Odkryto nowe działanie uboczne szczepionek. O taki efekt nikt ich nie podejrzewał

Szczepienia a zapalenie ucha.
Szczepienia a zapalenie ucha. Prawo autorskie: naumoid / 123RF Zdjęcie Seryjne
O tym efekcie szczepionek jeszcze się nie mówiło. Poznaj nowe wyniki badań.

Szczepionka pomaga zwalczać infekcje ucha
Obecnie coraz mniej dzieci ma infekcje ucha, niż było to około 3 dekad temu, głównie dzięki szczepionce przeciw pneumokokom, która chroni przed powodującymi je bakteriami.

Badania w 1980 roku wykazały, że około 80 procent dzieci ma co najmniej jedno zakażenie ucha w pierwszych 3 latach życia. Dzisiaj, według najnowszego badania opublikowanego w czasopiśmie Pediatrics, liczba ta spadła do zaledwie 60 procent dzieci.
Badacze przeanalizowali wyniki ponad 600 dzieci, które leczyły się w klinice medycznej w Rochester w Nowym Jorku w latach 2006-2016. W ramach badań i leczenia naukowcy przeprowadzili procedurę, która odprowadza płyn z uszu dzieci zakażonych. Pozwoliło im to na analizowanie rodzaju bakterii powodujących zakażenie.

Podczas badania badacze wykryli spadek liczby infekcji ucha powodowanych przez bakterie zwane streptococcus pneumonia. Przyczyną znacznego spadku jest wprowadzenie szczepionki przeciw pneumokokom, która chroni przed tym typem bakterii.

Są też złe wieści: dwa inne rodzaje bakterii powodujących infekcje ucha - haemophilus influenzae i moraxella catarrhalis - wydały się coraz silniejsze. Obecnie nie ma szczepionek chroniących dzieci przed tymi bakteriami i stają się one coraz bardziej odporne na antybiotyki. Nowa szczepionka bądź nowe podejście do leczenia tych infekcji ucha mogą być potrzebne w przyszłości, na co zwrócił uwagę autor badania.

Infekcje ucha są bardzo częste u niemowląt i małych dzieci, co stanowi około 10 milionów wizyt u lekarza każdego roku. Mogą być spowodowane przez bakterie lub wirusy. Zadzwoń do lekarza, jeśli podejrzewasz, że dziecko ma zakażenie ucha.

źródło: babycenter
Trwa ładowanie komentarzy...