Kiedy i jak zacząć ćwiczyć po porodzie? Jakie ćwiczenia wykonywać i jak połączyć ćwiczenia z opieką nad maluchem?
Kasia Bigos jest dziennikarką, instruktorką fitness i pole dance. Autorką programu treningowego Fire Workout, a teraz również inicjatorka Fire Workout League, czyli akcji, której celem jest połączenie treningu ze zbiórką środków na cele charytatywne. Super pomysł, wielka moc!
Gdy wchodzimy w 27 tydzień ciąży, zaczynamy ten ostatni etap przed porodem – III trymestr. Brzuch jest już pokaźnych rozmiarów i jest co dźwigać. Do tego dochodzi stres przed porodem, który zbliża się wielkimi krokami.
Jeżeli należysz do 18 procent kobiet w ciąży, które zmagają się z cukrzycą ciążową, to szybko wyrzuć wszystkie poradniki i artykuły, w których jest napisane, że cukrzyca ciążowa wyklucza ćwiczenia i ruch! Jest wręcz odwrotnie, badania wykazały, że odpowiednio dobrana aktywność fizyczna zmniejsza poziom cukru we krwi. Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne uznało ćwiczenia fizyczne - przynajmniej 30 minut dziennie – za formę terapii wspomagającej.
Nie jest łatwo! Nie chce się! Tak trudno się zmobilizować! Jeżeli Ciebie to nie dotyczy i nie możesz żyć bez aktywności fizycznej, to przepraszamy. Niestety, badania pokazują, że 75 procent kobiet będących w zdrowych ciążach ćwiczy zbyt mało.
Bolą plecy, za gorąco, znowu muszę siusiu, chcę na brzuch albo na plecy, czemu się nie rusza? Jeśli to są i Twoje myśli o północy, to pewnie jesteś w trzecim trymestrze. Według badań problemy ze snem dotyczą od 70 do 90 procent kobiet w końcówce ciąży.
Nawet jeśli do tej pory Twoim ulubionym sportem były spacery po galerii handlowej albo ćwiczenie kciuków przy przekładaniu stron książki, teraz nadszedł czas, aby to zmienić. Gdy spodziewasz się dziecka, bardziej o siebie dbasz, zmieniasz swoje nawyki żywieniowe, unikasz szkodliwych detergentów, świadomie wybierasz kosmetyki. Jeśli naprawdę troszczysz się o swoje ciało i o rozwijające się w Tobie dziecko, powinnaś zacząć ćwiczyć. Aktywność fizyczna nie tylko pozwoli Ci pozostać w formie, ale może cię uchronić przed wieloma dolegliwościami ciążowymi.
Wszyscy jesteśmy świadomi, jak dla każdego człowieka ważna jest aktywność fizyczna. Dla kobiety w ciąży jest to nie tylko kwestia estetyki ciała, czy dobrego samopoczucia, ale także zdrowia zarówno jej i jej dziecka.
Bezsenność mimo senności, męczący ból kręgosłupa, niezgrabność i ociężałość, spadki energii – brzmi paskudnie, ale niestety jeśli jesteś w ciąży, masz spore szanse, że jedna lub kilka z tych dolegliwości uprzykrzy Ci życie. Jednak istnieje skuteczny sposób, aby temu zaradzić – odpowiednio dobrana aktywność fizyczna może zdziałać cuda.
Kiedy w 2006 roku dziewięcioletnia Katie Ledecky poprosiła jednego ze swoich wielkich idoli Michaela Phelpsa o autograf, nikt nie mógł przypuszczać, że za 10 lat ich rolę się odwrócą.
21-latek pokonał na Igrzyskach Olimpijskich w Rio multimedalistę i swojego idola - Michaela Phelpsa, zdobywając pierwsze - w swojej osobistej historii - olimpijskie złoto w pływaniu na 100 m stylem motylkowym. Portal określił ten niesamowity wyczyn. Drogi , nie daj się na to nabrać! Uroku...
Przebadano 2 tysiące uczniów z 39 szkół gimnazjalnych we Wrocławiu. Fundacja POZdro, która na szeroką skalę zajęła się przeprowadzaniem badań przesiewowych w kierunku cukrzycy, chorób cywilizacyjnych u dzieci, dostarczyła wiele niepokojących informacji.
