NFZ znowu odwraca oczy od kobiet i dzieci. Zagrożona ciąża? Nie ma na nią kasy w państwowej kasie

Ciąże zagrożone mogą skończyć się szczęśliwie tylko przy wsparciu specjalistycznej medycznej opieki.
Ciąże zagrożone mogą skończyć się szczęśliwie tylko przy wsparciu specjalistycznej medycznej opieki. Prawo autorskie: mvaligursky / 123RF Zdjęcie Seryjne
Środki finansowe na opiekę nad zagrożonymi ciążami są ograniczane limitami. Kobiety tracą ciąże, dzieci rodzą się zbyt wcześnie lub chore. System rozkłada ręce z nieprzekonującym – Dajemy tyle, ile możemy.

Sytuacja jest co najmniej niepokojąca. O ile śląskie NFZ nie ogranicza kontraktów na opiekę nad rodzącymi i noworodkami, o tyle leczenie (podtrzymanie) ciąż zagrożonych lub operacje wykonywane w łonie matki są już takimi objęte.

Limit na życie przekroczony
Tymczasem na obszarze całego województwa śląskiego jest pięć oddziałów ginekologiczno-położniczych tzw. III stopnia referencyjności, m.in. w Bytomiu, Rudzie Śląskiej i Bielsku-Białej. Na każdy z nich może trafić kobieta, której ciąża jest w stanie zagrożenia.

W przypadku kiedy matka wymaga opieki medycznej przez cały okres ciąży, by w ogóle ja utrzymać szpital wykonuje tzw. "nadwykonania", to znaczy nadwyręża limity kontraktu z NFZ. W przypadku niezwrócenia kosztów leczenia, powiększa się rachunek i dług szpitala. Karuzela się nakręca, bez poszkodowanych się nie obędzie.

Wracając do punkty wyjścia
Więc szpitale odmawiają przyjęć, leczenia i wykonywania kosztownych operacji. Wtedy ofiarą staje się kobieta i dziecko. Często niedonoszone, urodzone przedwcześnie, walczące o życie, do końca zmagające się z poważną chorobą. I tu spirala absurdu znowu się zamyka, bo takie dziecko wymaga terapii, które również stanowią obciążenie dla systemu opieki.


Problem, choć konkretnie opisany na obszarze województwa śląskiego jest bardziej powszechny. W systemie opieki publicznej ktoś w końcu zawsze dostanie w tyłek. Najczęściej niestety ci, którzy nie mogą zrobić nic, by się obronić.
Źródło: Wyborcza
Trwa ładowanie komentarzy...