Pogryzły dziecko w jego domu. Groźny gatunek kleszczy, który nie żyje w lasach

Kleszcze ptasie pogryzły 8-letniego chłopca.
Kleszcze ptasie pogryzły 8-letniego chłopca. Prawo autorskie: vaitekune / 123RF Zdjęcie Seryjne
Potrafią przeżyć bez pożywienia nawet 5 lat! Sprawdź, jak rozpoznać ich ugryzienia.

Przed spacerem po lesie opryskują dzieci, zakładają im czapki i podciągają skarpetki najwyżej, jak się da. Matki starają się chronić swoje dzieci przed groźnym krwiopijcą, który przenosi boreliozę i może stać się przyczyną kleszczowego zapalenia mózgu. Las kojarzy się z zagrożeniem, ale nie własne mieszkanie. Ono dotychczas wydawało się bezpiecznym miejscem. O tym, że to tylko ułuda bezpieczeństwa przekonała się mama 8-letniego chłopca, który we własnym domu został pogryziony przez kleszcze ptasie! Słyszeliście o nich? To „kumple” znanych nam dotychczas kleszczy, które zmusiły Spółdzielnię Mieszkaniową "Dobrzec" w Kaliszu do przeprowadziła dezynsekcji jednego z bloków mieszkalnych po tym, jak matka chłopca zaalarmowała o pogryzieniu syna. Zajęło jej jednak sporo czasu, zanim znalazła sprawcę pogryzienia.

Kleszcze ptasie – co to takiego?
Obrzeżek gołębi zwany też kleszczem ptasim lub kleszczem gołębim to gatunek kleszcza z rodziny obrzeżkowatych. Ma od 4 do 10 mm długości. Samica, która jest większa od samca w ciągu życia skład 700 jaj! Kleszcze ptasie odporne są na niskie temperatury. Potrafią przeżyć bez pożywienia nawet 5 lat!

Kleszcze ptasie – objawy ugryzienia
Mama wspomnianego 8-letniego chłopca zauważyła na jego ciele czerwone plamy. Ugryzienia spowodowały kleszcze z gołębi żyjących na drzewie rosnącym za oknem. Obrzeżaki gnieżdżą się w ptakach. Zwykle atakują nocą, a ich ślina zawiera silny alergen. Pogryzienia mogą być bolesne, a świąd utrzymuje się dość długo. Obrzeżki pobierają krew tylko przez 0,5-1,5 godziny. Potem odpadają od żywiciela i ukrywają się w szczelinach. Ze względu na tak krótki czas żerowania oraz ich nocną aktywność, raczej nie znajduje się ich na człowieku, więc objawy w postaci czerwonych, swędzących plam trudno powiązać z ich sprawcą.


Niebezpieczeństwo nie mija wraz z usunięciem gołębi. Głodne osobniki szukają wtedy żywiciela. Często trafiają do mieszkań, dlatego ważne, by przeprowadzić dezynsekcję.
źródło: wikipedia, poradnikzdrowie
Trwa ładowanie komentarzy...