mamDu_avatar

28 tydzień ciąży: ciało dziecka nabiera prawidłowych proporcji. Zaczyna się 3 trymestr

Martyna Pstrąg-Jaworska

12 kwietnia 2018, 15:08 · 3 minuty czytania
28 tydzień ciąży rozpoczyna 3 trymestr. Dziecko coraz szybciej zaczyna przybierać na wadze i spać snem głębokim, najczęściej w ciągu dnia. Teraz może włączyć się syndrom wicia gniazda. Kobieta przygotowuje się do przyjścia na świat jej dziecka, co objawia się porządkowaniem otoczenia: fizycznie i emocjonalnie. Zobacz, jak wygląda dziecko w 28 tygodniu ciąży i co może dolegać przyszłej mamie.


28 tydzień ciąży: ciało dziecka nabiera prawidłowych proporcji. Zaczyna się 3 trymestr

Martyna Pstrąg-Jaworska
12 kwietnia 2018, 15:08 • 1 minuta czytania
28 tydzień ciąży rozpoczyna 3 trymestr. Dziecko coraz szybciej zaczyna przybierać na wadze i spać snem głębokim, najczęściej w ciągu dnia. Teraz może włączyć się syndrom wicia gniazda. Kobieta przygotowuje się do przyjścia na świat jej dziecka, co objawia się porządkowaniem otoczenia: fizycznie i emocjonalnie. Zobacz, jak wygląda dziecko w 28 tygodniu ciąży i co może dolegać przyszłej mamie.
28 tydzień ciąży to początek 3 trymestru. fot. Eraxion/123rf.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

28 tydzień ciąży

W 28 tygodniu ciązy rozpoczyna się 3 trymestr ciąży. To czas, kiedy ruchy dziecka są już całkowicie skoordynowane, a proporcje jego ciała prawidłowe. Maluch w 28 tygodniu zaczyna samodzielnie oddychać i większość jego narządów pracuje już samodzielne. Dziecko przesypia również dużą część doby: kołysane ruchami mamy potrafi zapaść już w fazę REM, podczas której wykonuje ruchy gałkami ocznymi.


28 tydzień ciąży – który to miesiąc?

28 tydzień ciąży to 7 miesiąc ciąży i pierwszy tydzień trzeciego trymestru. Ginekolog, przeliczając miesiące ciąży na tygodnie, jest w stanie dokładnie zobaczyć, w jakim momencie rozwoju jest dziecko i jak przebiega ciąża.

Wygląd i rozwój dziecka znacznie się różni w 28 tygodniu ciąży (koniec 7 miesiąca) od tego w 25 tygodniu (początek 7 miesiąca) ciąży. Na podstawie zaobserwowanych zmian lekarz wie, czy dziecko rozwija się prawidłowo.

28 tydzień ciąży: waga i wygląd dziecka

Dziecko staje się coraz większe, ma już 40 cm i waży ponad kilogram. Dla porównania: waży tyle, co opakowanie cukru. Wielkością przypomina bakłażan.

Na tym etapie dziecko ma już w pełni wykształcone płuca, nadal zachodzą jednak zmiany w jego mózgu: zaczynają się wykształcać fałdy. Dziecko w 28 tygodniu ciąży podczas snu wchodzi w fazę REM: śni i ma marzenia senne. Podczas tej fazy snu występuje wysoka aktywność mózgu, oddech jest nieregularny i wzrasta częstość skurczów serca. Dziecko rozpoczyna również "lekcje mowy", wsłuchuje się w głos mamy, zna jej ton, rytm i tembr.

Jak wygląda dziecko w 28 tygodniu ciąży na USG?

Na tym filmie z USG 4D możesz zobaczyć, jak wygląda dziecko w 28 tygodniu ciąży:

28 tydzień ciąży – objawy i dolegliwości

Kobieta może zacząć odczuwać skurcze, które są ćwiczeniem macicy przed porodem. W prawidłowym przebiegu ciąży powinny być odczuwane w 8 i 9 miesiącu. Pojawiające się w tym czasie skurcze Braxtona-Hicksa nie są na tyle silne, by doprowadzić do porodu: nie stanowią zatem zagrożenia dla ciąży.

Skurcze porodowe trudno pomylić z czymkolwiek i nie sposób ich przeoczyć. Być może na początku są dla niektórych kobiet znośne, ale z czasem przybierają na intensywności i pojawiają się coraz częściej. Nie wszystkie skurcze macicy są typowe. Zaniepokoić powinny bardzo bolesne i systematycznie występujące. Pojedyncze skurcze, jeśli są bardzo silne, mogą np. oznaczać odklejanie się łożyska od ściany macicy, które czasem musi być zakończone wywoływaniem porodu.

Typowe dolegliwości w 28 tygodniu ciąży

  • Skurcze Braxtona-Hicksa, czyli skurcze przepowiadające poród i przygotowujące do niego organizm kobiecy.
  • W 28 tygodniu ciąży bolesne są również ruchy płodu. Na początku delikatne, z czasem stają się silniejsze i regularne. Tak mocne kopnięcie dziecka w żołądek mamy, mogą ją przestraszyć. Im intensywniejsze emocje, smak i zapach, tym aktywność dziecka może być większa.
  • Pojawiające się dolegliwości związane są również z ciężarem brzucha. Bóle kręgosłupa, trudności w ułożeniu się do snu i obrzęki to typowe objawy.

Po wielu zmianach, które zaszły w organizmie w 28 tygodniu ciąży, kobieta może odczuwać zmęczenie psychiczne, często spowodowane również ciążową bezsennością. Zadbaj o dietę, relaks i zaopatrz się w specjalną poduszkę do snu dla ciężarnych.

28 tydzień ciąży – lista badań

Między 28 a 30 tygodniem ciąży należy wykonać USG 3 trymestru, które oceni ułożenie płodu, jego rozwój, wielkość. Na tym etapie, można wykryć łożysko przodujące. To powikłanie, które stwierdza się w 1 proc. porodów.

28 tydzień ciąży to również moment, kiedy należy podać kobiecie w ciąży, która nie ma przeciwciał immunoglobulinę anty-RhD. Jest tak, gdy podczas ciąży dochodzi do konfliktu serologicznego: jeśli ciężarna ma grupę krwi Rh- istnieje ryzyko, że jej krwinki będą przechodziły przez łożysko i szkodziły dziecku. Obecnie 300ug immunoglobuliny anty-D podaje się w formie zastrzyku. Jest to profilaktyka, która ma zapobiegać chorobie hemolitycznej u noworodka.

Jak wygląda brzuch w 28 tygodniu ciąży?

Brzuch ciągle się powiększa, do końca ciąży będzie rósł średnio o jeden centymetr tygodniowo. Od 28 tygodnia ciąży, waga kobiety powinna być większa średnio o pół kilograma na tydzień. To etap, gdy brzuch mocno obciąża kręgosłup. Kobiety skarżą się na bóle pleców, jelit, nóg, bardzo często pojawia się też permanentne zmęczenie.

Konsultacja: mgr Anna Norejko – położna i masażystka, laureatka nagrody Orły Medycyny 2019, właścicielka Internetowej Szkoły Rodzenia.

Źródła: mp.pl, nhs.uk, ptgin.pl, my.clevelandclinic.org