"Karmienie piersią jest gorsze niż poród" – te słowa wywołały burzę komentarzy

Karmienie piersią to nie jest prosta  i bezbolesna czynność dla każdej kobiety.
Karmienie piersią to nie jest prosta i bezbolesna czynność dla każdej kobiety. rawpixel / 123RF
Dla wielu kobiet poród naturalny wydaje się najtrudniejszym etapem podróży do bycia mamą. Okazuje się, że nie wszyscy podzielają takie spostrzeżenia.

Wszystko na pewno jest względne i dla każdej kobiety słowa "najgorsze przeżycie", oznaczają co innego. Dla niektórych to ciąża będzie najbardziej wyczerpująca, inni źle będą wspominać chwile porodu i połogu, zaś dla tej mamy najtrudniejszym momentem macierzyństwa okazało się karmienie piersią. Posłuchajcie dlaczego.
Kate Delay
Scary Mommy

Mówiąc, że walczyłam z karmieniem piersią, jest dużym niedopowiedzeniem. To jedna z najtrudniejszych rzeczy, jakie kiedykolwiek zrobiłam. I jedna z najbardziej stresujących. Mój poród bez znieczulenia okazał się mniej bolesny i mniej traumatyczny, choć trwał półtora dnia. Ale to był "spacerek" w porównaniu do tego, co nastąpiło później.

Karmienie piersią, podobnie jak narodziny, jest bardzo bolesne, z wyjątkiem tego, że poród musiałam wytrzymać jednorazowo, a kp jest kilkunastomiesięczną częścią mojego życia. Od chwili urodzenia moje dziecko miało wielki ssący instynkt (co świadczy o tym, że szybko zniszczyła moje sutki), ale miałam ogromny problem, aby uzyskać przyzwoitą ilość mleka. I tak zaczęła się walka. W ciągu 24 godzin po powrocie ze szpitala udaliśmy się do pediatry na nasze pierwsze spotkanie i okazało się, że dziecko straciło na wadze. To jest normalne do pewnego stopnia, ale lekarz zmartwił się, gdy powiedziałem, że karmienie piersią nie idzie dobrze. Chciał, abym wróciła za trzy dni, żeby sprawdzić, czy nadal moja córka traci na wadze. Wtedy lekarz powiedział mi, że ma nawet oznaki odwodnienia. Postradałam zmysły, bo zdałam sobie sprawę, że jest bardzo źle.

Mój lekarz zaproponował mi podanie butelki, a moja córka w ciągu kilku minut wyssała wszystko. To złamało moje serce. Była głodna. Nie chciałam się jednak poddać, poczekałam, aż moje sutki będą w lepszym stanie (były krwawiące z powodu złego podania sutka), dając w tym czasie dziecku połączenie własnego mleka z mieszanką, ale doradca zaproponował inne rozwiązanie. Zamiast karmienia butelką, kazał mi podawać mleko za pomocą małych rurek do karmienia przyklejonych do mojej klatki piersiowej.

Moje dni i noce wyglądały tak: staraj się, aby dziecko ssało pierś przez pół godziny, pomimo krzyków. Następnie karm mlekiem przez rurki. Z jednej strony trzymałam butelkę, więc mleko wpadało do rury przymocowanej do mojej klatki piersiowej, a drugą ręką trzymałam dziecko. Potem musiałam trzymać ją pół godziny, żeby nie zwróciła mojej ciężkiej pracy na mnie, a jednocześnie odciągałam więcej pokarmu na następne karmienie. Potem dwie godziny snu (lub trzy, jeśli miałem szczęście) i zaczynałam szalony proces kolejny raz.

Nie mogłam opuścić domu, ponieważ karmienie rurką było tak wymyślne, że prawie jej nie ściągałam. Czułam, że moje życie się skończyło. Moje dziecko zyskiwało na wadze, ale byłam wyczerpana. Mój partner wrócił któregoś dnia do domu i znalazł mnie siedzącą bez koszuli, szlochającą tak histerycznie, że ledwie mogłam trzymać moje dziecko. "To nie może trwać dalej", powiedział. On miał rację. Wtedy ktoś zaproponował mi nakładki na sutki, ale konsultant ds. laktacji odradził, tłumacząc, że dziecko nie nauczy się właściwie chwytać pierś. Zignorowałam go i słusznie. Kawałek plastiku uratował moje karmienie piersią.

Karmienie piersią wciąż nie było idealne, ale było łatwiejsze, a moje dziecko przybierało na wadze. Mogłam w końcu wyjść z domu. Teraz mam piękną 14-miesięczną córeczkę i nadal ją karmię. Karmienie piersią jest najgorsze i najlepsze zarazem. To ważny czas dla matki i dziecka, to świetne zarówno dla twojego zdrowia, jak i dla dziecka. Ale jeśli nie możesz karmić piersią, to też w porządku. Jest to cholernie ciężkie i każdy, kto osądza kobietę, że nie robi tego, nie ma pojęcia, jak trudne może być karmienie piersią. Ja już to wiem, zapłaciłam swoją cenę.

A jakie są Wasze doświadczenia?
źródło: Today Parents
Trwa ładowanie komentarzy...