Nietypowy objaw zawału serca u kobiet. Musisz to wiedzieć, bo trudno go rozpoznać

Nietypowe objawy zawału serca u kobiet.
Nietypowe objawy zawału serca u kobiet. ifakemi / 123RF
Wielu osobom wydaje się, że to niemożliwe, że są za młodzi i ich nie dotyczą problemy zdrowotne. Nieprawda, uszkodzenie mięśnia sercowego odnotowuje się u coraz młodszych osób.

Za późno, bo bagatelizujemy problem
Statystyczna Polka dociera do szpitala ok. pół godziny później niż mężczyzna, bo znacznie trudniej rozpoznać u niej objawy zawału. Mężczyźni zazwyczaj uskarżają się na silny ból zamostkowy, natomiast u kobiet przebiega to inaczej. Rocznie ok. 38 tys. Polek przechodzi zawał, 250 codziennie umiera z powodu schorzeń układu krążenia.

Jest kilka symptomów zawału serca i warto o nich wiedzieć, by reagować jak najszybciej. Najwięcej przypadków odnotowuje się po 50. roku życia, ale coraz częściej 30. i 40. letnie pacjentki trafiają na oddziały kardiologiczne. Objawem, który w ogóle nie jest kojarzony z zawałem serca, jest ból karku i ramion. Okazuje się, że niewiele kobiet zdaje sobie sprawę, że może być związany z problemami kardiologicznymi.

Oto 5 objawów, które mogą świadczyć o zawale serca u kobiety

1. Uczucie pełności w klatce piersiowej, a nie silne kłucie jak u mężczyzn. Bóle pojawiają się i mogą zniknąć, aby powrócić za jakiś czas. Często pojawia się wówczas mylne spostrzeżenie, że objawy te są spowodowane niestrawnością czy przeziębieniem.

2. Problem z oddychaniem i duszność. Gdy nie można zaczerpnąć głęboko powietrza, bo kreci się w głowie i towarzyszy temu ucisk w klatce piersiowej, to sygnał, że koniecznie trzeba się zbadać.

3. Zimne poty, często są mylone z menopauzą u starszych kobiet. Niestety są one niepokojącym objawem, zwłaszcza, gdy nie potrafimy racjonalnie wytłumaczyć takiego stanu stresem, albo wysiłkiem fizycznym.

4. Ból karku i pleców. Wiele pacjentek po przebytym zawale wspomina, że cierpiało z powodu bólu pojawiającego się zwłaszcza w lewej części klatki piersiowej, ale wiążącej się także z bólem karku. Czasem dodatkowymi objawami zawału są także: drętwienie rąk, a nawet żuchwy.


5. Bóle w jamie brzusznej, które mylnie traktowane są jako zatrucie, czy objawy grypy. Gdy towarzyszy temu ból w klatce piersiowej i ramion, koniecznie trzeba powiązać fakty i skontaktować się z lekarzem.

Okres przedświąteczny najgorszy
Odnotowuje się wzrost pacjentek z objawami zawału w czasie przygotowań do świąt. Większość kobiet bierze na siebie zbyt dużo obowiązków, pracując zawodowo, wychowując dzieci i zajmując się wszelkimi innymi sprawami, więc nic dziwnego, że to częściej one mają problemy sercowo-naczyniowe.

Częściej też bagatelizują dolegliwości bólowe, zrzucając to na karb zmęczenia, co negatywnie wpływa na ich zdrowie. Martwica mięśnia sercowego rozwija się po mniej więcej 15-20 minutach od zamknięcia tętnicy wieńcowej. Od tego, jak szybko dotrzemy do szpitala zależy, jak duże spustoszenie zrobi zawał mięśnia sercowego.
Trwa ładowanie komentarzy...