Lista wymarzonych zawodów dla dziecka okiem rodziców – czym się sugerowali?

Rodzice chcą by dzieci miały dobrze płatną pracę.
Rodzice chcą by dzieci miały dobrze płatną pracę. kzenon / 123RF
Na zlecenie CBOS przeprowadzono badania i stworzono listę wymarzonych zawodów według rodziców. Nadal widać, że płeć i pieniądze mają ogromne znaczenie.

Ankietowani mieli za zadanie wypowiedzieć się odnośnie tego, jaki zawód widzą dla swoich dzieci w przyszłości. Nie zaskakuje chyba nikogo, że w dużej mierze kierowali się tym, by ich dzieci w przyszłości cieszyły się dostatkiem, więc preferowali zawody takie jak: lekarz, informatyk, czy technik. Zawody medyczne wybrało 34% ankietowanych, techniczne były na drugim miejscu, a prawnicze na trzecim. Branża IT także cieszy się wśród rodziców ogromną popularnością, 13% rodziców zadeklarowało, że widzą swoje dziecko na takim stanowisku w przyszłości. Zdecydowanie mniej rodziców skłaniałoby się ku zawodom związanych z pedagogiką, ekonomią, handlem oraz polityką.

Jak się okazało, płeć ma duże znaczenie przy wyborze zawodu dla swoich pociech. 30% rodziców na stanowisku lekarza chętnie widziałoby córkę, ale już tylko 9% ankietowanych syna. Z kolei zdecydowanie więcej rodziców (19%) właśnie chłopców widzi na stanowiskach technicznych i informatycznych niż dziewczynki (3%). Podział zawodów na bardziej kobiecie i męskie, nadal króluje w umysłach rodziców.
Zmiana w stosunku do poprzednich lat odnosi się do postrzegania czynników odpowiedzialnych za sukces zawodowy. Dotychczas dość często wskazywano na znajomości i własną inicjatywę, dziś za najważniejszy czynnik uznaje się wiedzę i umiejętności (59%), rzetelną i solidną pracę (41%) oraz wykształcenie (33 %).

A wy też macie jakieś plany i oczekiwania wobec dzieci, czy raczej skupiacie się na tym, by były po prostu szczęśliwe robiąc to, co kochają najbardziej?

źródło: TVN24 Bis
Trwa ładowanie komentarzy...