Dlaczego tak wielu rodziców kłamie na temat tego, gdzie śpi ich dziecko?

Rodzice czują się zagubieni i oceniani.
Rodzice czują się zagubieni i oceniani. famveldman / 123RF
Nowe badania dowodzą, że rodzice tak bardzo obawiają się oceniania, że oszukują w kwestii własnych zasad panujących w domu.

Możliwości jest wiele
Ze względu na to, że jest wiele możliwości, rodzice czują się trochę zagubieni. Jeśli wybiorą spanie z dzieckiem w jednym łóżku, będą straszyć ich przeciwnicy takiego rozwiązania, bo większe ryzyko SIDS, bo dziecko można przygnieść, bo przyzwyczai się i potem będzie płacz i rozpacz przy przenoszeniu do samodzielnego łóżeczka. Ci z kolei, którzy od razu odkładają na noc swoje maleństwa do kołysek, czy łóżeczek, będą zasypywani informacjami, jak ogromnie ważne jest rodzicielstwo bliskości i wspólne spanie, pozwalające na nawiązywanie wyjątkowej więzi z dzieckiem.

Trudno się więc dziwić, że rodzice mają ciężki wybór i nie wiedzą, co tak naprawdę będzie najlepsze dla dziecka. My zalecamy intuicję, bo to ona niejednokrotnie pomaga rozwiązać wiele problemów. Jeżeli rodzice chcą spać razem z dzieckiem, bo czują taką potrzebę i sprawia im to radość, nie powinni z tego rezygnować. Kluczowe będzie tu zapoznanie się z zasadami dzielenia łóżka, bezpieczeństwo i zdrowy rozsądek. No i oczywiście obopólna zgoda, bo pamiętać trzeba o tym, że nie tylko matka, ale i jej partner powinni zadecydować o sposobie spania.
Gdy postanowicie, że dziecko będzie spało samodzielnie, bądźcie zgodni. Łóżeczko z waszym maleństwem może stanąć tuż obok waszego i będziecie mogli czujnie obserwować sen dziecka. Nie zarzucajcie sobie, że potrzebujecie w swoim łóżku więcej przestrzeni dla siebie i że co-sleeping byłby dla was powodem do stresu, czy dziecko jest bezpieczne i czy go nie przygnieciecie. Postąpcie zgodnie z waszymi priorytetami, intuicją i nie wstydźcie się wyboru.

Według amerykańskich badań, rodzice oszukują
Według badań przeprowadzonych w Iowa w Stanach Zjednoczonych, wielu rodziców obawia się mówienia o wybranym przez siebie sposobie, choć wybierają wspólne spanie. Ze względu jednak na to, że Amerykańska Akademia Pediatryczna zniechęca do dzielenia łóżka, rodzice obawiają się mówić pediatrom w czasie wizyty, że śpią razem z dzieckiem. Czasem matki kładą się razem z maluszkiem na materacu na podłodze, by być blisko niego i by nikt im nie zarzucił, że biorą niemowlę do łóżka.
Dr Susan Stewart zauważa, że rodzice wolą spać z dziećmi w jednym łóżku, czy pokoju, bo jest to dla nich wygodne, są przemęczeni wstawaniem w nocy po kilkanaście razy z łóżka. Zniechęcanie do co-sleeping w USA, nie przekłada się na inne państwa, gdzie jak twierdzi lekarka, ludzie w mniej zamożnych regionach dysponują mniejszą powierzchnią mieszkań i śpią razem z dziećmi z przyczyn ekonomicznych, a nie przekłada się to na większą ilość zgonów wśród noworodków (tzw. śmierć łóżeczkowa).


Choć rodzice zgłaszają, że przez kopanie dziecka gorzej śpią, to jednak wiele osób (zwłaszcza ojców, gdy to kobieta decyduje się pozostać z dzieckiem w domu, a mężczyzna pracuje), dostrzega zalety takiej bliskości i spędzania czasu wraz z rodziną.

Podsumowując, warto wziąć sobie do serca dr Stewart. "Jest wiele nacisków. Wszyscy myślą, że wiedzą, jak wychowywać dzieci, lepiej niż inni. Niestety, jest dziś zbyt wiele oceniania i bardzo mało wsparcia dla rodziców".

źródło: Iowa State Univeristy
Trwa ładowanie komentarzy...