Roślina, która pomaga w koncentracji. Masz ją w swoim domu - ciekawe odkrycie

Dzieci często mają problem z koncentracją na nauce.
Dzieci często mają problem z koncentracją na nauce. tatyanagl / 123RF
Okazało się, że to naprawdę działa, a efekty eksperymentu przerosły oczekiwania badaczy. By dziecko lepiej się koncentrowało w czasie nauki, wystarczy rozpylić zapach pewnej znanej rośliny.

Magiczne moce roślin nadal nieznane
Wiele jest roślin, których działanie nie zostało jeszcze do końca odkryte. Nad tym nieustannie pracują grupy badawcze, by znane i cenione krzewy, czy zioła, były w pełni wykorzystane. Tak właśnie jest z rozmarynem. Ten krzew uprawiany w wielu częściach świata, znany jest głównie jako środek odkażający. Pomaga także w bólach mięśniowych i stanach reumatycznych, przyspiesza rekonwalescencję, pobudza apetyt i pomaga w trawieniu.

Uczeni z brytyjskiego Uniwersytetu Northumbria odkryli jednak jeszcze inne zastosowanie dla rozmarynu. Podczas konferencji Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego w Brighton przedstawili efekty najnowszego eksperymentu z udziałem dzieci. W badaniu wzięło udział 40 dzieci w wieku 10-11 lat.
Ile słów zapamiętasz w krótkim czasie?
Uczniów podzielono na dwie grupy, pierwsza miała zajęcia w zwykłej sali, w drugiej rozpylono aromat rozmarynu. Obie miały do wykonania zadania w formie testu mierzącego sprawność pamięci roboczej. Chodziło o to, by sprawdzić, ile dzieci są w stanie zapamiętać słów w krótkim czasie. Gdy okazało się, że dzieci przebywające w oparach rozmarynu osiągnęły dużo lepsze wyniki, powiązano to właśnie z nieodkrytym jeszcze działaniem tej rośliny. Autorzy badań nie potrafią jeszcze potwierdzić, czy chodzi o wpływ na elektryczną aktywność mózgu, czy o coś zupełnie innego, ale powiązania trudno według nich nie zauważyć.

Nas zastanawia jednak, czy dzieci biorące udział w badaniu, miały podobne osiągnięcia w nauce, to znaczy, czy były na zbliżonym poziomie? Może to miało jakiś istotny wpływ na wynik badania?

Jedno jest pewne, niech naukowcy spokojnie zastanowią się jak to możliwe, że rozmaryn ma taką moc, a my w międzyczasie możemy wypróbować tę metodę w domu. Być może rozpylenie zapachu rozmarynu, rzeczywiście pozwoli zwiększyć koncentrację u dziecka. Na pewno nie stracimy nic na przeprowadzeniu tego doświadczenia, a może okazać się, że wiele zyskają na tym nasze dzieci, którym łatwiej będzie się uczyć.


źródło: Rynek Zdrowia
Trwa ładowanie komentarzy...