Wiosna już na dobre się u nas rozgościła, a już niedługo nadejdzie jej najprzyjemniejszy moment: weekend majowy. A jak najlepiej spędzić ten czas wolny? Oczywiście na spacerze z dzieckiem. Zanim jednak zabierzemy naszego maluszka na dlugą przechadzkę, warto dobrze się do tego przygotować. Torba, akcesoria do przewijania, pokarm, butelki… da się nad tym wszystkim zapanować z łatwością? Oczywiście, że tak.
Battlefrog Race to w dużym uproszczeniu 24godzinny bieg z przeszkodami. Choć teoretycznie może wziąć w nim udział każdy, jego ukończenie nie jest proste. Same zasady są mocno inspirowane treningami amerykańskich żołnierzy Marines i jednostek specjalnych SEALS. Cały wyścig to 36 mil czyli prawie 58 kilometrów, które zawodnik musi ukończyć w dobę. To nie tylko bieg, ale również pływanie, wspinanie po linach, czołganie pod drutem kolczastym przez błoto i skoki przez wysokie przeszkody.
Ciąża niewątpliwie kojarzy nam się z dodatkowymi kilogramami, dużym brzuchem i znacznym ograniczeniem sprawności. Przyszłym mamom problem zaczynają sprawiać nawet proste czynności, takie jak wiązanie butów. Kres temu myśleniu kładzie Chontel Duncan, która na swoim Instagramie dumnie prezentuje swój fit ciążowy brzuszek.
Ministerstwo Edukacji Narodowej postanowiło rozprawić się z zatrważającym spadkiem kondycji fizycznej najmłodszych. Przedstawiło ono szereg propozycji, które mają wpłynąć na poprawę sprawności dzieci. Pomysły te, budzą jednak duże zastrzeżenia.
Narty, łyżwy, snowboard… zimowe zabawy z dzieckiem wcale nie muszą oznaczać smutnego ciągnięcia sanek po ledwo co zaśnieżonym chodniku. Sporty zimowe są doskonałą okazją do poprawienia kondycji fizycznej, ćwiczenia koordynacji i spędzenia czasu na świeżym powietrzu w rodzinnym gronie. Trzeba tylko wiedzieć od czego zacząć i jak dobrze przygotować siebie i malucha na taką formę spędzania wolnego czasu!
Kojarzycie te filmiki krążące w internecie, które pokazują wysportowane mamy, wykonujące szereg ćwiczeń w towarzystwie uroczego bobasa? Wykroki z bobasem na plecach, pompki przy wózku, podnoszenie dziecka niczym sztangi na siłowni. Efekt? Uśmiechnięta mama, szczupła sylwetka, perfekcyjny kaloryfer na brzuchu. I myśl, że jak się chce, to można ćwiczyć w każdych okolicznościach. Czy w rzeczywistości zawsze tak różowo to wygląda?
Desperackie próby zapanowania nad rozjeżdżającymi się we wszystkich kierunkach dwoma deskami, do których jakimś cudem daliśmy sobie przytwierdzić stopy. Rozpaczliwe wymachy kijkami w celu utrzymania równowagi. Wewnętrzna walka z lękiem wysokości, który właśnie teraz postanowił dać o sobie znać – te związane z pierwszym narciarskim sam na sam z „górą” akrobacje, fizyczne i mentalne, pamięta każdy narciarz.
Ja wiem, że jesień to taki czas, kiedy najchętniej zasiadłoby się na kanapie pod kocem z dużym kubkiem ciepłej herbaty, dobrą czekoladą i książką. W pewnym momencie mówimy, że jedyne, co nas pociesza, to oczekiwanie na wiosenne słońce. Tyle, że jesień wcale nie musi tak wyglądać. Może tym razem spróbujesz coś zmienić?
Słońce za oknem - nowe siły, nowe wyzwania! Czas wyjść z domu i wykorzystać skumulowaną energię na pozytywne działanie. Z wytęsknieniem czekałam na pierwsze wiosenne promienie słońca, aby móc wrócić do wspólnego biegania z córką i z mężem. Wiadomo, w bieganiu najważniejsza jest...
