mamDu_avatar

14 tydzień ciąży: dziecku zaczynają rosnąć włoski, a ty czujesz przypływ energii

Dominika Bielas

07 marca 2018, 18:06 · 3 minuty czytania
Początek 14 tygodnia to początek drugiego trymestru ciąży. To czas wielu zmian w życiu ciężarnej – ustępują nieprzyjemne ciążowe dolegliwości pierwszego trymestru, a libido zaczyna rosnąć (podobnie jak apetyt). 14 tydzień ciąży to dobry moment na zwiększenie aktywności fizycznej. Zobacz, jak wygląda dziecko w 14 tygodniu ciąży i dowiedz się, jak zmienia się ciało przyszłej mamy.


14 tydzień ciąży: dziecku zaczynają rosnąć włoski, a ty czujesz przypływ energii

Dominika Bielas
07 marca 2018, 18:06 • 1 minuta czytania
Początek 14 tygodnia to początek drugiego trymestru ciąży. To czas wielu zmian w życiu ciężarnej – ustępują nieprzyjemne ciążowe dolegliwości pierwszego trymestru, a libido zaczyna rosnąć (podobnie jak apetyt). 14 tydzień ciąży to dobry moment na zwiększenie aktywności fizycznej. Zobacz, jak wygląda dziecko w 14 tygodniu ciąży i dowiedz się, jak zmienia się ciało przyszłej mamy.
Choć ty tego jeszcze nie czujesz, w 14 tygodniu ciąży dziecko jest bardzo ruchliwe. Fot. 123RF.pl
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

14 tydzień ciąży

W 14 tygodniu ciąży zaczynasz drugi trymestr, który często jest przełomowym czasem dla kobiet. Ustępują nieprzyjemne dolegliwości pierwszych tygodni ciąży, poprawia się nastrój, a także odczuwasz przypływ energii.


14 tydzień ciąży: który to miesiąc?

14 tydzień ciąży to 4 miesiąc ciąży i pierwszy tydzień drugiego trymestru. Pamiętaj, że przeliczając tygodnie ciąży na miesiące, należy liczyć tylko ukończone miesiące ciąży. Tu sprawdzisz, jak przeliczać tygodnie na miesiące i trymestry ciąży.

Jak rozwija się płód w 14 tygodniu ciąży?

W 14 tygodniu ciąży płód ma wielkość pomarańczy – mierzy ok. 8-11 cm i waży ok. 40 g. Oczy i uszy przesunęły się na właściwe miejsce, a szczęki są już w pełni wykształcone. Przełyk, tchawica, krtań i struny głosowe są już w pełni rozwinięte i gotowe do pierwszego krzyku tuż po przyjściu na świat. Dziecko potrafi ssać kciuk.

14 tydzień ciąży to czas intensywnego rozwoju układu nerwowego dziecka. Jego ciało staje się bardzo wrażliwe na dotyk. Ze względu na wysiłek przy porodzie głowa i barki pozostają mniej wrażliwe niż reszta ciała.

Na główce dziecka zaczynają pojawiać się pierwsze włoski. Wraz z nimi rosną brwi oraz lanugo, czyli meszek płodowy na ciele. Owłosienie ciała ma ogrzewać rosnący płód, zanim pojawi się u niego tkanka tłuszczowa. Meszek zanika ok. 7 miesiąca ciąży.

Tarczyca zaczyna wytwarzać hormony – u dziewczynek jajniki przesuwają się z brzucha do miednicy, u chłopców pojawia się prostata.

