"Napiszcie koniecznie o HG w ciąży, tak mało się o tym mówi, a to istne piekło"

HG to ciężki objaw w czasie ciąży.
HG to ciężki objaw w czasie ciąży. donot6 / 123RF
Cierpiałaś z powodu HG w ciąży? To piekło dla ciężarnych. List, który napisała nasza czytelniczka, pokazuje okrutną prawdę, jakie męki przeżywa kobieta, którą dopada Hypermesis gravidarium.

List czytelniczki
"Napiszcie koniecznie o HG, tak mało się o tym mówi i pisze, że wiele kobiet nie wie nawet, co to oznacza. Ja to przeżyłam i myślałam, że umrę. HG to niepowściągliwe wymioty ciężarnych, najcięższa postać nudności i wymiotów w ciąży. Wcale nie są tylko rano, czasem trwają cały dzień i nie mijają po upływie 3 miesięcy.

Zdarzało się, że nie byłam w stanie wyjść z łazienki, więc leżałam na podłodze godzinami. Czasem nie byłam w stanie podnieść się, by zwymiotować do sedesu, albo wanny. Męczyłam się aż do 21 tygodnia, byłam odwodniona, straciłam 5 kg i miałam silną anemię. Bałam się o dziecko, bo czułam, że nie podołam tej ciąży. Marzyłam, by w końcu wszystko się skończyło i żebym zaczęła funkcjonować normalnie. Nikt mi nie chciał wierzyć, że tak źle znoszę ciążę i mówili lekceważąco, to zwykłe mdłości, mina zaraz, każda kobieta musu przez to przejść.

Dopiero potem trafiłam na lekarza, który powiedział mi, że takie objawy nie są normalne i że to Hypremesis gradivarium. Nie ma na to skutecznego sposobu, nie da się tego wyleczyć, ale już sama myśl, że jest to jakaś anomalia, pomogło mi przetrwać. Powiedziecie o tym innym kobietom, niech wiedzą, że nie są same w swoich męczarniach. Ciąża to piekło dla niektórych ciężarnych".Niepowściągliwe wymioty ciężarnych HG
HG to rzeczywiście objaw ciąży, który może być niezmiernie trudny i męczący dla kobiety. Nie wiadomo dlaczego występuje akurat u konkretnej osoby, istnieją jedynie podejrzenia, że może mieć to podłoże zarówno somatyczne, jak i psychiczne. Stwierdzono, że ścisły związek może mieć ze stężeniem gonadotropiny kosmówkowej, poziomem progesteronu, estrogenu, hormonów tarczycy, leptynu oraz infekcją bakterii gram ujemnej. Często dostrzega się związek nadczynności tarczycy z występowaniem HG, zwłaszcza u kobiet, które nie miały nadczynności przed ciążą.

Objawy HG
Pierwsze objawy można zaobserwować miedzy 4. a 10. tygodniem życia. Zazwyczaj ustępują samoistnie najpóźniej ok. 22.tygodnia. Ciągłe wymioty powodują oczywiście osłabienie, odwodnienie, anemię, utratę masy ciała, czy zaburzenia jonowe. Zdarzają się jednak poważniejsze powikłania, takie jak: pęknięcie błony śluzowej przełyku, niewydolność nerek, czy odma śródpiersiowa. Na szczęście nie ma to negatywnego wpływu na stan płodu, chyba że dojdzie do zaburzeń elektrolitowych czy utraty masy ciała, co może zwiększyć ryzyko poronienia, czy nieprawidłowej masy urodzeniowej u dziecka.

Leczenie HG
Niewiele można pomóc ciężarnej walczącej z nieprzerwanymi mdłościami. Musi oczywiście wypoczywać, leżeć w łóżku po przebudzeniu, unikać potraw nasilających mdłości oraz dokonać zmian w diecie. Kobieta, która straci dużo na wadze albo będzie odwodniona musi być hospitalizowana, a czasem nawet musi być poddana farmakoterapii.

Słyszałyście kiedyś o HG?
Trwa ładowanie komentarzy...