NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

 • Na czym polega punktowy system oceniania zachowania w szkołach?
  Tak wyrasta pokolenie kombinatorów. System oceniania zachowania w polskich szkołach to żart

  Córce Edyty zaproponowano udział w szkolnym poczcie sztandarowym. Dumna mama od razu jej pogratulowała – w końcu to zaszczyt dla każdego dziecka. Kilka dni później dowiedziała się, że udział w poczcie to pomysł wychowawczyni – chciała, żeby dziewczynka zdobyła kilka dodatkowych punktów (bo "zawsze jej kilku brakuje")i uzyskała wyższą ocenę z zachowania. Czy przyznawanie punktów za "dobre" zachowanie jest właściwym sposobem oceniania zachowania uczniów?

 • W Płocku ruszyła kampania "Klocki? Sprzątaj po swoim psie".
  W Płocku pojawiły się "śmierdzące" billboardy. Władze miasta zwracają uwagę na poważny problem

  Dziecko na trawie, wokół kolorowe klocki i... psie odchody. W tle załatwiający się pies. W ten sposób urząd miasta w Płocku chce walczyć z właścicielami czworonogów, którzy zapominają, by posprzątać po swoich pupilach. "To taki niewdzięczny, nawet śmierdzący temat... Ale sam nie zniknie" – czytamy na profilu Płocka na Facebooku.

 • Siostry kapucynki zbierają fundusze na remont Domu Dziecka w Siennicy.
  "Ktoś wpłacił 1,40 zł, byłam wzruszona". Zakonnice boksują w szczytnym celu

  Skaczą na skakankach, ćwiczą z hantlami i boksują, wszystko w rytm muzyki z filmu „Rocky” – w ten niecodzienny sposób siostry ze Zgromadzenia Sióstr Kapucynek Najświętszego Serca Jezusa proszą o wsparcie finansowe i pomoc przy wyremontowaniu Domu Dziecka w Siennicy. Siostry mówią wprost – będą walczyć, żeby zapewnić bezpieczeństwo swoim podopiecznym. Zapytaliśmy ich, skąd pomysł na tak nietypową zbiórkę i czy planują w przyszłości nagrywać kolejne filmy.

 • Naturalna Higiena Niemowląt, czyli bezpieluchowe wychowanie.
  "Zakładanie pieluchy to brak szacunku dla dziecka". O tym trendzie jest coraz głośniej

  Nie kupują pieluch, więc sporo oszczędzają, a dzieci wysadzają do umywalki albo toalety. Choć zwolenników tzw. Naturalnej Higieny Niemowląt nazywa się „dziwakami”, ten kontrowersyjny trend bezpieluchowego wychowania zdobywa coraz większą popularność wśród młodych rodziców. Czym jest NHN i jakie są jej założenia?

 • Alkohol na urodzinach dziecka, komunii i chrzcie.
  Alkohol na uroczystościach rodzinnych to konieczność? Tak czuje się dziecko, gdy pijesz

  Czy na przyjęciu urodzinowym dziecka lub komunii należy podać alkohol? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców, jednak zdania na ten temat są podzielone. Jedni nie widzą nic złego w świętowaniu z lampką wina czy drinkiem w ręku. Drudzy nie wyobrażają sobie alkoholu na stole w dniu, w którym najważniejsze powinno być dziecko. Którzy mają racje? Zapytaliśmy psychologa, czy picie nawet niewielkich ilości alkoholu podczas dziecięcej uroczystości może mieć wpływ na dziecko.

 • System nadzoru rodzin może trafić z Norwegii do Polski.
  Wchodzą do przedszkoli i siłą zabierają dzieci. Norweski system nadzoru może dotrzeć do Polski

  Próchnica jest jedną z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych w krajach rozwiniętych. Dieta bogata w cukier, brak wizyt kontrolnych u stomatologa, niewłaściwa higiena – to wszystko sprawia, że aż 80 proc. Polskich sześciolatków choruje na próchnicę. Mimo kampanii edukacyjnych, rodzice wciąż nie wiedzą, jak zadbać o uzębienie swojego dziecka. W Norwegii byłoby to nie do pomyślenia. Dlaczego? Jeśli rodzice nie zadbają o zęby dzieci, mogą stracić prawo do opieki. Choć brzmi absurdalnie, ten rygorystyczny system kontroli może trafić również do Polski.

 • Pionierska operacja w Instytucie Matki i Dziecka.
  Niemowlę mogło stracić rękę. Polscy lekarze zrobili coś, czego nie dokonał nikt wcześniej

  Gdy 8-miesięczna dziewczynka zachorowała na raka kości, groziła jej amputacja ręki. By uratować ramię chirurdzy z Instytutu Matki i Dziecka, jako pierwsi na świecie, dokonali wszczepienia endoprotezy kości u tak małej pacjentki.

 • Transpłciowa kobieta nakarmiła dziecko piersią.
  Nakarmiła dziecko piersią, choć urodziła się mężczyzną. To pierwszy taki przypadek w historii

  Są matki, które dla swoich dzieci zrobią wszystko. 30-latka jest pierwszą transpłciową kobietą w historii, której dzięki terapii hormonalnej udało się karmić dziecko piersią. W zaledwie 3 miesiące specjalistom z nowojorskiej kliniki udało się pobudzić laktację u kobiety, która urodziła się w ciele mężczyzny.

 • Czy należy gratulować kobiecie zajścia w ciążę?
  "Ciąża jest jak wyhodowanie pleśni". Dlaczego te oburzające słowa poparło tak wiele osób?

  Najpierw „cesarka to nie poród, tylko wydobyciny”, teraz to. Dlaczego to, co dla jednych jest spełnieniem największego marzenia, dla innych jest niczym więcej jak „wyhodowaniem pleśni”?

 • Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia matkom.
  Prezydent odznaczył 6 kobiet według pewnego klucza. Co łączy obywatelki lepszego sortu?

  Para prezydencka spotkała się z rodzinami wielodzietnymi. Podczas spotkania prezydent Andrzej Duda wręczył matkom odznaczenia – Złote i Srebrne Krzyże Zasługi – w ramach podziękowania za trud, jaki wkładają w wychowywanie dzieci. W swoim wystąpieniu prezydent podziękował wszystkim matkom, nie tylko tym uhonorowanym odznaczeniami. „Dziękuję wam za to – za ten trud wychowania, troski, przekazywania tradycji, pamięci, miłości, za to budowanie wspólnoty”– mówił prezydent. Czy to oznacza, że kobiety bezdzietne lub te, które mają mniej niż pięcioro dzieci, nie są wartościowe?