mamDu_avatar

37 tydzień ciąży – podstawowy rozwój dziecka się zakończył. Można rodzić?

Karolina Stępniewska

11 czerwca 2018, 11:52 · 3 minuty czytania
37 tydzień ciąży to już końcówka ciąży, a do porodu zostało tylko kilka tygodni. Dziecko jest w pełni rozwinięte, ale jego waga wciąż rośnie – o 25 gramów każdego dnia. Teraz przyszedł czas na wyspecjalizowanie poszczególnych układów. Dowiedź się, co potrafi dziecko w 37 tygodniu ciąży i jak zmienia się jego ciało. Upewnij się, czy zrobiłaś wszystkie zalecane badania przed porodem.


37 tydzień ciąży – podstawowy rozwój dziecka się zakończył. Można rodzić?

Karolina Stępniewska
11 czerwca 2018, 11:52 • 1 minuta czytania
37 tydzień ciąży to już końcówka ciąży, a do porodu zostało tylko kilka tygodni. Dziecko jest w pełni rozwinięte, ale jego waga wciąż rośnie – o 25 gramów każdego dnia. Teraz przyszedł czas na wyspecjalizowanie poszczególnych układów. Dowiedź się, co potrafi dziecko w 37 tygodniu ciąży i jak zmienia się jego ciało. Upewnij się, czy zrobiłaś wszystkie zalecane badania przed porodem.
37 tydzień ciąży to już prawie koniec ciąży, poród tuż-tuż fot.: Eraxion / 123RF
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

37 tydzień ciąży

W 37 tygodniu ciąży zmniejsza się ruchliwość dziecka. Choć na tym etapie dziecko jest już w pełni ukształtowane, wyspecjalizować się musi działanie poszczególnych układów i lepiej przygotować się do porodu. Każdego dnia dziecko gromadzi pod skórą tłuszcz, który po narodzinach pozwoli utrzymać odpowiednią temperaturę ciała.


37 tydzień ciąży – który to miesiąc?

37 tydzień ciąży to 9 miesiąc ciąży i już dziesiąty tydzień trzeciego trymestru. Do porodu zostały zaledwie trzy tygodnie. Jeśli nie jesteś pewna, jak przeliczać tygodnie ciąży na miesiące, skorzystaj z naszego przelicznika i sprawdź, który to miesiąc ciąży. Pamiętaj jednak, że dla lekarza ważniejsze są tygodnie i dni ciąży. Czy wiedziałaś, że skończony 37 tydzień ciąży to już ciąża donoszona?

Waga dziecka w 37 tygodniu ciąży

Płód w 37 tygodniu ciąży waży do 3 000 g (3 kg) i mierzy ok. 47 cm. Mimo że wielkością przypomina już arbuza, wciąż rośnie – w 37 tygodniu ciąży mniej więcej 220 g na tydzień.

37 tydzień ciąży: poród

Do 37 tygodnia ciąży mówimy o przedwczesnym porodzie. Ciężarną powinny zaniepokoić upławy i krwawienia. Zwiększająca się częstotliwość i siła skurczów są jednym z sygnałów bliskiego terminu porodu. Gdy skończysz 37 tydzień ciąży, możesz odetchnąć: dziecko jest donoszone i w pełni gotowe do narodzin.

– Termin porodu coraz bliżej, jednak nie przywiązuj do niego, aż tak wielkiej wagi – mówi Anna Norejko – położna i masażystka. – Jedynie 5 proc. kobiet rodzi w wyznaczonym przez lekarza lub położną terminie. Pozostałe kobiety rodzą w ciągu 2 tygodni przed lub po nim.

Jeśli do 37 tygodnia ciąży dziecko nie odwróciło się jeszcze odpowiednio do porodu (głową w stronę kanału rodnego), lekarz najprawdopodobniej poczeka jeszcze tydzień, do 38 tygodnia. Potem, jeśli dziecko nadal będzie ułożone pośladkowo (czyli mówiąc potocznie: pupą lub nóżkami w stronę wyjścia), podejmie decyzję o sposobie porodu. Takie ułożenie przed porodem zdarza się w ok. 3 proc. ciąż i chociaż poród pośladkowy siłami natury się zdarza, lekarze najczęściej zalecają wtedy cesarskie cięcie.

37 tydzień ciąży – lista badań przed porodem

37 tydzień ciąży to ostatni moment, aby wykonać badania potrzebne przed porodem:

Badanie na paciorkowce jest bardzo ważne. Te bakterie wywołują szereg chorób. Mogą być niebezpieczne dla kobiet w ciąży, ponieważ zagrażają rozwojowi płodu.

37 tydzień ciąży na USG

Zobacz, jak wygląda dziecko w 37. tygodniu ciąży:

37 tydzień ciąży – objawy i dolegliwości

W 37 tygodniu ciąży duży jest już nie tylko brzuch, ale i piersi. Ciało jest nie tylko zmęczone, ale wrażliwe na ból i kopnięcia dziecka. Do tego dochodzą problemy z wykonywaniem zwykłych codziennych czynności za względu na zmęczenie i duży brzuch.

Powiększa się również macica, która z tygodnia na tydzień coraz bardziej uciska narządy wewnętrzne – oddychanie w 37 tygodniu ciąży jest trudniejsze, oddawanie moczu częstsze, a dodatkowo pojawiają się problemy trawienne, np. niestrawność.

Kolejną dolegliwością, która bardzo często występuje u kobiet w 37 tygodniu ciąży, jest zgaga, wywołana uciskiem na żołądek i działaniem progesteronu, wytwarzanego na tym etapie przez łożysko.

Brzuch w 37. tygodniu ciąży

Brzuch w 37 tygodniu ciąży jest już naprawdę duży i coraz bardziej przeszkadza – ułożenie się w wygodnej pozycji do snu jest naprawdę trudne. Najlepiej będzie, jeśli do snu wybierzesz pozycję na boku. 3 tygodnie przed porodem, kobieta w ciąży osiąga swoją największą ciążową wagę. Dla bezpieczeństwa warto sprawdzić, ile powinno przytyć się w ciąży.

Konsultacja: mgr Anna Norejko – położna i masażystka, laureatka nagrody Orły Medycyny 2019, właścicielka Internetowej Szkoły Rodzenia.

Źródła: pacjent.gov.pl, mp.pl, nhs.uk, ptgin.pl, my.clevelandclinic.org