenci ekonomii częściej niż inni myślą o osiąganiu własnych celów. Fot:Pressmaster/Shutterstock
Chcesz mieć na starość pociechę z dziecka? Nie pozwól, by poszło na studia ekonomiczne. Z licznych badań wynika, że zarówno studenci tego kierunku, jak i osoby, które ekonomią i finansami zajmują się w pracy, częściej myślą wyłącznie o sobie. - Ekonomia niszczy empatię i zdolność do współpracy - uważa Robert Frank, ekonomista z Uniwersytetu Cornell.

Z jego analiz wynika, że ekonomiści częściej niż inni tolerują chciwość u innych, nie troszczą się o sprawiedliwość, myślą głównie o osiąganiu własnych celów i rzadziej działają charytatywnie.

Przykłady? Studenci ekonomii z Niemiec byli bardziej skłonni niż studenci innych kierunków do polecania innym zbyt drogich specjalistów, jeśli dzięki temu mogli dostać dodatkowe pieniądze. Profesorowie ekonomii ze Stanów Zejdnoczonych przekazują mniej pieniędzy na cele charytatywne niż badani z innych specjalności.
Studenci, także w Stanach, otrzymali do podziału z kolegą 10 dolarów. Okazało się, że ci, którzy studiowali ekonomię zgarnęli dla siebie średnio o 13 proc. więcej niż studenci innego kierunku.

Czy egoizmu nauczyli się na studiach? Prawdopodobnie tak. Badania przeprowadzone na jednej z izraelskich pokazują, że dla studentów pierwszego roku ekonomii szczerość, lojalność czy pomaganie innym jest tak samo ważne, jak dla ich kolegów z innych kierunków. Zupełnie inne wyniki dała ankieta przeprowadzona na trzecim roku tego kierunku. Wśród tych studentów pojęcia te nie mają już większego znaczenia.

Zdaniem naukowców, aby ograniczyć liczbę “ekonomicznych egoistów” do programu studiów należałoby dodać zajęcia z socjologii i psychologii. Ekonomiczne kursy powinny się znacznie bardziej koncentrować na lepszym definiowaniu „własnego interesu” w oparciu o pojęcie użyteczności.


Źródło: Forsal.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE