Im wcześniej, tym lepiej. Książka, którą musisz przeczytać, jeśli chcesz mieć świetne relacje z córką

Więź między matką a córką może być bardzo silna, jeśli  jak najwcześniej nauczymy się rozmawiać o swoich emocjach i odczuciach
Więź między matką a córką może być bardzo silna, jeśli jak najwcześniej nauczymy się rozmawiać o swoich emocjach i odczuciach Prawo autorskie: alenkasm / 123RF Zdjęcie Seryjne
Jaka mama, taka córka. Wróć! Gdyby było to takie proste, obie strony rozumiałyby się bez słów. Bo czy wierzysz absolutnie, że pierwszą osobą, do której przyjdzie po radę nieradząca sobie z emocjami dorastająca dziewczyna, będziesz właśnie Ty? A może jednak jej koleżanki ze szkolnej ławy czy podwórka? No właśnie. Prawda jest taka, że dzieci mają kłopot z uzewnętrznianiem się przed rodzicami, my zaś nie zawsze potrafimy znaleźć z nimi wspólny język.

Im wcześniej zaczniesz doskonalić sztukę rozmowy, tym później łatwiej przyjdzie Ci dyskutować z pociechą nawet na najtrudniejsze tematy. Z takiego właśnie założenia wychodzi trafiający do rąk polskich czytelniczek poradnik ''Między nami dziewczynami''. Jego przewodnia myśl? Pomóc Ci zbudować silne i ciepłe relacje z Twoją córką, zanim wyrośnie na rozglądającą się za chłopakami nastolatkę, która przeżywa emocjonalną burzę. Nie da się przecież ukryć, że w przyszłości wspólnie lepiej ją zniesiecie, gdy Wasza więź będzie opierała się na naprawdę mocnych fundamentach.

To właśnie leżało na sercu autorce ''Między nami dziewczynami''. Specjalizująca się w pracy z dziećmi, nastolatkami i ich rodzicami ekspertka przygotowała podręcznik, którego adresatką jest przede wszystkim Twoja córka. Owszem, Tobie również posłuży za przewodnik po uczuciach, kłębiących się w sercu twojej pociechy, jednak najcenniejsze nauki koniec końców wyniesie z niego najmłodsza czytelniczka.

Nuanprang Snitbhan, prywatnie szczęśliwa mama, zadbała o to, aby ''dziennik mamy i córki'' w przystępny sposób tłumaczył dziewczynce, jak wyrażać dobre emocje, ale też jak radzić sobie z przykrytymi uczuciami, takimi jak złość, smutek czy lęk. Nie zabrakło też technik podpowiadających, jak można się wyluzować w stresujących sytuacjach, oraz trików pomagających budować wiarę we własne możliwości.


Przekazywane na stronach książki lekcje zaserwowano zgodnie z zasadą, że ''najlepiej uczyć poprzez zabawę''. – Pisząc ten poradnik, chciałam, żebyście z mamą dobrze się razem bawiły i żebyś nauczyła się pewnych podstawowych życiowych umiejętności, które trudno zarówno przyswoić, jak i o nich rozmawiać – piszę autorka w służącym za wstęp krótkim liście do córek i ich mam. Polecając dziecku tę książkę, nie musisz więc martwić się perspektywą, że rzuci ją w kąt.
''Między nami dziewczynami'' nie wpisuje się też w poetykę poradników omawiających zagadnienia poprzez ciągnące się przez dziesiątki stron rozprawy i analizy. Doświadczona psycholożka, znająca doskonale gusta i zainteresowania dzieci, wypełniła swój podręcznik nie tylko praktycznymi poradami, ale też wieloma interesującymi ćwiczeniami.

Kreatywne i zabawne zadania pomagają zarówno przejść dziecku przez niełatwe tematy, jak i zachęcać do wspólnej zabawy z mamą. Wszak cały zamysł w tym, by przyszła nastolatka miała w głowie zakodowane, że kiedy tylko pojawi się jakiś problem, swoje pierwsze kroki powinna skierować do mamy, wierząc całym sercem, że na świecie nie ma lepszego od niej kandydata na powiernika.

Skupiające się na określonych emocjach czy problemie rozdziały zawierają ćwiczenia, których wykonanie w pomysłowy sposób znosi przeszkody w relacjach między mamą a córką. Niewykluczone zatem, że po tym, jak odłożycie ją na półkę, będziesz na co dzień świadkiem tego, że jesteś dla swojej córki nie tylko opiekuńczą mamą, ale też godną zaufania przyjaciółką.

Zamieszczonym w dzienniku poradom i ćwiczeniom towarzyszą narysowane prostą kreską ilustracje Lory Zorian. Ilustratorka podeszła z lekkim przymrużeniem oka do omawianej problematyki. W oczy rzuca się szczególnie tabela uczuć przedstawiająca 24 emocje czy przegląd jedzenia, którym należy posilić się w zależności od sytuacji np. kiedy chcemy poprawić sobie nastrój albo potrzebujemy zastrzyku energii dla naszego spracowanego umysłu.

Podręcznik, o którym dr Christopher Willard, autor książek Child’s Mind i Growing Up Mindful, wyraził się jako o ''bezcennym zbiorze zadań, które inspirują, edukują i pomagają pokonać różnicę pokoleniową między matkami i córkami'', jest już dostępny w rodzimych księgarniach i sklepach internetowych. Polskie mamy i córki mogą zagłębić się w tę fascynującą lekturę dzięki uprzejmości wydawnictwa Zwierciadło.

Artykuł powstał we współpracy z wydawnictwem Zwierciadło

Trwa ładowanie komentarzy...