Czy znacie ten skutek uboczny paracetamolu? Zaskakujące wyniki eksperymentu

Paracetamol ma wpływ na emocje ludzi. Wyniki badań zaskakują, czy nie?
Paracetamol ma wpływ na emocje ludzi. Wyniki badań zaskakują, czy nie? bialasiewicz / 123RF
Po leki przeciwbólowe i przeciwzapalne sięgamy bardzo często. Naukowcy postanowili sprawdzić, jaki jeszcze wpływ oprócz uśmierzenia bólu ma paracetamol na organizm człowieka.

Co ma paracetamol wspólnego z emocjami?
Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Ohio postanowili sprawdzić działanie paracetamolu pod kątem… emocji. Mieli przesłanki, by wierzyć, że przyjmowanie tego popularnego leku uśmierzającego ból, może wpływać na ludzkie emocje. Stworzyli więc grupę badawczą, którą podzieli na dwa zespoły. Wyniki badań opublikowano w "Social Cognitive and Affective Neuroscience".

Pierwsza grupa otrzymała płyn zawierający 1000 mg leku, a druga oczywiście placebo. Oczywiście nikt nie wiedział, co mu podano i w jaki celu. Następnie po upływie godziny, każda z osób musiała przeczytać fragmenty tekstu z opisami cierpienia fizycznego i emocjonalnego (żałoba, okaleczenie i inne) i wyrazić swoje odczucia wobec bohaterów tekstu. Okazało się, że ci którzy zażyli lek, zdecydowanie wykazali mniej empatii i potraktowali cierpienie opisane w tekście za łagodniejsze, niż postrzegali je uczestnicy drugiej grupy.
Druga próba dotyczyła zbadania wrażliwości na silne bodźce dźwiękowe. Przez 2 sekundy słuchali dźwięku o natężeniu od 75 do 105 decybeli. Uczestnicy eksperymentu musieli ocenić w skali od 1 do 10 uciążliwość hałasu. Osobom, którym przed badaniem podano paracetamol, nie przeszkadzał zbytnio dźwięk i nie uznali go za nieprzyjemny.

Bierzesz paracetamol – okażesz się zimnym draniem?
- Nie wiemy, dlaczego acetaminofen (to chemiczna nazwa paracetamolu) ma takie właściwości, ale należy się temu przyjrzeć — mówi prof. Baldwin Way, główny autor pracy. - Empatia jest ważna. Jeśli kłócisz się z żoną, a właśnie wziąłeś paracetamol, będziesz mniej wrażliwy na to, że ranisz jej uczucia.


Wyniki eksperymentu są zaskakujące, bo teoretycznie trudno powiązać empatię z działaniem leków przeciwbólowych. Prof. Baldwin znalazł jednak wytłumaczenie tego zjawiska. U ludzi z reguły na widok cierpienia innych aktywują się te same ośrodki mózgu, gdy sami odczuwają cierpienie. Gdy więc sami zażyją lek, który ma uśmierzyć ich ból, tym samym nie będą odczuwać silnej wrażliwości na krzywdę innych.

Paracetamol to popularny lek, po który każdego dnia sięgają miliony ludzi na całym świecie. Amerykański związek zawodowy Consumer Healthcare Products Association uznał, że w każdym tygodniu 23 proc. obywateli USA przyjmuje ten lek. Nie wiadomo, ile dokładnie osób sięga po paracetamol w Polsce, ale warto by mieli świadomość, jaki jest skutek uboczny leku. Zwłaszcza że jest to lek dostępny bez recepty i można go kupić dziś absolutnie wszędzie.
źródło: Independent
Trwa ładowanie komentarzy...