6 sposobów na ochłodzenie w upalne dni. Ostatni cię zaskoczy

Upały potrafią dać się we znaki. Są sposoby, żeby je odrobinę złagodzić.
Upały potrafią dać się we znaki. Są sposoby, żeby je odrobinę złagodzić. Prawo autorskie: johanjk / 123RF Zdjęcie Seryjne
Powiedzmy to sobie szczerze, kiedy temperatury zaczynają przekraczać 30 stopni, ciszej lub głośniej modlimy się o piękną polską jesień. Biegu czasu nie przyśpieszymy, ale możemy ochłodzić emocje w danym momencie.

Oto kilka skutecznych sposobów na schłodzenie atmosfery, kiedy temperaturom za oknem bliżej do afrykańskiego safari niż Polski:

1. Nocą otwieramy okna

Ważne, żeby robić to tylko wieczorami i nocą. Temperatura powietrza spada wtedy o kilka stopni, niewykorzystanie tego byłoby co najmniej nierozsądne. Nie bójmy się więc spać przy otwartych (uchylonych) oknach, a w ciągu dnia zamykajmy je i zaciemniajmy przed słońcem.

2. Powietrze, jak skóra powinno być nawilżone

To istotny aspekt ze względu na problemy z oddychaniem, kiedy temperatury szaleją. Najbardziej wydajnym i efektownym rozwiązaniem jest nawilżacz powietrza, jest jednak przy okazji najdroższą opcją. Z domowych trików możesz spróbować wywiesić mokre ręczniki na kaloryferach, to nieco zmieni jakość wdychanego powietrza.

3. Tryb off

Wyłącz w pomieszczeniach wszystkie urządzenia, które nie muszą pracować. Ich działanie, choć nieznacznie, wpływa na temperaturę. Każde urządzenie emituje pewne ilości energii i ciepła. A to naprawdę zbędne.

4. Roślinna ulga

Rośliny w mieszkaniu zawsze są dobrym pomysłem z różnych powodów. Są przy tym naturalną klimatyzacją, wchłaniają nadmiar dwutlenku węgla i wydzielają tlen. Naturalnie najlepsze!

5. Traktuj się chłodno

Nie zaniedbuj swojego organizmu. W miarę możliwości ochładzaj ciało albo chłodnymi prysznicami, albo okładami. Możesz zamoczyć stopy w misce zimnej wody, lub nałożyć zimny mokry ręcznik na kark. Pamiętaj o odpowiednim lekkim ubraniu i najważniejsze – nawadniaj się!


6. Ciekawostka

Być może to najbardziej zaskakujące, co dzisiaj przeczytasz ale gorąca herbata lub kawa może przynieść ci ulgę w czasie upałów. Wszystko przez prostą zależność. Kiedy temperatura jest wysoka, a my rozgrzejemy organizm od wewnątrz jego temp. dostosowuje się do tej zewnętrznej. Dzięki temu ciepło mniej staje się dla nas bardziej znośne. Zaskoczony? My również!
Trwa ładowanie komentarzy...