BLOGI

 • "Ojca praktycznie nie było w moim życiu. Dziś muszę płacić mu alimenty"

  W ramach bezpłatnych porad rodzinnoprawnych, organizowanych regularnie przez Podbeskidzkie Centrum Prawa Rodzinnego zgłosiła się kobieta potrzebująca pilnej pomocy prawnika. Na potrzeby niniejszego artykułu nazwijmy ją Olgą. Przez łzy rozpoczęła opowiadać swoją historię:

 • Alimenty to nie tylko pieniądze

  Większość osób alimenty utożsamia tylko z pieniędzmi, nie wiedząc o tym, że jest to tylko jedna z form, w jakiej alimenty mogą być zasądzone. Obok świadczenia finansowego, alimenty mogą przybrać także formę świadczenia w naturze, co najczęściej będzie oznaczało osobisty wkład w wychowanie i utrzymanie dziecka. Kiedy można mówić o alimentach w naturze?

 • "Zapłacisz mi za to!" - czyli pigułka wiedzy o alimentach dla byłego małżonka po rozwodzie

  Rozwiązanie małżeństwa zamyka etap wspólnego życia byłych małżonków, co do zasady kładzie także kres ich wzajemnym prawom i obowiązkom. On i ona rozstają się na zawsze, a ich drogi już nigdy nie krzyżują - no.., przynajmniej tak właśnie zakłada ich idealny, rozwodowy scenariusz. Nie zawsze jednak doczekuje się on realizacji. Istnieją bowiem okoliczności, które pomimo rozwiązania małżeństwa powodują, iż rozwiedzeni małżonkowie poza silnymi emocjami (mniej lub bardziej pozytywnymi), wspólnymi dziećmi, mieszkaniem, samochodem lub psem, pozostaną związani na dłużej jeszcze jednym, szczególnym węzłem - węzłem alimentacji.

 • "Nie życzę sobie nieplanowanych wydatków — dostajesz alimenty! Nie jestem maszynką do robienia pieniędzy"

  Moja przyjaciółka dzwoni do mnie i opowiada: „Zabrakło mi w tym miesiącu na zapłacenie 200 złotych za korepetycje z matematyki Filipa. Wiesz, miałam duży rachunek za gaz z zimowego okresu i wymiana aparatu na zęby wykończyła nas finansowo. Dzwonię więc do Niego (ojca) i proszę, by dołożył. Wiem, że ma. Wiem, że to dla niego żaden problem i co słyszę? Że od tego mam alimenty (1200zł!) Że sobie nie życzy takich nieplanowanych wydatków. Że ma inne zobowiązania. I że, najważniejsze, bym zapamiętała, on nie jest maszynką do robienia pieniędzy. Odkładam słuchawkę. Pożyczam od mamy.“

 • Nie dam Ci rozwodu !!!

  Często osoby rozważające decyzję o rozwodzie słyszą od swojego małżonka „nie dam ci rozwodu”. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że paradoksalnie powyższe słowa to sama prawda, należałoby jedynie dodać „ …bo to nie ja daję rozwód, tylko sąd”.

 • "Czy coś tę kobietę łączy z moim mężem? Odpowiedź do dziś pamiętam: Skoro pytasz to sama wiesz."[list do redakcji]

  Jak tylko zobaczyłam temat przeczytałam artykuł... Trudne sytuacje, które towarzyszą mi już od dłuższego czasu. Moja historia jest w sumie krótka... Jedynie jej skutki ciągną się za mną do dziś i pewnie jeszcze długo będą...

 • Ile kosztuje dziecko według sądu?

  ... czyli parę słów o alimentach.