mamDu_avatar

19 tydzień ciąży: ruchy dziecka są coraz silniejsze. Widać też już jego płeć

Martyna Pstrąg-Jaworska

08 marca 2018, 14:53 · 4 minuty czytania
Twoje dziecko w 19 tygodniu ciąży wygląda już jak małe mango i ma ok. 15 cm. Zaczyna coraz lepiej słyszeć otoczenie i ma wyraźnie zaznaczone cechy płciowe. 19 tydzień to okres wyczekiwany, wiele ciężarnych w końcu dostanie potwierdzenie, jakiej płci będzie dziecko. Zobacz, jak wygląda dziecko w 19 tygodniu ciąży i dowiedz się, jak zmienia się ciało przyszłej mamy.


19 tydzień ciąży: ruchy dziecka są coraz silniejsze. Widać też już jego płeć

Martyna Pstrąg-Jaworska
08 marca 2018, 14:53 • 1 minuta czytania
Twoje dziecko w 19 tygodniu ciąży wygląda już jak małe mango i ma ok. 15 cm. Zaczyna coraz lepiej słyszeć otoczenie i ma wyraźnie zaznaczone cechy płciowe. 19 tydzień to okres wyczekiwany, wiele ciężarnych w końcu dostanie potwierdzenie, jakiej płci będzie dziecko. Zobacz, jak wygląda dziecko w 19 tygodniu ciąży i dowiedz się, jak zmienia się ciało przyszłej mamy.
W 19 tygodniu ciązy dziecko rusza się jeszcze więcej i jego mama to czuje. fot. Eraxion/123rf.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

19 tydzień ciąży

– Twój brzuszek jest już mocno zaokrąglony. Narząd rodny, czyli macica, nieustannie się powiększa i w tym tygodniu jest już pod pępkiem. Nieprzerwanie od kilku tygodni może ci towarzyszyć nieprzyjemne ciągnięcie w okolicy pachwin oraz zwiększone parcie na pęcherz moczowy – mówi o 19 tygodniu ciąży mgr Anna Norejko, położna i masażystka.


I dodaje: – Zwróć uwagę na charakter wydzieliny z pochwy. Ciąża stwarza idealne warunki do rozwoju infekcji intymnych. Jeśli pojawi się dyskomfort podczas oddawania moczu, pieczenie, szczypanie lub charakterystycznie pachnące upławy, skonsultuj się z lekarzem lub położną prowadzącą ciążę.

19 tydzień ciąży – który to miesiąc?

19 tydzień ciąży to 5 miesiąc ciąży i szósty z czternastu tygodni drugiego trymestru. Przeliczając tygodnie ciąży na miesiące, należy liczyć tylko pełne, czyli ukończone miesiące ciąży. Dla lekarzy znacznie ważniejsze są jednak obliczenia tygodniowe i dniowe niż miesięczne. Dlatego w notatkach zapiszą 19 tydzień i np. 2 dni, a nie 5 miesiąc ciąży.

Jak wygląda dziecko w 19 tygodniu ciąży?

Płód w 19 tygodniu ciąży osiąga rozmiar melona. Na tym etapie mierzy średnio 15 cm i waży około 200 gramów.

Ciało dziecka zaczyna pokrywać maź płodowa, która chroni skórę przed kontaktem z płynem owodniowym. Dzięki wydzielinie z gruczołów łojowych i złuszczonego naskórka dziecko w chwili urodzenia nie będzie wyglądać jak pomarszczona śliwka.

W 19 tygodniu ciąży płody mają wyraźnie zaznaczone już cechy płciowe. U dziewczynek widoczne są jajowody, wykształcona jest także macica, pochwa i jajniki. W czasie badania ultrasonograficznego np. USG połówkowego można także zauważyć mosznę u chłopców.

USG w 19 tygodniu ciąży

Co czuje dziecko w 19 tygodniu ciąży

W 19 tygodniu ciąży należy zwracać większą uwagę na hałasy. Dziecko coraz lepiej słyszy i zbyt gwałtowne dźwięki mogą je wystraszyć. Da temu wyraźny sprzeciw, kopiąc swoją mamę, co biorąc pod uwagę wielkość dziecka (15 cm), będzie coraz bardziej odczuwalne. Tym bardziej że na razie dziecko nie może narzekać na brak miejsca, więc właśnie teraz będzie kopać, dokazywać, fikając koziołki, robiąc obroty i przypominając mamie o swoim istnieniu.

W ten sposób doskonale rozwija układ nerwowy, stymuluje rozwój mięśni, stawów i kości. Oczywiście takie zrywy aktywności mogą trwać ok. 15-20 minut, po czym dziecko zapadnie w kolejną drzemkę.

Płuca w 19 tygodniu ciąży są już właściwie wykształcone, choć nie funkcjonują jeszcze w pełni. Na razie płód wzmacnia mięśnie klatki piersiowej, a najlepszym ćwiczeniem jest połykanie płynu owodniowego. Słynna czkawka płodu występująca w postaci rytmicznych drgań to dowód na to, jak sumiennie dziecko ćwiczy.

