7 porad, dzięki którym z łatwością zaprojektujesz pokój dla nastolatka

Fot. materiały prasowe
Pokój dla nastolatka to nie byle jaki pokój. Dorastające dziecko poszukuje coraz więcej własnej niezależności. Pokój powinien tę niezależność pokazywać. Sposoby jak temu sprostać mogą być ciekawym doświadczeniem i wspaniałą zabawą, zarówno dla nastolatka, jaki i dla rodzica. Oto 7 porad jak zaprojektować pokój dla nastolatka, aby przestrzeń, jaką mamy wykorzystać do maksimum.

1. Pokój wielozadaniowy
Pokój to nie tylko miejsce do spania. Poszukujący niezależności nastolatek potrzebuje miejsca, gdzie będzie mógł zaprosić znajomych, uczyć się, czy po prostu spędzać czas. Dlatego też warto zacząć od wypracowania z nastolatkiem kilku stref w pokoju: strefa snu, strefa nauki, strefa spotkań z przyjaciółmi. Jeśli pokój jest mały, postarajmy się stworzyć przestrzeń uniwersalną. Do łóżka dodajmy poduchy, które za dnia sprawią, że łóżko będzie wygodnym miejscem do siedzenia dla gości. W strefie nauki nad blatem biurka (im większy, tym lepszy) zawieśmy tablicę korkową lub ścianę pomalujmy farbą tablicową. Będzie to miejsce do zawieszenia planu lekcji i zadań do wykonania, dzięki czemu nastolatek będzie miał wszystko pod kontrolą. Oprócz aspektu praktycznego kawałek ściany pomalowany na czarno lub tablica korkowa wpiszą się w aktualne trendy wnętrzarskie.

2. Kolor i styl
Kolejną rzeczą, jaką należy zrobić urządzając pokój to wybór stylu, jaki we wnętrzu ma dominować. A ze stylem nierozerwalnie połączona jest kolorystyka. Do wnętrza w nowoczesnym stylu pasować będą odcienie szarości i bieli z czarnymi akcentami (np. farba tablicowa). Z drugiej strony, pastelowe odcienie sprawdzą się w romantycznym pokoju młodej marzycielki. Do małych pomieszczeń warto wybierać jasne kolory, które optycznie powiększą wnętrze. W połączeniu z intensywnym akcentem atmosfera w pokoju znacznie się ożywi. Jednak niezależnie od mody i trendów, warto wybrać taki styl i kolorystykę, która będzie najbliższa sercu nastolatka.

3. Postaw na wzór
O ile dorośli preferują spokojne, uporządkowane wnętrza, nastolatki znacznie bardziej docenią żywe kolory i pełne energii pokoje. Polem do popisu będzie ściana, która jest największym obszarem, nad którym można popracować w pokoju. Najciekawsze pomysły na aranżację przewidują ściany w jasnych, żywych kolorach, naklejki, fototapety w ciekawe i niebanalne wzory. Warto wytapetować jedną ze ścian wzorzystą tapetą, która doda wnętrzu unikatowego charakteru.


4. Współpraca i kooperacja
To pokój nastolatka, nie jego rodzica. Dlatego też powinien on mieć największy wpływ na urządzanie własnego wnętrza. Rodzic powinien zająć stanowisko doradcy, który podpowie rozsądne rozwiązanie, gdy wybór będzie zbyt duży. Jedno jest pewne, jeśli nastolatek wie, czego chce, powinniśmy to wziąć pod uwagę – to on będzie spędzał we wnętrzu najwięcej czasu i musi dobrze się w nim czuć.

5. Oświetlenie
Tak jak w każdym innym wnętrzu, także w pokoju nastolatka warto zaplanować możliwie jak najwięcej źródeł światła. Najlepiej, aby w każdej wydzielonej strefie znalazł się choć jeden punkt. Oprócz głównego światła górnego, najbardziej zbliżonego do światła dziennego, w pokoju obowiązkowo powinna się też znaleźć lampka biurkowa, która zapewni odpowiednie oświetlenie miejsca do nauki. Dodatkowym źródłem światła może być lampa stojąca, ustawiona w pobliżu łóżka. Jej światło może być delikatniejsze. Nada ono wnętrzu przytulny klimat podczas odpoczynku. Czwartym źródłem światła, które powinno znaleźć się w pokoju nastolatka, tuż przy łóżku, jest lampka do czytania. Warto mieć na uwadze, że natężenie światła powinno być dostosowane do wykonywanych czynności, ani za mocne, ani za słabe.
6. Przechowywanie
Pojemna szafa, liczne schowki wokół biurka, pod łóżkiem i gdzie się tylko da. Miejsca do przechowywania nigdy za wiele. W pokoju wstawmy możliwie największą szafę i dodajmy nadstawkę, aby zwiększyć pojemność. Zadbajmy też o dużą ilość schowków przy biurku. Regał, niska szafka z szufladami czy kontenerek sprawdzą się idealnie do przechowywania przyborów szkolnych i książek. Warto przeznaczyć kilka półek na gry i zabawki.
7. Jakość
Wybierając materiały do urządzenia pokoju, farby, tapety, meble, podłogi, dodatki warto porównać oferty różnych firm, aby mieć pewność, że wybrane produkty są najwyższej jakości. Farby nie powinny zawierać szkodliwych substancji i powinny być przyjazne dla środowiska.

Meble wybieramy na lata, dlatego warto, aby było one wysokiej jakości, a zastosowane do ich produkcji materiały powinny być przyjazne dla dziecka (antyalergiczne farby wodne, samodomykające się zawiasy w szafach i spowalniacze w szufladach). Dodatkowym atutem dla mebli będzie certyfikat bezpieczeństwa. Oznacza to, że meble są bezpieczne dla dzieci pod względem zastosowanych rozwiązań i zagwarantowana jest powtarzalność procesu produkcji.
Projektując pokój dla nastolatka warto zwrócić uwagę na polskiego producenta mebli dla młodzieży Meblik. Bogata oferta ponad 40 różnorodnych kolekcji mebli i dopasowane do nich dodatki to połowa sukcesu. O drugą połowę zadbać może projektant wnętrz, który wprawnym okiem podpowie ustawienie mebli, kolory na ścianach i dobierze dodatki (Meblik oferuje usługę darmowego projektu 3D). Wszystko w ramach współpracy z nastolatkiem, aby wnętrze, które powstanie odpowiadało jego właścicielowi. Urządzając pokój dla nastolatka, pamiętajmy, aby kierować się sercem i własną intuicją.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Meblik

Trwa ładowanie komentarzy...