Bez przykrych niespodzianek. 10 rzeczy, które należy sprawdzić przed kupnem mieszkania

stockbroker / 123RF Zdjęcie Seryjne
To jeden z najważniejszych momentów w życiu każdego człowieka. Szczególnie, gdy myśli się o założeniu rodziny. Choć o zakupie mieszkania marzy wielu Polaków, to jednak część rodaków, myślących poważnie o tej inwestycji lub szykujących się już do jej realizacji, miewa niemałe obawy związane z postawieniem tego dużego kroku.

Skąd bierze się ten lęk w czasie, gdy do odebrania kluczy do wymarzonego własnego ''M'' jeszcze daleka droga? Z ryzyka dokonania niewłaściwego wyboru, którego konsekwencje będzie przecież ponosiło się przez długie lata. Bo nie zawsze roztaczana w folderach reklamowych przez deweloperów wizja odpowiada rzeczywistości.

Na co w takim razie powinniśmy zwracać uwagę, aby nie dokonać zakupu, którego potem będziemy żałować? Wskazówek dotyczących wyboru sprawdzonego dewelopera udziela ECI S.A., warszawski inwestor mający na koncie budowę położonego w pobliżu Galerii Mokotów osiedla Moduo Mokotów House z trwającym właśnie trzecim etapem inwestycji – Moduo Apartments. Oto 10 rzeczy, które warto sprawdzić przed kupnem mieszkania.
1. Doświadczenie dewelopera
Każdy deweloper mówi i pisze o sobie w samych superlatywach. Kupujący mieszkanie musi jednak na własną rękę zweryfikować te informacje. Warto sprawdzić, jakie deweloper ma doświadczenie (gdzie i co już wybudował), a także upewnić się, czy nieprowadzone jest przeciwko niemu żadne postępowanie egzekucyjne oraz czy ma odpowiedni status prawny.

2. Sukcesy dewelopera
Prześwietlając działającego na rynku mieszkaniowym dewelopera, należy zorientować się, czy jego wcześniejsze inwestycje zakończyły się sukcesem. W tym przypadku sukces rozumiany jest jako oddanie do użytku budynku, w którym ludzie mogą już zamieszkać. Katalog cieszących się zainteresowaniem kupujących domów będzie dowodem na to, że deweloper ma nosa do realizowania trafionych inwestycji i warto przyjrzeć się jego ofercie mieszkaniowej.


3. Rachunki powiernicze
Chroniąca prawa nabywcy ustawa deweloperska nakłada na dewelopera obowiązek prowadzenia tzw. mieszkaniowego rachunku powierniczego dla każdej inwestycji. Stopień zabezpieczenia interesów kupującego zależy jednak od rodzaju takiego rachunku, dlatego należy sprawdzić, czy jest on otwarty czy zamknięty. Ten pierwszy zwiększa szanse, że wpłacone środki zostaną wykorzystane według wymagań określonych w umowie przedwstępnej. Ten drugi zwiększa zaś ochronę, co w przypadku upadłości dewelopera może pomóc w odzyskaniu całości środków.

4. Generalny wykonawca
Deweloper, inwestor, wykonawca – dla przysłowiowego Kowalskiego te pojęcia oznaczają to samo. W rzeczywistości każdy deweloper to inwestor, natomiast nie każdy deweloper to wykonawca. Są sytuacje, gdy firma realizująca inwestycje podpisuje umowę z generalnym wykonawcą, który odpowiada za wszelkie prace budowlane. Warto wówczas sprawdzić doświadczenia takiego wykonawcy na bazie zrealizowanych przez niego projektów.

5. Lokalizacja
O jakości dewelopera świadczy też wybór lokalizacji dla planowanych inwestycji. Oferta ''oferującego spokój i komfort domowego zacisza'' nie będzie miała racji bytu, jeśli inwestycja powstaje w pobliżu arterii komunikacyjnej o dużym natężeniu ruchu ulicznego. Z kolei reklama osiedla z rzekomo dogodnym dojazdem do pracy będzie niewiele warta, jeśli realizacja projektu przebiega na kompletnym odludziu. Dlatego dobry deweloper to taki, który wyczerpująco i prawdziwie opisuje nie tylko samą inwestycję, ale i jej położenie w stosunku do innych obiektów.

6. Przyszłość
"Co było, a nie jest, nie pisze się w rejestr''. Natomiast ''co będzie'' – jak najbardziej tak. Każdy deweloper, decydując się ruszyć z kolejną inwestycją, dokładnie sprawdza, jakie są plany zagospodarowania jej otoczenia nie tylko w perspektywie najbliższych miesięcy, ale również kilku lat. Powinien wówczas przedstawić tzw. prospekt informacyjny, gdzie uczciwie wskaże, jakie obiekty mają zostać wybudowane w promieniu 1 km od realizowanej inwestycji. Nikt nie chce przecież mieć za sąsiada tory kolejowe, obwodnicę czy oczyszczalnię ścieków.
7. Plany
Budynek mieszkalny to bijające serce inwestycji, ale wpływ na to, jak będzie funkcjonował ten organizm, ma również jego sąsiedztwo. Oferta dewelopera prezentuje tym wyższy poziom, im więcej informacji znajdziemy w niej na temat planów zagospodarowania całego osiedla. Gdzie i jak będziemy mogli się szybko zrelaksować po wyjściu z domu? Czy pod nosem nasze dzieci będą miały plac zabaw? Inwestor mający w swoich planach te i inne udogodnienia będzie godny uwagi.

Plan zagospodarowania okolicznych terenów będzie miał również kluczowe znaczenie, jeśli zdecydujemy się mieszkanie sprzedać. Potencjalny nabywca z pewnością zainteresuje się, jak będzie w przyszłości rozwijała się okoliczna infrastruktura.

8. Ekspozycja mieszkań
Oprócz lokalizacji i ceny mieszkań coraz większą rolę w podejmowaniu decyzji o zakupie mieszkania zaczyna odgrywać ich ekspozycja, czyli kwestia, na którą stronę świata wychodzą okna. Dobre doświetlenie pomieszczeń przekłada się bowiem na codzienny komfort życia. W mieszkaniu "słonecznym" lepiej funkcjonuje się zwłaszcza zimą, kiedy każdy wpadający przez szybę "zajączek" jest na wagę złota.

9. Balkon
Zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym standardem staje się dodatkowa powierzchnia użytkowa mieszkania. Dlatego deweloperzy myślący na poważnie o wygodzie przyszłych nabywców mieszkań przywiązują tak szczególną wagę do balkonów. I to nie tylko do ich budowy, ale przede wszystkim ich projektu i wielkości, tak aby i one miały swój udział w kreowaniu wypoczynkowego charakteru całego mieszkania.

10. Rozkład mieszkania
Na rynku można spotkać różne lokale. Jeden z podziałów wyznaczają mieszkania jedno- lub dwustronne. W tych pierwszych okna wychodzą tylko w jednym kierunku, ciężko też zrobić w nich przeciąg i je przewietrzyć. Drugą grupę tworzą lokale, gdzie okna wychodzą na różne strony, czasem nawet przeciwne. Takie mieszkania są bardziej „odporne” na uciążliwości związane z nadmiernym lub ze zbyt słabym nasłonecznieniem. Budujący bardziej przyjazne osiedla deweloperzy celują w ten drugi rodzaj mieszkań, choć oczywiście nie bez przełożenia na cenę.
Trwa ładowanie komentarzy...