"To było najdłuższe 8 minut mojego życia". Ta historia to przestroga dla rodziców

Gdyby nie szybka reakcja matki, 4-tygodniowy Zachary mógłby nie żyć.
Gdyby nie szybka reakcja matki, 4-tygodniowy Zachary mógłby nie żyć. screen Facebook
Czasem o życiu człowieka decydują sekundy. Gdyby matka nie udzieliła synowi pierwszej pomocy, Zachary mógłby umrzeć. Dziś przestrzega innych rodziców i wyjaśnia, jak ważna jest znajomość zasad resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Pierwsza pomoc ocaliła 4-tygodniowe niemowlę
Zachary miał zaledwie 4 tygodnie, gdy złapał infekcję od starszego brata. Pediatra nie zauważył niczego niepokojącego. Uznał, że katar, kaszel i zalegająca wydzielina to objawy typowe dla przeziębienia i hospitalizacja nie jest konieczna. Kilka dni później mama chłopca, Jasmin, zmierzyła synkowi temperaturę – termometr wskazywał 32,7 stopni Celsiusza. Od razu zadzwoniła do lekarza, który skierował ją na ostry dyżur. Zanim zdążyła zadzwonić po pogotowie, zauważyła, że Zachary przestał oddychać.– Robił się coraz bardziej niebieski, leciał mi z rąk. Myślałam, że nie żyje – wspomina Jasmin. Przerażona kobieta zadzwoniła po pogotowie. Gdy powiedziała, w jakim stanie jest jej syn, pracownik dyżurujący zalecił, by natychmiast zaczęła reanimację. Poprosił, by zakryła usta synka własnymi ustami i zrobiła kilka wdechów. Po chwili zauważyła, że klatka piersiowa chłopca zaczyna się unosić. Przez kilka kolejnych minut kontynuowała resuscytację. – To było najdłuższe 8 minut mojego życia. Dyspozytor był wspaniały, udzielał mi wskazówek. Nigdy wcześniej nie przeprowadzałam resuscytacji krążeniowo-oddechowej. To on ocalił życie mojego syna – przyznała Jasmin.

Bez pomocy dyspozytora mama chłopca nie wiedziałaby, co robić. Dlatego tak ważna jest znajomość zasad udzielania dziecku pierwszej pomocy. Każdy z nas powinien wiedzieć, jak przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową i tym samym uratować komuś życie.
Resuscytacja krążeniowo-oddechowa: zasady
1. Nawiąż kontakt z dzieckiem. Jeśli nie reaguje, przystąp do dalszych czynności.
2. Udrożnij drogi oddechowe i sprawdź oddech – lekko odchyl głowę do tyłu i unieś żuchwę.
3. Jeśli dziecko nie oddycha, poproś kogoś, żeby zadzwonił po karetkę.
4. Wykonaj 5 oddechów ratowniczych. Każdy powinien trwać ok. 1 sekundy. Jeśli dziecko wciąż nie oddycha, zacznij uciskać klatkę piersiową.
5. Wykonaj 30 uciśnięć klatki piersiowej. W przypadku niemowląt rób to delikatnie, dwoma palcami.
6. Następnie wykonaj 2 oddechy ratownicze.
7. Jeśli dziecko wciąż nie reaguje, zadzwoń po pogotowie.
8. Kontynuuj resuscytację do przyjazdu karetki.

Zobacz na filmie, jak udzielić dziecku pierwszej pomocy:
Według niektórych źródeł, m.in. według informacji znajdujących się na stronie Ministerstwa Zdrowia, udzielając pierwszej pomocy dziecku należy zmienić proporcje uciśnięć do wdechów z 30:2 do 15:2.
Źródło: mz.gov.pl, kidspot.com.au
POLUB NAS NA FACEBOOKU
Trwa ładowanie komentarzy...