W przedszkolach są jak egipska plaga. Musisz to wiedzieć, aby z nimi wygrać

U dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym owsica występuje najczęściej.
U dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym owsica występuje najczęściej. 123rf.com
Mają nie więcej niż 1 cm, ale potrafią niezwykle uprzykrzyć życie. Szczególnie nocą stają się uciążliwe, utrudniając albo wręcz uniemożliwiając zaśnięcie. Niemal pod każdą szerokością geograficzną można je „złapać”, mimo to ciągle uważane są za bardzo wstydliwy problem, o którym lepiej nikomu nie mówić. O kim mowa? O atakujących szczególnie dzieci owsikach.

Ofiarą tych wywołujących jedną z najczęstszych chorób pasożytniczych robaczków padają głównie maluchy chodzące do przedszkola czy podstawówki. Sprzyja temu fakt, że najmłodsi nie mają jeszcze wyrobionego nawyku mycia rąk, za to mają niedobry zwyczaj wkładania palców czy innych przedmiotów do buzi, co ułatwia pasożytom wędrówkę do przyszłych nosicieli.

Nie tylko świąd
Już sama myśl o tym, że dziecko mogłoby mieć owsiki, wydaje się być okropna. Ponieważ owsica to częsta przypadłość, lepiej się z nią jednak szybko oswoić, a następnie skupić się na tym, jak podjąć z chorobą skuteczną walkę i w przyszłości chronić pociechę przed inwazją robaczkowatych intruzów. Zanim jednak pokonamy wroga, najpierw musimy go dobrze poznać. W tym przypadku będzie to stosunkowo łatwe.

Powszechnie owsiki kojarzy się z intensywnym świądem w okolicy odbytu. Rzeczywiście, swędzenie w tym miejscu, zwłaszcza wieczorami i nocą, to znak rozpoznawczy powodowanej przez nich choroby, przy czym warto pamiętać, że jej przebieg zależy od liczby pasożytów. Początkowo, a także przy zarażeniu niewielką liczbą owsików, dziecko może nie mieć żadnych objawów choroby!
Maluch, w którego jelitach na dobre zadomowiły się nicienie, na ogół nie potrafi usiedzieć w miejscu ani się skoncentrować. Za dnia może nie mieć apetytu, w nocy mogą dokuczać mu takie problemy, jak zgrzytanie zębami czy moczenia nocne. Nieleczona choroba skutkuje przewlekłym zmęczeniem, wynikającym z niewyspania lub bezsenności, czego skutkiem jest blada skóra oraz sińce i worki pod oczami.


Z biegiem czasu przy dokuczliwym świądzie powstają w okolicach pupy tzw. przeczosy, czyli linijne powierzchowne zadrapania lub miejscowy stan zapalny skóry. Co jeszcze istotne, robaczki mogą być widoczne w kale, ale nie muszą. Da się je zauważyć dopiero wtedy, gdy namnożyły się już na potęgę w jelicie malucha.

Baczna obserwacja
Jak przekonuje dr Jolanta Popielska, lekarz pediatra, specjalistka chorób zakaźnych i ekspertka kampanii bezowsikow.pl, jak najwcześniejsza walka z tą uciążliwą chorobą zależy przede wszystkim od czujności rodzica, który w przypadku zauważenia charakterystycznych objawów nie powinien zwlekać ani chwili dłużej z wdrożeniem antyowsikowej kuracji.
Dr Jolanta Popielska
Ekspertka kampanii "Bez Owsików"

W diagnozie owsicy najważniejsze jest to, aby bacznie obserwować dziecko. Główny objaw zarażenia, czyli świąd w okolicy odbytu, jest na tyle charakterystyczny, że nie powinien ujść uwadze opiekuna. Jeśli zauważymy takie zachowanie u dziecka, nad ranem, zanim maluch skorzysta z toalety, należy dokładnie obejrzeć okolicę okołoodbytniczą. Owsiki to centymetrowe białe nicienie, które można zaobserwować gołym okiem. Należy wówczas jak najszybciej zacząć leczenie dziecka i całej rodziny, gdyż choroba dość szybko się rozprzestrzenia.

W zdobyciu wiedzy na temat owsicy pomoże kampania edukacyjna bezowsikow.pl. Przebiegająca pod hasłem "Możesz wpłynąć na owsika" akcja stawia sobie za cel z jednej strony przełamanie tabu narosłego wokół tego problemu, a z drugiej rozpowszechnianie rzetelnych informacji dotyczących objawów, a także leczenia i profilaktyki tej choroby.

W ramach kampanii zajmujący się zdrowiem eksperci podpowiadają, jak należy postępować, aby skutecznie walczyć z owsicą. Poniższych zasad musimy się kurczowo trzymać, jeśli z wojny z uciążliwymi białymi "niteczkami" chcemy wrócić z tarczą, a nie na tarczy.

ELEMENTARZ WALKI Z OWSIKAMI

• Przeleczenie całej rodziny np. dostępnymi bez recepty preparatami przeciwpasożytniczymi.

• Częste mycie rąk dziecka gorącą wodą z mydłem, zwłaszcza przed posiłkami, po powrocie z przedszkola czy zabawie z rówieśnikami.

• Poranne i wieczorne mycie miejsc intymnych dziecka ciepłą wodą z mydłem.

• Eliminowanie u dziecka nawyku wkładania palców czy różnych przedmiotów do buzi.

• Obcinanie dziecku krótko paznokci.

• Unikanie spania w jednym łóżku z chorym dzieckiem.

• Zakładanie dziecku na noc bardziej obcisłych majteczek a na ręce – rękawiczek lub skarpetek.

• Dokładne sprzątanie domu, zwłaszcza pokoju dziecka, łazienki i toalety.

Więcej przydatnych porad o skutecznych sposobach wykrywania i zapobiegania owsicy oraz prawidłowej kuracji lekowej w przypadku tej choroby można znaleźć na oficjalnej stronie kampanii "Bez Owsików".
Trwa ładowanie komentarzy...