3 grudnia – pora podjąć kluczową i często kłopotliwą decyzję

Ustalcie, gdzie spędzić Wigilię.
Ustalcie, gdzie spędzić Wigilię.
Do Świąt zostały 21 dni!

Początek grudnia to dobry czas na podjęcie decyzji, gdzie spędzicie tegoroczną Wigilię. Jak to zrobić, by nikogo nie urazić? To pytanie, które co roku pada w wielu domach. Tu przychodzi moment, w którym powinniśmy napisać, jak najlepiej na nie odpowiedzieć, ale... idealnego, uniwersalnego rozwiązania nie ma. Opowiemy wam, jakie to najczęściej wygląda w wielu rodzinach, co warto brać pod uwagę przy podejmowaniu decyzji. Może dzięki tym podpowiedziom tegoroczna decyzja będzie łatwiejsza.

Wigilia u teściowej, a może u rodziców?
Jeśli posiadacie wystarczająco dużo miejsca, sił i chęci, problem rozwiązuje się sam – zapraszacie zarówno swoją rodzinę, jak i męża. Pamiętajcie, że zaproszenie nie musi oznaczać tego, że całe przygotowania spadają na waszą głowę. Wystarczy wcześniej pomyśleć i porozmawiać z rodziną o tym, kto co przyniesie i jak może pomóc.

Powyższe rozwiązanie nie jest możliwe do zastosowania w wielu domach, powraca więc pytanie — u rodziców czy teściów?
Czeka was niełatwa decyzja. Każde z was prawdopodobnie chce spędzić Boże Narodzenie ze swoją rodziną, a rodzice nie odpuszczają i naciskają, by wybrać właśnie ich. Jeśli rodziny mieszkają blisko siebie, możecie umówić się na odwiedziny w Wigilię każdej z nich. Każda ze stron będzie wtedy usatysfakcjonowana. Jeśli nie chcecie odbywać wigilijnych wycieczek lub takie odwiedziny wiązałby się dla was z długą podróżą, rozważcie odwiedziny jednej z rodzin w Wigilię, a drugiej w pierwszy dzień Świąt. Za rok możecie zmienić kolejność wizyt.

O czym należy pamiętać, wybierając, gdzie spędzimy Wigilię?
Rodzina jest oczywiście ważna, ale nie zapominajmy też o sobie. Święta to czas spokoju, radości i odpoczynku (przy najmniej w teorii), dlatego pomyślmy też o sobie. Często próbujemy zadowolić wszystkich, ale to zwykle nie jest możliwe. Wybory wigilijnego miejsca nie raz wiążą się z konfliktami, napięciami. Sztuka odmowy jest często kluczowa, byśmy nie zostali „skazani” na siedzenie przy stole u nielubianej ciotki, której upodobaniem jest wytykanie wszystkim błędów i zadawanie niestosownych pytań.

Podejmowanie decyzji zacznijcie od zastanowienia się, gdzie i jak i z kim chcielibyście spędzić Boże Narodzenie. Rodzina powinna uszanować waszą decyzję, nawet jeśli będzie wiązała się ona ze spędzeniem Wigilii np. w ciepłych krajach, bo wyjazdy świąteczne w egzotyczne miejsca czy góry, z daleka od rodziny są coraz popularniejsze. Najważniejsze, by już teraz podjąć decyzję, ustalić zasady, dzięki czemu unikniemy kłopotliwych sytuacji przed samym Bożym Narodzenie.
POLUB NAS NA FACEBOOKU
Trwa ładowanie komentarzy...