Co to za okres w ciągu roku, gdy dzieci są szczęśliwe, a rodzice mają poważny problem?

Lato to najtrudniejszy czas dla pracujących rodziców.
Lato to najtrudniejszy czas dla pracujących rodziców. nadezhda1906 / 123RF
Zagadka prosta, bo naprawdę wiele osób ma ten sam problem. Według raportu GUS blisko 2,7 mln przedszkolaków potrzebuje opieki w tym czasie, kiedy ich rodzice pracują.

Kiedyś marzyliśmy o wakacjach...
Gdy byliśmy mali, marzyliśmy o wakacjach. Sielanka, zabawa, wyjazdy – kto tego nie lubi? Dziś wakacje kojarzą się nam z problemami – no bo co zrobić z dzieckiem? Wszystko zależy oczywiście od sytuacji rodziny. Ci, którzy mają dziadków do pomocy, nie odczują tego problemu tak bardzo jak inni. Ci, którzy mogą sobie pozwolić na wykupienie półkolonii, czy obozów dla dzieci, także nie mają zbyt wielu powodów do zmartwień. Jest jednak cała rzesza rodziców, którzy nie mają tyle szczęścia i stoją przed wyborem: albo pozostawić dziecko na świetlicy (o ile działa), albo wynająć nianię, która wspomoże w sezonie wakacyjnym pracujących rodziców.
Kinga, 37 lat

Wakacje dziś dla mnie to najgorsza pora roku. Co mam zrobić z dwójką dzieci przez dwa miesiące? Na świetlicy szkolnej same niedobitki, paniom nie chce się nic robić, więc dzieci przez osiem godzin siedzą i nudzą się. Żadnej motywacji, dzieci mało, w salach gorąco. Podobnie w przedszkolu, spęd dzieci w różnym wieku, brak zorganizowanych zabaw. Teraz już rozumiem słowo "przechowalnia".

Świetlica czynna tylko w określonych godzinach i to nie przez całe wakacje. Co mają zrobić rodzice, którzy pracują, a nie mają pod ręką dziadków, którzy przejmą dzieci. Co mają zrobić rodzice, dla których wykupienie półkolonii na tydzień dla dwójki dzieci to koszt rzędu 1100 zł w Warszawie? Obóz dla dwójki – ok.3 tys. Super, tylko skąd brać taką kasę? Wtedy tańsze wydaje się wynajęcie niani, która za 15 zł posiedzi z dziećmi w domu, pójdzie na spacer, plac zabaw i jeszcze obiad ugotuje. To też duże obciążenie dla budżetu domowego, ale nie ma czasem innego wyjścia.

Niania pilnie poszukiwana
Według serwisu Niania.pl to właśnie latem wzrasta znacznie zapotrzebowanie na opiekunki do dzieci. Jak wybrać tę właściwą, gdy już zdecydujemy się skorzystać z takiej formy pomocy? O co należy zapytać nianię na rozmowie? O jej życie osobiste: rodzinę, wychowanie, a także doświadczenie w pracy z dziećmi, nałogi, prawo jazdy, kurs pierwszej pomocy, a przede wszystkim o metody wychowawcze spójne z metodami rodziców. Kolejnym punktem są referencje. Na nich również można, a nawet powinno się opierać swój wybór.
Sylwia Wanot
pedagog serwisu Niania.pl

Bardzo ważnym elementem przy ocenie kwalifikacji niani są referencje. Opinie rodziców, którzy już kiedyś zatrudniali tę konkretną opiekunkę, są bardzo cennym źródłem informacji. W serwisie Niania.pl można dotrzeć do rodziców, porozmawiać z nimi, zapytać na forum, sprawdzić rekomendacje, a czasem nawet spotkać się z nimi i osobiście uzyskać więcej szczegółowych informacji o danej opiekunce.

Ważnym punktem przy podejmowaniu decyzji jest okres próbny, czyli czas adaptacji i wzajemnego poznania. Warto spędzić czas wspólnie z nianią i dzieckiem, przed pozostawieniem pociechy samej z opiekunką. Rodzic będzie mógł sam ocenić, jakie niania ma podejście do dziecka, a z drugiej strony, jak dziecko reaguje na opiekunkę.

Ile kosztuje dziś wynajęcie niani?
Wszystko zależy od miejsca zamieszkania i zakresu obowiązków ustalonych pomiędzy zainteresowanymi. W Warszawie za wynajęcie opiekunki płaci się średnio ok. 15 zł za godzinę, w Białymstoku jest prawie o połowę mniej, czyli 8,37 zł. Rzadziej zdarza się, że opiekunka wprowadza się do rodziny na stałe, wtedy ustala się wynagrodzenie miesięczne. W największym serwisie Niania.pl skierowanym do rodziców poszukujących opieki dla dzieci, przyszłe opiekunki wypełniają specjalnie przygotowane ankiety dotyczące ich oczekiwań odnośne zarobków, potwierdzające nabyte doświadczenie, otwartość na wykonywanie dodatkowych zadań, a to pomaga rodzicom szybciej wybrać wymarzoną nianię dla dziecka.

Może cię zainteresować także: Wakacje z dzieckiem? To jest do zrobienia!


źródło: materiały prasowe Niania.pl
Trwa ładowanie komentarzy...