Źródlana, mineralna, a może niskozmineralizowana – jaką wodę wybrać dla siebie, a jaką dla dziecka?

Mineralna czy źródlana - jaką wodę wybrać?
Mineralna czy źródlana - jaką wodę wybrać? Prawo autorskie: ababaka / 123RF Zdjęcie Seryjne
Jaka woda dla kogo? Czy woda się psuje? Co warto wyczytać z etykiety na wodzie?

Etykieta na opakowaniu wody jest bardzo ważnym źródłem informacji. Dzięki niej możemy
dokonywać świadomych wyborów przy zakupie. Nawyk czytania etykiet jest ważnym krokiem do świadomego odżywiania.

Czytając etykietę, sprawdzamy, z jakiego źródła pochodzi. Nazwa, która sugeruje jakąś miejscowość, nie musi oznaczać źródła z tej miejscowości. Patrzymy również na skład tej wody. Mamy wody nisko, średnio i mocnozmineralizowane, warto je dostosować do swojego zdrowia.

Jaka woda dla kogo?
– Jeżeli nie mamy problemów zdrowotnych, sięgajmy po wody źródlane. Jeżeli mamy szereg różnych chorób, najbezpieczniej też wybrać wodę źródlaną. Przy zdiagnozowanej osteoporozie możemy sięgać po wody, które mają więcej wapnia. Jeżeli mamy już kamicę nerkową, to takiej wody unikajmy. Gdy cierpimy na nadciśnienie, musimy unikać wody, która zawiera dużo wapnia – mówi newsrm.tv dr n. med. Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia.


Niemowlętom i dzieciom do 3 roku życia, zgodnie z zaleceniami grupy ekspertów Polskiego
Towarzystwa Pediatrycznego, powinniśmy podawać wodę źródlaną lub wody mineralne, ale
niskozmineralizowane, niskosodowe i niskosiarczanowe (poniżej 20 mg/l). Po 3 roku życia dzieci mogą już pić wodę średniozmineralizowaną.


Czy woda się psuje?
– Jeżeli kupujemy wodę w sklepie, zwróćmy uwagę na datę przydatności do spożycia, ale jeżeli już ją otworzymy, to zwracajmy uwagę kiedy. W zasadzie po 12h w chłodzie woda powinna być wypita.

Warto też pamiętać o tym, że jeżeli dotykamy ustami do butelki, infekujemy tę wodę. Powinna ona wtedy być wypita w ciągu najbliższych kilku godzin.
Trwa ładowanie komentarzy...