14 tydzień ciąży: objawy i dolegliwości

  • rosnący apetyt – gdy znikają nudności i poranne mdłości, uczucie głodu zaczyna coraz bardziej doskwierać. 14 tydzień ciąży to moment, w którym ciężarne powinny pamiętać, by nie jeść za dwóch, ale dla dwojga – warto nosić ze sobą zdrowe przekąski lub surowe warzywa i owoce, które zaspokoją głód, dodadzą energii.
  • niewielkie duszności – chwilowy brak tchu na początku drugiego trymestru to problem wielu ciężarnych. Nie jest to jednak powód do niepokoju – zmiany hormonalne zachodzące w organizmie stymulują ośrodek oddechowy i zmieniają częstotliwość i głębokość oddechów. Z kolejnymi tygodniami oddychanie może stawać się coraz trudniejsze.
  • zatkany nos – katar i zapchany nos to tzw. ciążowy nieżyt nosa spowodowany zwiększającym się poziomem progesteronu. Progesteron zwiększa krążenie w błonie śluzowej nosa i prowadzi do jej obrzmienia. Niestety, nie ma jednego skutecznego sposobu na pozbycie się ciążowego kataru, jednak warto pomyśleć o zakupie nawilżacza powietrza, który przyda się, gdy dziecko pojawi się na świecie.

14 tydzień ciąży: lista badań

To ostatni moment na USG w ciąży (USG genetyczne płodu), które pozwala określić ryzyko wystąpienia wad rozwojowych u dziecka. USG w 11-14 tygodniu ciąży to obowiązkowe badanie dla wszystkich ciężarnych.  Choć jeszcze tego nie czujesz, 14-tygodniowy płód jest bardzo ruchliwy. Z pewnością zauważysz to właśnie podczas badania USG.

Jak wygląda dziecko w 14 tygodniu ciąży na USG?

Jak wygląda brzuch w 14 tygodniu ciąży?

Od 13 tygodnia ciąży kobieta powinna przybierać ok. pół kilograma tygodniowo, jednak brak zaokrąglonego brzuszka w 14 tygodniu ciąży nie jest powodem do niepokoju – zmiany w sylwetce w ciąży to kwestia indywidualna każdej kobiety. 14 tydzień to jednak czas, gdy macica zaczyna się rozrastać i wypychać powłoki brzuszne, przez co ciążowy brzuszek staje się coraz bardziej widoczny.

Nie tylko brzuch zaczyna się zaokrąglać. W 14 tygodniu ciąży piersi zaczynają się powiększać i mogą stać się wrażliwsze na dotyk. To dobry moment na zakup wygodnego bawełnianego biustonosza. Nadwrażliwość piersi powinna minąć w ciągu kolejnych kilku tygodni.

14 tydzień ciąży: aktywność fizyczna

Ustąpienie ciążowych dolegliwości i zmiany hormonalne w organizmie ciężarnej w 14 tygodniu spowodują nagły przypływ energii. Warto to wykorzystać i włączyć do codziennego planu dnia aktywność fizyczną. Dobrym pomysłem będzie pilates lub joga dla ciężarnych.

Uwaga: odchudzanie w ciąży jest zabronione! Ćwiczenia w ciąży służą podtrzymaniu kondycji, poprawie samopoczucia i kontroli przyrostu wagi, a nie modelowaniu ciała czy chudnięciu.

W 14 tygodniu ciąży obowiązkowo zacznij wykonywać ćwiczenia mięśni dna miednicy. Są one istotnym elementem kompleksowego przygotowania się do porodu. Regularny trening zapewnia wymierne korzyści zarówno okresie ciąży, jak i w trakcie porodu. Umiejętne rozluźnianie ich ułatwi kobiecie synchronizację ze skurczami porodowymi oraz oddechem – skutkując skróceniem porodu.

Kolejną bardzo istotną zaletą dla zdrowia kobiet jest ochrona tkanek krocza przed pęknięciem lub koniecznością nacięcia. Wyćwiczone dno miednicy chroni również przed nietrzymaniem moczu w przyszłości.

Konsultacja: mgr Anna Norejko – położna i masażystka, laureatka nagrody Orły Medycyny 2019, właścicielka Internetowej Szkoły Rodzenia.

Źródła: ptgin.pl, mp.pl, nhs.uk