Co widzisz jako pierwsze, zdradza twoje podświadome pragnienia

Testy projekcyjne - ukrytej symboliki z zakamarków naszej nieświadomości.
Testy projekcyjne - ukrytej symboliki z zakamarków naszej nieświadomości. Prawo autorskie: nuvolanevicata / 123RF Zdjęcie Seryjne
"Kiedyś testy projekcyjne uznawane były za rzetelne źródło informacji o człowieku" - mówi psycholog. Zapraszamy do zabawy!

Obrazy do mózgu docierają jednocześnie, ale w zależności od naszych myśli, doświadczeń, pragnień, jeden z nich staje się tym dominującym, tym, który najpierw przyciąga nasz wzrok.

- Fachowo mówi się, że odgadywaniem ukrytej symboliki z zakamarków naszej nieświadomości zajmują się tak zwane testy projekcyjne (czyli na przykład analizowanie rysunków). Są one narzędziem diagnostycznym służącym dyktowaniu nieświadomych treści kłębiących się w psychice pacjenta. Testy te często oparte są o analizę skojarzeń. Czyli pacjent ogląda rysunek, obraz, zdjęcie i w zależności, jak i co o nim mówi taką diagnozę się mu przypisuje - diagnozę cech osobowości, temperamentu itp. - wyjaśnia Katarzyna Kucewicz psycholog, psychoterapeuta Ośrodek Psychoterapii i Coachingu INNER GARDEN.

Zapraszamy więc do zabawy!

Co zobaczyłaś jako pierwsze?

Ziemia - twoje marzenia są bardzo konkretne, sprecyzowane, nie bujasz w obłokach. Pragniesz rzeczy, które dadzą ci stabilizację i poczucie bezpieczeństwa takich jak rodzina, stabilna praca itp.

Łódki - wielkie, mało realne do osiągnięcia marzenia? To nie dla ciebie. Wolisz stawiać sobie niewielkie, ale realne cele. Pragniesz jednak tak wielu rzeczy jednocześnie, że możesz mieć problemy ze skupieniem się na jednym z nich i dążeniem do jego realizacji.

Usta – pragniesz rzeczy, które na „pierwszy rzut oka” wydają się nieosiągalne. Wiesz, co to znaczy mieć wielkie marzenia. Czasem bujasz w obłokach, ale czy jest w tym coś złego?

Woda – twoje pragnienia cechuje zmienność. Z jednej strony już wiesz, czego chcesz, by za chwilę zupełnie zmienić swoje marzenia. Dualizm pragnień może być problematyczny, gdy przychodzi do podjęcia decyzji i ich realizacji.

Dziewczyna – pragniesz spokoju ducha, równowagi. Możliwe, że przeżywasz skrajne emocje i potrzeba ci trochę odpocząć.
Psycholog o testach projekcyjnych
Katarzyna Kucewicz psycholog, psychoterapeuta Ośrodek Psychoterapii i Coachingu INNER GARDEN:
- Kiedyś testy projekcyjne uznawane były za rzetelne źródło informacji o człowieku (mogły być nawet podstawą do skazania kogoś na karę więzienia). Dziś już raczej podchodzi się do ludzkich skojarzeń tylko w kontekście całej psychiki.


Takie testy jak zdjęcie gruszki raczej nazwałabym psychozabawą. Prawdziwa analiza psychologiczna opiera się na trochę innych przesłankach. Tak samo, jak inaczej analizujemy sny my, a inaczej wróżka zaglądając w sennik.

Jak? O tym mówić nam psychologom raczej nie wolno. Testów projekcyjnych (rzetelnych i standaryzowanych) jest bardzo niewiele. Analizowanie ich publicznie mogłoby osłabić ich moc (choćby sugestią), a wciąż często są one składowa diagnostyki, nawet tej klinicznej, czyli szpitalnej.
Trwa ładowanie komentarzy...