Zaskakujące wyniki badań – dzieci, które urodziły się jako drugie mają łatwiej, czy wręcz przeciwnie?

Drugie dziecko ma lepsze wzorce niż pierworodne?
Drugie dziecko ma lepsze wzorce niż pierworodne? halfpoint / 123RF
Naukowcy wzięli pod uwagę dziesiątki tysięcy dzieci i uzyskali pewność, którym dzieciom jest tak naprawdę trudniej w życiu i czeka ich więcej problemów.

Joseph Doyle zbadał dziesiątki tysięcy dzieci z Danii i Florydy, by dowiedzieć się, czy kolejność narodzin dzieci ma wpływ na to, czy będą miały jakieś problemy w szkole związane ze złym zachowaniem. Pod uwagę brano tylko te rodziny, które mają więcej niż 2 dzieci, z czego dzieci nie mogły być bliźniętami. Wyszukiwano także te konkretne rodziny, w których drugim urodzonym dzieckiem także był chłopiec.

Okazało się po przeanalizowaniu danych, że 20–40% takich chłopców urodzonych jako drudzy ma problemy z dyscypliną w szkole, zwłaszcza gdy mieli starszego brata. Dlaczego? Naukowcy uznali, że widzą bezpośrednią przyczynę w zainteresowaniu rodziców drugim synem, co ma wpływ na ich zachowanie.

Pierwsze dziecko z reguły jest bardziej zadbane, przerażony opieką rodzic poświęca maleństwu każdą chwilę, towarzysząc mu w każdym momencie. Nie dzieje się tak przy drugim, które trochę wychowuje się przy starszym bracie i na którego nikt już nie patrzy z taką atencją. Drugą ważną sprawą są wzorce. Pierworodny syn obserwuje zazwyczaj nas i od nas stara się czerpać podpowiedź, jak się zachowywać w danej sytuacji. Drugie dziecko bardziej za wzór bierze starsze rodzeństwo, które jako dziecko ma prawo oczywiście do różnego rodzaju zachowań. Młodsze rodzeństwo czerpiąc wzorce właśnie z niego z pewnością będzie bardziej rozbrykane, a my dzieląc opiekę nad dwójką dzieci, nie będziemy w stanie wyłapać wszystkich złych zachowań i zwrócić dziecku uwagę.


Czy jesteście drugim dzieckiem i to w dodatku synem? A może macie dwójkę dzieci i zauważacie, że w tych badaniach jest ziarno prawdy, a wasz drugi synek jest bardziej niesforny?
źródło: Scary Mommy
Trwa ładowanie komentarzy...