19 tydzień ciąży – objawy i dolegliwości

Są pewne wspólne dolegliwości, które pojawiają się u większości ciężarnych w okolicach 19 tygodnia ciąży.

  • Charakterystycznym objawem jest uczucie gorąca. W ciąży rozszerzają się naczynia krwionośne i przepływa przez nie więcej krwi. To sprawia, że czujesz, jakby było ci nieustannie ciepło. Warto uważać jednak na siebie w 19 tygodniu ciąży, złudne uczucie gorąca i szybka utrata ciepła to także wyższe ryzyko przeziębienia.
  • Na skórze mogą powstawać przebarwienia, tzw. ostuda ciążowa (melasma). Plamy pojawiają się zazwyczaj na czole, policzkach i górnej wardze, co wynika z pracy hormonów, tj. podwyższonego poziomu estrogenów. Zazwyczaj przebarwienia są w kolorze brązowym i szarym i pojawiają się na początku 2 trymestru ciąży. Plamy mogą ciemnieć, gdy wystawimy skórę na promieniowanie słoneczne. Ostuda znika po porodzie i nie pozostawia trwałych śladów na skórze.
  • Opuchnięte stopy wynikają z rozluźnienia więzadeł i zbyt dużej ilości wody w organizmie. Nadprogramowe kilogramy i problemy z krążeniem, dodatkowo potęgują problem z opuchlizną. Podobnie ze skurczami nóg. Warto zrezygnować z chodzenia w niewygodnych butach na wysokim obcasie i zamienić je na luźniejsze, co najmniej o pół rozmiaru większe. Wielu lekarzy w przypadku silnego mrowienia i bolesnych skurczów proponuje ciężarnym zażywanie magnezu oraz wykonywanie ćwiczeń. Gdy opuchlizna będzie znaczna, a dodatkowo wzrośnie ciśnienie krwi, należy udać się do lekarza. Może to być związane z zatruciem ciążowym, które lekarz wykluczy w czasie badań.
  • Grzybica pochwy to przypadłość, na którą uskarża się znaczna część ciężarnych. Okres ciąży to czas, kiedy kobieta bardziej podatna jest na infekcje intymne, ze względu na to, że zmiany hormonalne zmieniają kwaśny odczyn środowiska pochwy. Stres, zła dieta i antybiotykoterapia także przyczyniają się do wystąpienia infekcji grzybiczej. Gdy pojawią się białe upławy, świąd pochwy, pieczenie, ból, a srom będzie wyraźnie zaczerwieniony, należy natychmiast zgłosić to lekarzowi. Zwykle trzeba zastosować globulki dopochwowe, natomiast partner powinien przyjmować lek w tabletkach. Warto przeciwdziałać powstawaniu grzybicy dzięki właściwemu podmywaniu się (od przodu do tyłu), piciu jogurtów i kefirów, używaniu właściwych kosmetyków i ubieraniu bawełnianej bielizny. Każde plamienie, bez względu na stopień zaawansowania ciąży musi być zgłoszone lekarzowi. Nie musi świadczyć o zagrożeniu, ale na pewno wymaga badań i szybkiej diagnozy.

19 tydzień ciąży – lista badań

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne nie zaleca wykonywania konkretnych badań w tym terminie, chyba że wynika to z ustaleń z lekarzem lub złym samopoczuciem ciężarnej. Należy umówić się jednak na badanie połówkowe, czyli USG połówkowe, które wykonuje się w 20 tygodniu ciąży. Nie zapomnij więc zaplanować wizyty.

Jak wygląda brzuch w 19 tygodniu ciąży?

W 19 tygodniu ciąży brzuch staje się widoczny i trudno już ukryć odmienny stan, choć nadal wiele kobiet twierdzi, że pod luźniejszą odzieżą nie widać zaokrąglonych kształtów. Za to dziecko czuje, że ma dużo miejsca i daje mamie wyraźny znak o swojej obecności.

Waga w 19 tygodniu ciąży

W drugim trymestrze ciąży waga wzrasta o ok. 5 kg. Pamiętaj jednak, że każda kobieta w innym tempie przybiera na wadze, a o tym, jak bardzo widoczna będzie ciąża, decyduje szereg czynników nie zawsze zależnych od nas. Powinno się jedynie zwracać uwagę na pewne wytyczne, ile mniej więcej kobieta w ciąży powinna przybrać na wadze. Nie denerwuj się, gdy różnica będzie nieznaczna.

Przy każdej wizycie u lekarza ciężarna jest ważona i lekarz sprawdza, czy przybiera na wadze w sposób bezpieczny dla siebie i dziecka. Nagły przyrost masy ciała może być oznaką stanu przedrzucawkowego, zaś zbyt powolne przybieranie na wadze może świadczyć, że dziecko nie otrzymuje wystarczającej ilości substancji odżywczych. Każdy z przypadków musi być skonsultowany przez lekarza.

Konsultacja: mgr Anna Norejko - położna i masażystka, laureatka nagrody Orły Medycyny 2019, właścicielka Internetowej Szkoły Rodzenia.

Źródła: mp.pl, nhs.uk, ptgin.pl, my.clevelandclinic.org