To powinien wiedzieć rodzic każdego chłopca – apeluje lekarz. Mamy tylko kilka godzin na reakcję!

Nie można bagatelizować pewnych objawów u dziecka.
Nie można bagatelizować pewnych objawów u dziecka. drpnncpp / 123RF
Nie możemy bagatelizować pewnych objawów i mówić: poleż, poczekaj, zaraz przejdzie. Skutki mogą być nieodwracalne.

Nie wiedział, jak poważna jest to sprawa
Sprawa została nagłośniona przez ojca 15-latka, który zaczął skarżyć się nad ranem na ból jądra. Mężczyźnie nie przyszło do głowy, że sprawa może być poważna, uznał, że to raczej efekt dojrzewania. Jednak gdy rano chłopiec nadal cierpiał, ojciec postanowił zawieźć go do szpitala. Na szczęście lekarze zdążyli pomóc nastolatkowi i uchronili go przed nieodwracalnymi skutkami. Okazało się bowiem, że chłopiec cierpiał na skręt jądra, a efektem nieudzielenia na czas pomocy mogła być nawet jego utrata.

Skręt jadra – co to jest?

Skręt jądra to tak naprawdę ostre skręcenie powrózka nasiennego (tworu podwieszającego jądro w mosznie) z obrotem jądra wokół osi. Na powrózek nasienny składają się: przechodzący od jądra do jamy brzusznej nasieniowód, naczynia krwionośne i limfatyczne, nerwy i włókna mięśniowe. W przypadku skręcenia powrózka nasiennego i jądra dochodzi do ich niedokrwienia, a dalej do martwicy. Jeśli na czas nie zostanie podjęte odpowiednie leczenie, skręt jądra może się skończyć jego utratą.

Jak dochodzi do skrętu jądra?
Najczęściej do skrętu jądra dochodzi w czasie wykonywania gwałtownych ruchów, np. w czasie uprawiania sportu. Może to także wynikać z długości powrózka nasiennego oraz nadmiernej ruchomości jądra. Problem dotyczy najczęściej nastoletnich chłopców, ale zdarzają się przypadki wśród niemowląt i dojrzałych mężczyzn.
Objawy skrętu jądra
- silny i nagły ból, który promieniuje do pachwiny i podbrzusza
- zaczerwienienie i obrzęk moszny
- czasem gorączka oraz wymioty
- w celu potwierdzenia diagnozy lekarz wykonuje badanie USG

Leczenie skrętu jądra
Jedyną możliwością, by pomóc choremu, jest operacja. Jak najszybciej pacjent musi trafić na stół operacyjny, by lekarze mogli odkręcić powrózek nasienny i jądro. Jądro mocuje się szwami do moszny. Jeżeli doszło do niedokrwienia z powodu przerwy w krążeniu krwi i zamartwicy, chirurg w czasie zabiegu będzie zmuszony do amputacji jądra. Ważny jest ogromnie czas przywiezienia pacjenta do szpitala. Powinien on być poddany operacji w czasie max. 6 godzin od wystąpienia pierwszych objawów.


Ta wiedza jest ogromnie ważna, gdyż nie ma zbyt wiele czasu na udzielenie pomocy. Nie bagatelizujcie skarg dziecka na dziwny ból w miejscu intymnym. Jest tylko kilka godzin, by uratować jądro.
źródło: Scary Mommy
Poradnik Zdrowie
Trwa ładowanie komentarzy...