Najczęstsza choroba zakaźna dzieci na celowniku Ministerstwa Zdrowia

Większość osób walczy z tym poważnym problemem.
Większość osób walczy z tym poważnym problemem. dimijana / 123RF
Przyczyną choroby jest kwas wytworzony w trakcie rozkładu cukrów, obecnych w produktach spożywczych.

Szacuje się, że w Polsce próchnicę ma 90 proc. siedmiolatków, jednak problem nie dotyczy tylko dzieci — cierpi na nią niemal każdy czterdziestolatek. Przyczyną choroby jest kwas wytworzony w trakcie rozkładu cukrów, obecnych w produktach spożywczych. Powstałe związki niszczą szkliwo, dlatego tak ważna jest regularna higiena jamy ustnej, prawidłowa dieta i profilaktyka. Szacuje się, że problem próchnicy dotyczy 5 miliardów osób na świecie.

Ministerstwo zdrowia w walce z próchnicą
Resort przygotował nowelizację rozporządzenia w zakresie refundowanych usług stomatologicznych dla dzieci – informuje "Gazeta Polska Codziennie". Decyzja związana jest z epidemią próchnicy, która od ponad 20 lat nie opuszcza Polski. Na antenie radia TOK FM, minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapowiedział wyruszenie w Polskę dentobusów, które zapewnią profesjonalną pomoc stomatologiczną w najmniejszych miejscowościach. Ministerstwo zapowiada również pojawienie się w części szkół profilaktycznych gabinetów. Na więcej szczegółów trzeba jeszcze poczekać.

Problem nie tylko w Polsce...
Próchnica w definicji Światowej Organizacji Zdrowia to proces, prowadzący do odwapnienia i w konsekwencji rozpadu twardych tkanek zęba. To najczęstsza choroba zakaźna przewlekle występująca u dzieci i młodzieży. Jak wielokrotnie alarmowała Naczelna Rada Lekarska, publiczna opieka stomatologiczna nie jest w stanie poradzić sobie z plagą zachorowań i zatrzymać tego procesu – pisze "Gazeta Polska Codziennie".


Powszechność próchnicy wśród dzieci wynika jednak nie tylko z ograniczonych środków na profilaktykę (dzieci poniżej trzeciego roku życia są jej w ogóle pozbawione), ale również braku specjalistów – stomatologów dziecięcych. Dlatego wszystkie dodatkowe usługi, np. lakowanie większej ilości zębów, więcej niż dwa zdjęcia rentgenowskie czy bezbolesne leczenie kanałowe, są płatne, przez co często rodzice rezygnują z nich. Sprawne zapobieganie rozwojowi choroby u najmłodszych jest szczególnie ważne, ponieważ w wieku 5-6 lat w jamie ustnej pojawia się stałe uzębienie. Czas wymiany zębów kończy się w wieku 12-14 lat. Po tym okresie próchnica może stać się dużym zagrożeniem dla zdrowia.
Źródło: Gazeta Polska Codziennie, Polsat News, TOK FM
Trwa ładowanie komentarzy...