O tym przebraniu piszą wszyscy. Działaczkę KOD-u poniosła wyobraźnia

Post Klaudii Jachiry o balach przebierańców zbulwersował internautów.
Post Klaudii Jachiry o balach przebierańców zbulwersował internautów. screen Facebook/Klaudia Jachira
Jak tylko Klaudia Jachira, działaczka Nowoczesnej i bywalczyni marszów KOD-u, opublikowała na Facebooku post o dzieciach przebierających się na karnawałowe bale za policjantów, w sieci zawrzało, a sam post nazwano „bulwersującym”. Czy naprawdę jest się czym oburzać?

Jachira napisała na Facebooku, że prowadziła bal karnawałowy w jednym z przedszkoli. Przeraziło ją, że 80 proc. chłopców było przebranych za policjantów. – Ten strój dobrze znam, ponieważ identycznie wyglądają policjanci pacyfikujący obywatelskie demonstracje. Za komuny też były bale w przedszkolach, jednak z tego, co słyszałam, to nikt nie przebierał się za milicjanta. Żołnierz, Indianin, Spiderman ok. Ale policjant? – komentuje działaczka. – Drodzy rodzice, naprawdę chcecie, by wasze dzieci budowały represyjne państwo? Wzywali na przesłuchania opozycjonistów, ochraniali miesięcznice, aresztowali za posiadanie białej róży? Widok tyłu "policjantów" nawet na balu w przedszkolu to przerażający widok – dodaje.
Apel Jachiry nie przeszedł bez echa, jednak internauci nie docenili jej intencji.
Z jednej strony Jachira słusznie zauważa, że za przebraniami dzieci stoją rodzice, którzy godzą się (lub nie) na dany strój. Ilość kilkuletnich policjantów w przedszkolach może być interpretowana jako odzwierciedlenie sytuacji w kraju, jednak równie dobrze może być nadinterpretacją. Z drugiej strony działaczka jest oburzona dziećmi przebranymi za policjantów, a dopuszcza przebieranie ich za żołnierzy (którzy, podobnie jak policjanci, pełnią służbę m.in. w celu obrony obywateli) czy Indian (to z kolei może zostać odebrane jako przejaw rasizmu i nieznajomości historii i kultury rdzennych Amerykanów). Internauci odczytują jej apel do rodziców jako żart i radzą, by pozwoliła dzieciom spełniać marzenia o zostaniu policjantem w przyszłości.

Czy apel Jachiry będzie miał jakikolwiek wpływ na wybory rodziców dotyczące kostiumów dzieci? Wątpię.
Trwa ładowanie komentarzy...