Jedna ważna rzecz, o której zapominają rodzice dwulatków

Fot. Lionelo
Rozwój dziecka to zawsze sprawa kluczowa dla każdego rodzica. Bardzo dużą uwagę skupiamy przede wszystkim na jego początkowych fazach. W pierwszych dwunastu miesiącach życia kontrolujemy, czy maluch rozwija swoją motorykę, czy robi postępy. Obserwujemy go, ćwiczymy z nim, wspieramy na każdym kolejnym etapie. Jednak później, kiedy dziecko zacznie już samodzielnie chodzić, często zapominamy o tym, że dalej o ten rozwój należy dbać.

U dzieci od 2 roku życia rozwój motoryczny także jest bardzo ważny. Dziecko w dalszym ciągu trzeba obserwować i przede wszystkim dbać o jego postępy w tym zakresie. To, że spowalnia się tempo wzrostu czy przybierania na wadze, nie oznacza, że dziecko wolniej się rozwija.

Nowe umiejętności
Dwulatek potrafi już całkiem dobrze chodzić, w tym także do tyłu. Zaczyna biegać, uczy się zatrzymywać w miejscu oraz sprawnie i szybko skręcać. Powoli też nabiera innych umiejętności jak wchodzenie po schodach krokiem dostawnym. Na początku maluch przytrzymuje się ściany lub trzyma za rękę rodzica, ale z czasem nabywa też umiejętności samodzielnego wchodzenia. Wspina się także na meble, próbując dosięgnąć interesujący go przedmiot.

U dwulatka coraz lepiej rozwinięta jest równowaga. Świadczy o tym, chociażby to, że maluch potrafi iść, trzymając w rękach zabawkę, czy pchając wózek. Zaczyna się też coraz bardziej interesować otaczającym światem - otwiera pudełka, szuflady, zaczyna budować wieże z przedmiotów, które znajdzie. Ciekawość wzbudzają kredki, którymi próbuje na początku bazgrać po kartce, ale i ścianach, podłodze i meblach, o czym my rodzice, doskonale wiemy.


Dziecko na tym etapie rozwoju chce być coraz bardziej samodzielne. Samo je i pije, zdejmuje luźne ubrania czy próbuje zakładać buty. Coraz trudniej jest nam maluchowi w czymś pomóc, bo on najzwyczajniej tej pomocy nie chce i złości się, kiedy nie może jakiejś czynności wykonać sam. Ważne, żeby na tę samodzielność pozwalać i mądrze wspierać rozwój dziecka.

Jak wspierać?
Przede wszystkim musimy pozwalać dziecku na samodzielność. Wyręczanie go we wszystkich czynnościach wcale nie jest dla malucha dobre. Tylko ciągłe próby i ćwiczenie kolejnych czynności sprawi, że dziecko będzie rozwijać się szybko i prawidłowo.

Ważne jest także dobieranie odpowiednich zabawek. Klocki, z których maluch może zbudować wieżę, sorter wymagający dopasowanie do siebie różnych kształtów, czy kredki wymagające dokładności to tylko część z nich.

Do ćwiczenia równowagi i koordynacji ruchowej świetny będzie rowerek biegowy. Wymaga od dziecka zachowania prawidłowej postawy ciała, poprzez wymuszanie naturalnych krzywizn kręgosłupa. Zabawa na rowerku wymaga także skupienia się dziecka na zachowaniu równowagi.
Olga Czekaj
Stworzenie Akademii Ruchowej Dziecka

Rowerek biegowy wspomaga rozwój dziecka w niezwykle wszechstronny sposób. Poprzez kształtowanie sprawności motorycznych, takich jak: koordynacja ruchowa i równowaga, doskonale stymuluje cały układ nerwowy. Użytkowanie rowerka biegowego posiada także liczne zalety prozdrowotne, związane m.in. z kształtowaniem się krzywizn fizjologicznych kręgosłupa, stawów kolanowych, czy łuków podporowych stóp dziecka. Istotne jest także to, że poprzez zabawę na rowerku, dziecko rozwija tak ważne umiejętności, jak: koncentracja uwagi, czy świadomość położenia własnego ciała w przestrzeni, które stanowią fundament do późniejszego rozwoju tzw. motoryki małej.

Rowerki biegowe dla dzieci od drugiego roku życia, proponowane są między innymi przez firmę Lionelo. Najlepiej wybrać taki, który ma możliwość regulacji kierownicy i ramy, ponieważ będzie on rósł razem z dzieckiem. Warto też zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonany. Zapewne będzie to jedna z najczęściej używanych przez dziecko zabawek, więc dobrze, żeby była solidna i posłużyła aż do momentu, w którym dziecko przesiądzie się na tradycyjny rower.

Inną zabawką świetnie rozwijającą motorykę malucha, jest piłka. Dwulatek potrafi już rzucać, powoli uczy się celnego trafiania w nią nogą podczas kopania. Zwykle w tym wieku dziecko nie potrafi jeszcze złapać tej zabawki, ale ważne są próby i ćwiczenia, żeby rozwinąć także tę umiejętność.

To, że nasze dziecko po skończeniu roku nie rośnie już tak szybko, nie znaczy, że nie rozwija się i nie potrzebuje naszej uwagi i pomocy. Zmiany nie są już tak skokowe i widoczne jak wcześniej, ale umiejętności, które maluch zdobywa, są równie ważne, jak u niemowlaka. Dlatego powinniśmy wspierać rozwój dziecka na każdym etapie, poprzez naukę samodzielności i zapewnienie dziecku odpowiednich zabawek, które ten rozwój przyspieszą. Dla malucha będzie to połączenie świetnej zabawy oraz ćwiczeń nad prawidłowym rozwojem motoryki. Nie zapominajmy o tym.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Lionelo

Trwa ładowanie komentarzy...