Kiedy w Polsce rodzi się najwięcej dzieci? GUS zna już odpowiedź

GUS publikuje informacje kiedy w Polsce rodzi się najwięcej dzieci.
GUS publikuje informacje kiedy w Polsce rodzi się najwięcej dzieci. joruba / 123RF
Opublikowano dane, kiedy (według statystyk) najwięcej kobiet pojawia się na porodówkach.

"Lato, lato, lato echże ty"
Według danych GUS, to właśnie latem przychodzi na świat najwięcej dzieci. Czy wynika to z tego, że ludzie w zimowe wieczory spędzają więcej czasu w domowym zaciszu? Mimo że brzmi to humorystycznie, niewątpliwie może być w takim myśleniu ziarenko prawdy.

Według danych GUS można także zaobserwować, w jakim dniu najczęściej rodzą się dzieci. Okazało się, że jest nim wtorek, blisko 17 % porodów miało miejsce właśnie tego dnia. Najrzadziej dzieci rodzą się w niedzielę (10,4 proc) oraz w sobotę (10,8 proc). Zdecydowanie najlepszym dniem w roku dla statystyk był 13 września, to właśnie wtedy na świecie pojawiło się 1447 dzieci, co jest rzeczywiście wspaniałym wynikiem.

Niby coraz więcej porodów, a wzrostu nie ma
Obecnie w Polsce jest 38,4 mln mieszkańców, z czego prawie jedna piąta to dzieci i młodzież. 2,7 mln ludzi stanowią dzieci do 6. roku życia. Obecnie, choć nadal mamy zbyt powolny przyrost naturalny, to jednak według najnowszych danych widać małą poprawę. Coraz więcej kobiet decyduje się na dziecko, ale jest to i tak zbyt mały procent. W 2016 r. urodziło się 382 tys. dzieci, czyli dwa razy mniej niż w 1893 r.


Nadal jest nas o 11 tys. mniej niż w grudniu ub.r., choć eksperci wierzą, że może uda się to zmienić. Biorąc pod uwagę, że od stycznia do czerwca 2017 r. przyszło na świat o 14 tys. więcej dzieci niż w analogicznym okresie poprzedniego roku, a tegoroczny boom jest jeszcze przed nami (w końcu najwięcej dzieci rodzi się latem), jest szansa, by ten rok okazał się lepszy. Wpływ na wzrost narodzin ma na pewno to, że na dziecko decydują się właśnie kobiety z drugiego powojennego wyżu demograficznego, jak i choćby roczny urlop macierzyński.
źródło: Rynek Zdrowia
Trwa ładowanie komentarzy...