Czy zdarzyło Wam się kiedyś, że jadąc rowerem lub pokonując kolejną długość basenu nagle do głowy przychodzi Wam myśl, której od dawna poszukiwaliście i zupełnie niespodziewanie wpadacie na genialny pomysł? Dzieje się tak z dwóch powodów - przede wszystkim "uwolniliście" swoją głowę od zamartwiania się, usilnego szukania rozwiązań i w końcu ta wspaniała idea mogła się przebić przez natłok myśli. A co ważniejsze, ruszyliście się z kanapy lub sprzed komputera, a nie ma nic lepszego dla naszego mózgu niż wysiłek fizyczny. Tak, tak - gdzie ruch i aktywność, tam większa kreatywność i jasność myślenia.
Slow jogging, to specjalna technika biegania, która została opracowana przez japońskiego profesora fizjologii. Z mojej perspektywy, slow jogging to genialne narzędzie dla tych, którzy chcą biegać z jak największą korzyścią dla zdrowia. Zobaczcie sami!
Wieczór. Jasiek śpi, więc Państwo mają relaks. Siedzę rozwalony na kanapie, wsuwam czekoladę i stukam coś na komputerze. Dż. wróciła właśnie z siłowni i opowiada mi o ćwiczeniach noszących enigmatyczną nazwę crossfit. Z lekka zainteresowany odpalam YouTube żeby zobaczyć o co dokładnie kaman.
W dzisiejszym odcinku pokazuję podstawową rozgrzewkę, którą powinniście wykonywać przed każdym treningiem biegowym. Geniusz proponowanej przeze mnie rozgrzewki tkwi w jej prostocie - rozgrzewka świetnie zda egzamin u osób, które mają ambicje, aby przebiec pierwsze 5km w życiu bez zatrzymania lub przygotowują się do kolejnego maratonu.
Gdy zauważyłam, jak dużą potrzebę ruchu ma mój syn, postanowiłam go zabrać na capoeirę. Dziś trenujemy oboje, a ja widzę jaka jest różnica między aktywnością, którą się po prostu realizuje od czasu do czasu a tą, która wymaga bycia tu i teraz oraz wychodzenia ze strefy komfortu. Przekonałam się też, że sport walki może być wspaniałym doświadczeniem z obszaru świadomego życia.
Wyobraź sobie maraton w Paryżu, jeden z największych maratonów na świecie. Na starcie ponad 50000 ludzi z całego świata. Pośród nich, jedna kobieta, która pokonuje ten dystans pieszo z... 20 kilogramowym pojemnikiem na wodę. Ta sama kobieta chce przekazać światu coś bardzo ważnego. Ostatecznie przez wielu została ogłoszona prawdziwą zwyciężczynią tego biegu. Co dalej? Dalej musicie zobaczyć sami:
Kiedy i jak zacząć ćwiczyć po porodzie? Jakie ćwiczenia wykonywać i jak połączyć ćwiczenia z opieką nad maluchem?
Kasia Bigos jest dziennikarką, instruktorką fitness i pole dance. Autorką programu treningowego Fire Workout, a teraz również inicjatorka Fire Workout League, czyli akcji, której celem jest połączenie treningu ze zbiórką środków na cele charytatywne. Super pomysł, wielka moc!
Gdy wchodzimy w 27 tydzień ciąży, zaczynamy ten ostatni etap przed porodem – III trymestr. Brzuch jest już pokaźnych rozmiarów i jest co dźwigać. Do tego dochodzi stres przed porodem, który zbliża się wielkimi krokami.
Jeżeli należysz do 18 procent kobiet w ciąży, które zmagają się z cukrzycą ciążową, to szybko wyrzuć wszystkie poradniki i artykuły, w których jest napisane, że cukrzyca ciążowa wyklucza ćwiczenia i ruch! Jest wręcz odwrotnie, badania wykazały, że odpowiednio dobrana aktywność fizyczna zmniejsza poziom cukru we krwi. Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne uznało ćwiczenia fizyczne - przynajmniej 30 minut dziennie – za formę terapii wspomagającej.
Nie jest łatwo! Nie chce się! Tak trudno się zmobilizować! Jeżeli Ciebie to nie dotyczy i nie możesz żyć bez aktywności fizycznej, to przepraszamy. Niestety, badania pokazują, że 75 procent kobiet będących w zdrowych ciążach ćwiczy zbyt mało.