Gąbka kuchenna to najbrudniejsza rzecz w całym domu?

Gąbkę kuchenną należy wymieniać regularnie.
Gąbkę kuchenną należy wymieniać regularnie. Prawo autorskie: pingpao / 123RF Zdjęcie Seryjne
Bakterie są wszędzie, w naszym otoczeniu, na naszym ciele, wewnątrz naszego organizmu. Dosłownie, są wszędzie. To jasne, że nie jesteśmy w stanie kompletnie ich wyeliminować. Warto jednak wziąć na celownik te niekorzystne, zbędne a nawet zagrażające naszemu zdrowiu i życiu.

Nic bardziej brudnego
Dr Charles Gerb z Uniwersytetu w Arizonie przeprowadził szeroko zakrojone badania, które wykazały, że na 2,5 cm2 gąbki znajduje się 10 milionów bakterii. Tym samym takie stężenie można porównać do… próbki kału.I chociaż to odrażające, nie ma w tej informacji niczego zaskakującego. Kuchnia wielokrotnie była już wskazywana przez szereg badań, jako pomieszczenie, w którym znajduje się najwięcej bakterii.

Ostatnie badania mikrobiologów z Uniwersytetu w, Uniwersytetu Justusa Liebiga w Gießen i Centrum Helmholtza w Monachium potwierdziły, że znaczna ich część to potencjalne patogeny, co oznacza ni mniej ni więcej, tylko czynniki chorobotwórcze.

Po pierwsze – rozsądek
Gąbka nie jest w stanie nas zabić, uprzedzając szydercze komentarze. Nie sugerujemy również, by zrezygnować z poruszania się w ogóle w kuchennej przestrzeni, żeby uniknąć groźnej choroby. To wszystko absurd.

Jedyne, co jest ważne to odrobinę więcej świadomości i mądrego przestrzegania najbardziej podstawowych zasad higieny. A te traktują m.in. o wymianie gąbki kuchennej najlepiej raz w tygodniu.

Uderzając w stół, możemy spodziewać się, że nożyce się otworzą. W tym konkretnym przypadku nożycami będą prawdopodobnie ci, którym nie po drodze z utrzymaniem porządku, a wymianę gąbki traktują jako kosmiczną fanaberię. Bynajmniej.

Jeżeli możemy uniknąć jakiejkolwiek grupy zagrożeń zdrowia, zróbmy to.

Źródło: dziecisaważne
POLUB NAS NA FACEBOOKU
Trwa ładowanie komentarzy...