Ta kołdra jest lekarstwem w walce z zaburzeniami snu i rozdrażnieniem

Koc obciążeniowy pomaga dzieciom w zasypianiu.
Koc obciążeniowy pomaga dzieciom w zasypianiu. Prawo autorskie: jlombard / 123RF Zdjęcie Seryjne
Ten prosty gadżet może pomóc dzieciom w zasypianiu. Co ciekawe – zarówno tym nadpobudliwym, jak i zbyt apatycznym.

Spokojny sen dziecka odgrywa ważną rolę w rozwoju. Chcemy, by nasze dzieci zasypiały bez problemu i przesypiały noce. Zaburzenia snu są dla nas niepokojące. Jak sobie z nimi radzić?
Ostatnio coraz więcej mówi się o kocach obciążeniowych jako o lekarstwie pomocnym w walce z bezsennością. Postanowiliśmy zapytać Joannę Goliszek, terapeutkę SI, ekspertkę z kolderka.net o to, czym jest koc/kołderka obciążeniowa i jak ją stosować.

Kołdra/koc obciążeniowy - co to takiego?

Kołdra obciążeniowa, zwana inaczej kołdrą sensoryczną, to kołderka dziecięca o niezwykłych właściwościach terapeutycznych, którą stosuje się przede wszystkim przy zaburzeniach psychofizycznych, takich jak ADHD, zespół Downa, zespół Aspergera czy autyzm, ale także przy niektórych rzadkich chorobach genetycznych. Używa się jej przede wszystkim po to, by w czasie snu dziecka delikatnie naciskała na jego ciało i stymulowała układ proprioceptywny, który odpowiada za czucie głębokie (czyli zmysł orientacji ułożenia własnego ciała).

Czy kołderkę obciążeniową może stosować każde dziecko?

Do zastosowania kołderki obciążeniowej u dziecka powinny występować ku temu przesłanki czy zaistniałe sytuacje w ciągu dnia, zaburzenia dziecka, problematyczne zachowanie. Podczas wywiadu z rodzicem, uzyskujemy informację na temat zaburzeń dzieci, zaleceń od terapeutów. Z kołder obciążeniowych korzystają dzieci zdrowe, jak również dzieci zdrowe z zaburzeniami Si lub innymi zaburzeniami wieku dziecięcego, dzieci z różnym spektrum autyzmu.


Pled obciążeniowy działa na układ prioreceptywny w sposób regulujący. Jeżeli dziecko jest nadpobudliwe, to głęboki nacisk załagodzi zbyt intensywne reagowanie na bodźce. Jeżeli zaś jest senne, apatyczne i obojętne, to wręcz przeciwnie – pobudzi dziecko do działania. Prawidłowa integracja sensoryczna po prostu stabilizuje psychiczną i fizyczną kondycję człowieka. Jest to bardzo istotne, gdyż zapewnia spokój i wewnętrzną harmonię. U dzieci z różnymi zaburzeniami jest to niesłychanie ważne, żeby czuć się dobrze z samym sobą.
Pled obciążeniowy, dzięki swojej wadze i naciskowi głębokiemu, sprawia wrażenie delikatnego masażu. Określenie to bardzo często przewija się wśród opinii na jego temat. Dzieci, które przykrywają się pledem sensorycznym, czasami wręcz określają to wrażenie jako ludzki dotyk, przytulenie. Czują się pod nim bezpiecznie i komfortowo, co nie tylko pozwala im łatwo zasypiać, ale także poprawia nastrój w ciągu dnia. Jeżeli więc Twoje dziecko miewa problemy z integracją sensoryczną albo cierpi na jakiekolwiek inne zaburzenia psychoruchowe – zapewnij mu spokojny sen i wesołe dni z pledem obciążeniowym. Bo jak dziecko będzie szczęśliwe, to Ty też będziesz!
Opublikowany przez kolderka.net na 19 grudnia 2016
Czy przed zakupem należy konsultować się z terapeutami, czy można dobrać koc samodzielnie?

W swojej pracy kieruję się pogłębionym wywiadem z klientem na temat diagnoz Si dzieci, jakie motywy kierują rodzicami do rozpoczęcia terapii kołderką. Odsyłamy rodziców do terapeutów, aby przeanalizowali parametry kołderek oraz ich użytkowania przez dzieci tzn.: czas przykrycia.

Jak dobrać kołderkę do dziecka?

Kołderki sensoryczne, dzięki swoim właściwościom obciążeniowym, muszą być dobrane do dziecka w odpowiedni sposób, w przeciwnym wypadku mogą nie mieć żadnego wpływu na receptory, albo odwrotnie – zaszkodzić dziecku, powodując zbyt duży ucisk. Najważniejsze parametry to:

- Waga kołdry obciążeniowej – najczęściej proponowaną wagą jest od 10 do 15% masy ciała dziecka. Kołdry nie powinno się zatem kupować po innym dziecku, jeśli nie jest ona dokładnie tej wagi, co być powinna. Za lekka nie będzie miała wpływu na dziecko, a za ciężka będzie mogła mu nawet zaszkodzić (np. pobudzając receptory zbyt mocno, tym samym dając efekt przeciwny do zamierzonego).

- Rozmiar kołdry obciążeniowej powinien odpowiadać wzrostowi dziecka. Jej długość powinna być ok. 20 cm dłuższa od wzrostu, żeby można było swobodnie zakryć jego nogi podczas snu. Dla przykładu: kołderka o długości 1.5 metra będzie odpowiednia dla dziecka mierzącego ok. 120-130 cm.

- Materiał, z którego wykonana jest kołdra obciążeniowa, powinien być naturalny w 100%, a najlepszym rozwiązanie jest bawełna.

- Wypełnienie kołdry obciążającej to bardzo istotny aspekt, ponieważ bezpośrednio działa na receptory dziecięcego organizmu. Kołderki są pikowane (najczęściej w kwadraty co ok. 10 cm), a między przeszyciami umieszcza się mikro-kuleczki szklane lub granulat szklany.

Jak ją stosować? Czy dziecko może spać pod nim całą noc?

Kołdry obciążeniowe są świetnym uzupełnieniem systematycznej terapii. Ich stosowanie samo w sobie jest formą terapii sensorycznej, zatem jeśli Twoje dziecko ma zaburzenia psychofizyczne, to będzie ona dodatkową pomocą w leczeniu.
Zastosowanie kołderki powinno być skonsultowane z terapeutą lub specjalistą.
Trwa ładowanie komentarzy...