Kiedy dziecko jest zbyt małe, by wziąć prysznic?

Kiedy dziecko jest gotowe samodzielnie brać prysznic?
Kiedy dziecko jest gotowe samodzielnie brać prysznic? Prawo autorskie: zaikina / 123RF Zdjęcie Seryjne
To spora oszczędność czasu i wody, ale może wiązać się z niebezpieczeństwem, gdy dziecko jest zbyt małe.

Zaczynamy od kąpieli niemowląt w wanience, potem duża wanna lub prysznic. Potem, znaczy kiedy? W jakim wieku dziecko może samodzielnie wziąć prysznic?

"Próbowałem z moim 4-latkiem, ale okazało się zbyt stresujące. Jego nogi ślizgały się. Unikał wody, jakby była kwasem. Skończyło się histerycznym płaczem, gdy szampon naleciał mu do oczu".

"Moja 6-latka wydaje się gotowa. Stopniowo przechodzimy od kąpieli do prysznica na stałe. Mogę na chwilę zostawić ją pod prysznicem i to znacznie ułatwia mi wieczór. Wystarczy, że przypomnę, żeby użyła odżywki, a pod koniec podam ręcznik".

"Moje 8-letnie dziecko krzyczy, biegnąc po schodach: "Prysznic!". Kiedy zauważyłam, że woda leci od pół godziny, zawołałam: "Czas, aby wyjść!". Tak to u nas wygląda. To zdecydowanie ułatwia życie, kiedy dzieci mogą już same brać prysznic. Dosłownie oszczędza czas i pieniądze, ale i moje zdrowie. Zamiast wyginania się nad wanną, obolałych od codziennego pochylania pleców, sprzątania wszystkich gumowych zabawek, mogę spokojnie zrobić kolację czy skopić się na młodszym dziecku".W jakim wieku dziecko może samodzielnie wziąć prysznic?
Najlepiej obserwować własne dzieci i zgodnie z ich indywidualnym rozwojem, umiejętnościami zadecydować, że przyszła pora, by samodzielnie brały prysznic. Różnice w rozwoju między dziećmi w tym samym wieku bywają ogromne. Większość w wieku 3 lat nie potrafi samodzielnie myć włosów, ale są i takie, które potrafią namydlić włosy i chętnie podstawiają głowy pod bieżącą wodę, by spłukać szampon. Oczywiście w tej kwestii chłopcy mają łatwiej.

Najczęściej jednak dzieci nie lubią, gdy woda leci im do oczu. Z myciem ciała idzie im znacznie lepiej i zazwyczaj bez problemu radzą sobie z nim kilkulatki. Jeśli widzisz, że twoje dziecko ma problem z samodzielnym prysznicem, nie staraj się przyspieszać tego momentu na siłę. Przyjdzie czas na naukę samodzielności. W końcu do 18 roku życia nie będzie mydliła mu pleców.
POLUB NAS NA FACEBOOKU
Trwa ładowanie komentarzy...