8-latka płakała z bólu. "Głupota panoszy się w górach”– ten wpis to lektura obowiązkowa

5 zasad jak przygotować się do wycieczki z dziećmi w góry
5 zasad jak przygotować się do wycieczki z dziećmi w góry Pixabay/Uroburos
Pięć godzin w górach wystarczyło, by w gorzkich słowach opisać głupotę ludzką. Wpis Piotra Fankidejskiego powinien przeczytać każdy, dla kogo wyjście w góry to spacer, by zaliczyć jakiś widoczek.

Głupota w górach
Nieważne, ile mówi się o rozsądku, którego brakuje wielu turystom, nieważne ile ostrzeżeń i apeli płynie od ratowników górskich. Co chwilę pojawiają się informacje o tym, jak nieodpowiedzialni ludzie wybierają się w góry. O ile dotyczy to dorosłych, którzy sami podejmują decyzję o swoim życiu i zdrowiu, do czego mają prawo, o tyle, gdy wybierają się z dziećmi, nie mając żadnej wiedzy i przygotowania, popełniają zbrodnię. Stawiają na szali życie dziecka, za co powinni być po prostu karani.Wpis Piotra Fankidejskiego, który pojawił się na fan page’u Karkonoskiego Parku Narodowego robi wrażenie. Pięć godzin spędzonych w górach wystarczyło, by zaobserwować pełny przekrój ludzkiej głupoty. Nas najbardziej jednak zainteresował ten fragment dotyczący chodzenia po górach z dzieckiem i na nim chcemy się skupić.

– Nie mija 15 minut, trafia się rodzinka z dzieckiem, dziewczynka na oko ma około 8-10 lat. Dziewczynka płacze z przerażenia i bólu, gdyż idąc pod wiatr, nie ma osłoniętej twarzy, na jej buzi zalega warstwa zmrożonego śniegu, rodzice bezradni nie wiedzą co zrobić. Dajemy małej herbatę i delikatnie przy pomocy suchych ubrań zdejmujemy/rozpuszczamy śnieg na jej buzi. Smaruję ją grubą warstwą tłustego kremu oliwkowego, a buzię owijamy bandażem elastycznym, żeby zabezpieczyć przed wiatrem. Sugerujemy rodzicom, żeby zawrócić i schodząc mieć wiatr w plecy, uparcie chcą iść dalej, rzucają wymuszone: "Dziękuję" i odchodzą. – napisał Piotr Fankidejski.
5 zasad, jak zaplanować wyjazd z dzieckiem w góry
Nieodpowiedzialność takich osób jest rażącym naruszeniem praw dziecka. Niestety to nie pierwszy i nie ostatni taki przypadek. Postanowiliśmy więc spisać kilka najważniejszych zasad dotyczących wyprawy w góry z dzieckiem. Bonie sztuką jest zrezygnować w ogóle, uznając dzieci za zbyt małe, ale i nie można iść na żywioł, licząc, że jakoś to będzie, a to przecież tylko chodzenie po górach.

1. Wiek dziecka nie ma aż tak dużego znaczenia
Czasem sześciolatek jest w stanie wejść na Giewont, a dziesięciolatek sobie nie poradzi. Wszystko zależy od tego, jak dziecko spędza czas z rodzicami, jeżeli zazwyczaj wybieracie ruch na świeżym powietrzu, wycieczki, przejażdżki rowerowe, czy wspinaczki, to wasze dzieci na pewno poradzą sobie w górach. Najgorzej odnajdywać się będą dzieci, których rodzice, na co dzień spędzają czas w pomieszczeniach zamkniętych, a nawet do sklepu jadą autem. Ich wycieczka w góry bez przygotowania będzie rzuceniem na gorącą wodę z możliwością utonięcia.

2. Sprawdźcie pogodę
To jedna z najważniejszych czynności. Od tego, jaka będzie temperatura, wiele zależy, nie można bagatelizować, zwłaszcza zimą, doniesień choćby i o najmniejszych opadach deszczu czy śniegu. To może pokrzyżować wiele planów, a dziecko idące w strugach deszczu, może poczuć się zbyt osłabione, by przejść całą drogę o własnych siłach.

3. Wytyczcie trasę
Nie sugerujcie się informacjami, że szlaki są opisane i nie zginiecie na prostej drodze. Prawda jest taka, że góry to jednak nie autostrada i łatwo przegapić pewne wytyczne. O zbłądzenie nietrudno i wówczas bez przygotowania i posiadania mapy, może być ciężko wrócić do domu. Złapanie zasięgu także nie jest łatwe w górach, więc nie łudźcie się, że przyjedzie po was zaraz auto, które was uratuje. Nie zapominajcie też, ze wasze nieprzygotowanie może mieć ogromny wpływ na życie innych ludzi. Ratownicy TOPR-u, którzy pośpieszą wam z pomocą, nie będą mogli stawić się na wezwanie innych osób, których życie może być realnie zagrożone. Najlepiej poprosić o pomoc ludzi, którzy są doświadczeni i będą w stanie pomóc wam znaleźć trasę na miarę możliwości waszych dzieci.

4. Stosowny strój
O odzieży można pisać wiele. Wybór jest dziś nieograniczony i w sklepach można zaopatrzyć se w stroje stosowne na każdą chwilę. Nie zapomnijcie latem o okryciach głowy, wygodnym i sprawdzonym obuwiu i kremie przeciwsłonecznym. W zimie bez odzieży termicznej, okryć twarzy i rękawiczek nie powinno się w ogóle wychodzić ze schroniska. Sprzedawcy w większych sklepach z pewnością będą służyć wam pomocą przy wyborze właściwej bielizny i odzieży wierzchniej. Warto zastanowić się, czy na pewno chcemy podróżować z dziećmi w czasie zimy, bo ośnieżone i często śliskie szlaki mogą dla nich okazać się trudnym przeciwnikiem.

4. Żywność
Pamiętajcie, choć może wyda wam się to głupie, że bez wody i jedzenia nie idziemy w góry nigdy, nawet gdy wydaje wam się, że idziemy na godzinny spacer. Nigdy nie wiecie, co przytrafi wam się w podróży i czy nie zostaniecie uwięzieni gdzieś na dłużej. Wówczas brak wody latem, może stać się przyczyną tragedii. Ciepłe napoje w termosach z kolei mogą przydać się zimą, rozgrzeją was od środka, gdy poczujecie się przemarznięci.

4. Telefony alarmowe
Musisz je znać na pamięć. Jeżeli tylko dojdzie do sytuacji, w której poczujesz, że zdrowie lub życie któregoś z uczestników wycieczki jest zagrożone, a sami nie jesteście w stanie mu pomóc, dzwońcie. Numer do Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego powinno być zapisane w telefonie.

Wyjazd w góry z dzieckiem to poważna decyzja i spora odpowiedzialność. Warto by wszyscy w ten sposób podchodzili do tego. Pierwsze wycieczki mają dzieciom kojarzyć się pozytywnie, nie możemy wywołać u nich przez naszą niekompetencję traumy i zniechęcić do takiej formy spędzania czasu. Pokazując im w jaki sposób trzeba planować wyjazd i jak należy dbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich, uczymy odpowiedzialności. To z pewnością będzie procentować w przyszłości.
POLUB NAS NA FACEBOOKU
Trwa ładowanie komentarzy...